Мухоловка звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мухоловка звичайна
Scutigera coleoptrata
Scutigera coleoptrata
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Трахейнодишні (Tracheata)
Надклас: Багатоніжки (Myriapoda)
Клас: Губоногі (Chilopoda)
Ряд: Скутигери (Scutigeromorpha)
Родина: Скутигери (Scutigeridae)
Рід: Мухоловки (Scutigera)
Вид: Мухоловка звичайна
Біноміальна назва
Scutigera coleoptrata
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Scutigera coleoptrata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Scutigera
EOL logo.svg EOL: 1033083
ITIS logo.svg ITIS: 913704
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 29022

Мухоловка звичайна (лат. Scutigera coleoptrata) — багатоніжка ряду скутигер, класу губоногих.

Розповсюдження та спосіб життя[ред.ред. код]

Розповсюджена у країнах зі спекотним кліматом, на території України — у Криму. Також зустрічається у людських оселях у більш північних районах України. За способом життя — нічний хижак. Вдень переховується у вологих місцях, вночі полює на мух (звідси отримала свою назву) та інших комах. Здобич вбиває, впорскуючи отруту. Може відрізняти свою здобич, уникає нападу на небезпечних комах (зокрема отруйних), або при нападі на таку здобич вкусивши її відходить, чекаючи, доки подіє отрута. Для людини нешкідлива, бо її щелепи не можуть прокусити шкіру людини. Також нешкідлива для свійських тварин.

Будова[ред.ред. код]

Мухоловка підкрадається до павука

Тривалість життя 3 – 7 років. Довжина — до 5 см. Тіло складається з 7 члеників. Має 15 пар довгих ніг, які закінчуються м'якими лапками, що складаються з багатьох члеників та забезпечують швидке пересування, за секунду багатоніжка може долати до 40 см. Довжина ніг збільшується від голови до задньої частини тулуба, у самиць остання пара ніг значно довше тіла. Вусики довгі. По боках голови є великі скупчення простих очей, які нагадують фасеткові очі комах. Поверхня тіла вкрита водонепроникною кутикулою, що дозволяє мухоловкам жити у відносно сухих місцях. Будова дихальної системи також пристосована до сухого клімату. 7 пар дихалець, що розташовані на задніх сегментах тулуба, відкриваються не відразу у трахеї, а спочатку ведуть у парні повітряні мішки, від яких відходять пучки трахей. Цим досягається зменшення втрати води при диханні. Забарвлення жовтувате, вздовж тулуба проходять три темні смуги, також темні смужки є на ногах.

Розмноження[ред.ред. код]

Очі та видозмінені кінцівки на голові мухоловки

Розмноження відбувається наприкінці весни або на початку літа. У період розмноження самець та самиця при зустрічі постукують одне одного вусиками. Потім самець відкладає на землю сперматофор та штовхає на нього самицю, яка підхоплює його статевими придатками. Таким чином відбувається запліднення яєць. Яйця самка відкладає по одному та спочатку носить їх з собою. Загальна кількість яєць становить 60-150. З яйця виходить личинка з неповною кількістю ніг (4 пари). Після кожного линяння кількість ніг збільшується. Молоді особини проходять 5 личинкових стадій з 5, 7, 9, 11 та 13 парами ніг відповідно. Після цього 4 ювенільні стадії, кожна з 15 парами ніг.

Значення[ред.ред. код]

Мухоловка звичайна є корисною багатоніжкою, у деяких країнах її оберігають, бо вона знищує кровососних комах у оселях. Вид занесений до Червоної книги України. Шанувальники тримають мухоловок у тераріумах.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]