Мідас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мідас перетворює свою дочку в золото

Міда́с (дав.-гр. Μίδας), Міта́ — напівміфічний цар Фригії (738 р. до н. е. — 696 р. до н. е.), син Гордія.

Зміцнив царську владу, покаравши і стративши чимало фригійців, внаслідок чого його правління називали тиранічним[1]. Багатства фригійців, які за часів Мідаса контролювали золотоносні річки Анатолії, увійшли до легенд[2], героєм яких був і сам Мідас. З однією з легенд першим почав карбувати монету[3] (поширеніша версія віддає, однак, пріоритет Лідії).

Підтримував дружні стосунки з греками, був одружений на Демодиці, доньці кимского царя Агамемнона, спрямував дарунки до Дельф[4]. Відзначився будівництвом нових міст, зокрема Анкіри. Намагався захопити Фракію[5].

У 717 р. до н. е. приєднався до коаліції, що виступала проти ассирійського царя Саргона II, але врешті був змушений визнати його зверхність (707 р. до н. е.). У 696 р. до н. е. зазнав поразки від кіммерійців[6] і наклав на себе руки — випив бичої крові[7].

За свідченням Георгія Агріколи Мідас володів золотими копальнями на горі Берім.

Мав сина Анхура, який його спас від смертельного пророцтва.

Легенди[ред.ред. код]

Докладніше: Мідас (міфологія)

За однією з легенд цар Мідас отримав від Діоніса дар перетворювати усе, до чого торкалося його тіло, в золото. Через деякий час, накопичивши гори золота, Мідас збагнув, що його чекає голодна смерть, оскільки їжа, до якої торкалися його руки чи губи відразу перетворювалась на жовтий метал. Усе ж Діоніс змилувався над царем і звелів змити з себе гріх жадоби у водах Пактола, який став золотоносним.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Поліен. Стратегеми VII 5
  2. Тіртей, фр.9
  3. Поллукс. Ономастікон, IX, 83
  4. Геродот, I, 14
  5. Лікофрон. Александра, 1397
  6. Євстафій. Коментар до «Одісеї», XI, 14
  7. Плутарх. Тит, 20