Мухаммед аль-Муртада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммед аль-Муртада
араб. المرتضى محمد بن يحيى


Імам Ємену
911 — 913
Попередник: Аль-Хаді іля-ль-Хакк Яхая
Наступник: Ахмад ан-Насір
 
Ім'я при народженні: Мухаммед ібн Ях'я ібн аль-Хусейн
Народження: 891(0891)
Хіджаз
Смерть: 1 травня 922(0922-05-01)
Саада
Національність: Араб
Релігія: Іслам шиїтського спрямування
Рід: Рассіди
Батько: Аль-Хаді іля-ль-Хакк Яхая

Мухаммед аль-Муртада бін Ях'я (араб. المرتضى محمد بن يحيى‎; 891 — 1 травня 922) – другий імам зейдитської держави на території Ємену, шанований релігійний вчений і поет.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у Хіджазі (сучасна Саудівська Аравія). Поїхав за батьком до Ємену 897 року, де його батька визнали імамом племінних груп у північних гірських районах. Упродовж наступних років Мухаммед допомагав батькові у різних політичних та військових справах. У червні 903 року його взяли у полон Яфуриди — політичні суперники у єменському нагір'ї. За кілька місяців ув'язнення його було звільнено. Після 906 року кілька разів стикався з агресією правителя Алі ібн аль-Фадля, ставленика Фатімідів[1].

Після смерті батька 911 року Мухаммед успадкував його владу. Як імам він узяв ім'я аль-Муртада Мухаммед. Згодом він сильно розчарувався через моральну розпусту єменського населення, яке не поспішало змінювати свої старі звички. Після короткого правління він зрікся престолу у зуль-каада (за мусульманським календарем). Владу він передав своєму брату Ахмаду ан-Насіру.

Далі він продовжив життя вченого, написав кілька праць, зокрема про обряди зейдитів. Помер у травні 922 року в Сааді[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Robert W. Stookey, Yemen; The Politics of the Yemen Arab Republic. Boulder 1978, стор. 97; Encyclopaedia of Islam, Vol. VII, Leiden 1993, стор. 444
  2. Encyclopaedia of Islam, Vol. VII, 1993, стор. 444

Джерела[ред. | ред. код]