Мідія (держава)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мідія
673-672 роки до н. е. – 550 до н. е.
Median ua.PNG
Мідійська імперія близько 600 року до н. е.


Столиця Екбатана (суч. Хамадан)
Мова(и) Мідійська
Форма правління Імперія східного зразка
 - 670 до н. е.647 до н. е. Даюкку (Дейок)
 - 647 до н. е.625 до н. е. Фравартіш (Фраорт)
 - 625 до н. е.585 до н. е. Увахшатра (Кіаксар)
 - 585 до н. е.550 до н. е. Іштувегу (Астіаг)

Мі́дія — стародавня держава, а також стародавня етногеографічна область на заході Ірану, від р. Аракс і гори Ельбрус на півночі до кордонів Персиди (Фарсу) на півдні, і від гір Загроса на заході до пустелі Деште-кевір на сході. Мідійське царство існувало в 672 до н. е. — 550 до н. е. і в роки свого розквіту було набагато ширше за кордони етнічної Мідії.

Стародавня Мідія. Розселення іраномовних племен[ред.ред. код]

Мідія займала територію Північно-Західного Ірану. Західна частина держави охоплювала райони гірських хребтів Загроса біля кордонів з Ассирією і називалася Мідія Атропатена. На схід від Атропатени простягалась рівнинна частина Мідії (Нижня або Велика Мідія).

В ІІІ — І тис. до н. е. на території Мідії проживали племена осілих землеробів і скотарів, що розмовляли еламською, каситською, кутійською, хурритською та іншими неіндоевропейськими мовами.

Поширена думка, що предками іраномовних племен були скотарі Східної Європи, звідки частина з них переправилася через Кавказ і вздовж узбережжя Каспійського моря в Іран і Середню Азію. Іранські племена з'явилися в Ірані приблизно в ХІІ-ХІ ст. до н. е. і поширилися по всьому Ірану на початку І тис. до н. е. Дане проникнення не носило завойовницький характер, а було змішуванням з місцевим населенням. В деяких районах держави навіть у ІХ — VIII ст. до н. е. переважало старе неіраномовне населення. Але, починаючи з VIII ст. до н. е., іранці вже складали переважну більшість у багатьох областях Ірану. З цим часом пов'язане широке розповсюдження могил озброєних вершників. Про заняття іранців конярством свідчать вавилонські слова. Знахідки багатих могил, в яких багато художніх виробів, посудин із золота Марлік, вказує на уособленість військових командирів.

Ассирійці в Мідії. Вторгнення в Передню Азію кіммерійців і скіфів[ред.ред. код]

Починаючи з ІХ ст. до н. е. ассирійці почали здійснювати походи на Мідію з ціллю захоплення здобичі. В цей час в Північно-Західному Ірані існували десятки дрібних князівств, в яких проживали як мідійці, так і місцеве населення кутійсько-касситського походження.

Створення і розквіт Мідійської держави[ред.ред. код]

Мідійське суспільство і культура[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Азія Це незавершена стаття з історії Азії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.