Мучениця Кетеван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мучениця Кетеван
Народилася1565
Померла13 вересня 1624(1624-09-13)
Шираз, Іран
ПохованняАлаверді
У ликувеликомученик
День пам'яті13 вересня

Мучениця Кетеван (груз. ქეთევან წამებული) (1560–1624, Шираз) — цариця східно грузинського царства Кахетія. Походила з царського роду Багратіоні. Дружина царя Давида I, мати царя Теймураз I.

Після смерті чоловіка присвятила себе будівництву церков, монастирів і лікарень. Перський шах Аббас I взяв у заручники сина Кетеван Теймураза, і кілька років тримав його при своєму дворі, проте Теймураз зберігав стійкість у християнській вірі і був зрештою відпущений. Через якийсь час шах став погрожувати тим, що зверне Грузію в руїни. Бажаючи запобігти війні, цариця Кетеван вирішила сама відправитися до шаха з багатими дарами і навіть запропонувати себе в заручниці. У Ісфахані її разом з онуками — Олександром і Леваном — кинули до в'язниці, де вона провела 10 болісних років. Шах обіцяв зробити її царицею Персії, якщо тільки вона прийме іслам. Однак ні тортури, ні підкуп не могли похитнути її твердість у вірі. Нарешті, 13 вересня 1624, після тортур розпеченими щипцями, її спалили.

Література

[ред. | ред. код]
  • Lang, David Marshall (1976). Lives and Legends of the Georgian Saints: The Passion of Queen Ketevan, New York: Crestwood.