Мюоній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мюо́ній — подібний до Гідрогену екзотичний атом, як ядро його виступає позитивний мюон μ+. Електронна хмара мюонію складається з одного електрона. Зведена маса мюонію та його радіус першої борівської орбіти близькі до відповідних величин для атома Гідрогену. Тому хімічно мюоній поводиться як атомарний водень і може розглядатися як його надлегкий ізотоп; однак час життя цього атома дуже малий (мюон нестабільний і розпадається в середньому за 2,2 мкс). Хімічний символ — Mu. Хоча час життя мюона нетривалий, мюоній встигає утворити хімічні сполуки, наприклад, хлорид мюонію (MuCl) та мюонід натрію (NaMu). Мюоній утворюється, коли позитивний мюон гальмується і зупиняється в речовині, захопивши електрон з довкілля. Мюоній слід відрізняти від мюонних атомів, які виникають при захопленні звичайним атомом негативного мюона на електронну орбіту.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • W.H. Koppenol (IUPAC) (2001). Names for muonium and hydrogen atoms and their ions (PDF). Pure and Applied Chemistry. 73 (2): 377—380. Архів оригіналу (PDF) за 14 травня 2011. Процитовано 24 серпня 2015.
  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0