Міжнародна класифікація хвороб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міжнаро́дна статисти́чна класифіка́ція хворо́б та пробле́м, пов'я́заних зі здоро́в'ям (англ. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) — документ, який використовується як провідна статистична та класифікаційна основа в системі Охорони здоров'я. Періодично переглядається під керівництвом ВООЗ. МКХ є нормативним документом, що забезпечує єдність методичних підходів та міжнародну верифікацію матеріалів.

Мета, завдання та застосування МКХ[ред. | ред. код]

Всесвітня організація охорони здоров'я

Метою МКХ є створення умов для систематизованої реєстрації, аналізу, інтерпретації та порівняння даних про смертність та захворюваність, отриманих в різних країнах або регіонах та в різний час. МКХ використовується для перетворення словесного формулювання діагнозів хвороб та інших проблем, пов'язаних зі здоров'ям, у коди, які забезпечують зручність збереження, збору та аналізу даних.

МКХ стала міжнародною стандартною діагностичною класифікацією для всіх загальних епідеміологічних цілей та багатьох цілей, пов'язаних з управлінням системою охорони здоров'я. Ці цілі включають аналіз загальної ситуації зі здоров'ям груп населення, а також підрахунок частоти і поширеності хвороб та інших проблем, пов'язаних зі здоров'ям, в їхньому взаємозв'язку з різними факторами.

Авторське право[ред. | ред. код]

На публікації ВООЗ поширюється положення Протоколу № 2 Всесвітньої конвенції про авторське право. Заяву про дозвіл на передрук або переклад публікацій ВООЗ частково або повністю слід направляти у відділ публікацій ВООЗ, Женева, Швейцарія.

Для МКХ одинадцятого перегляду зроблено виключення — вона розповсюджується за умовами ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 IGO[1] — редакцією для міжурядових організацій, які володіють власною міжнародною правосуб’єктністю та діяльність яких регулюється міжнародним правом, а також для інших суб’єктів[2].

Перегляди МКХ[ред. | ред. код]

Періодичні перегляди МКХ, розпочинаючи з Шостого (1948 рік), координувалися ВООЗ. По мірі розширення застосування класифікації в її користувачів з'явилося бажання брати участь у процесі її перегляду. Десятий перегляд — результат величезної міжнародної праці, співробітництва та компромісів.

МКХ-10[ред. | ред. код]

До літа 2018 року діяла Міжнародна класифікація хвороб десятого перегляду (МКХ-10, ICD-10). МКХ-10 (ICD-10) — є поки що загальноприйнятою класифікацією для кодування медичних захворювань. Розроблена ВООЗ. Введена в дію у 1993 році[3]. Складається з 21-го розділу, кожен з яких містить підрозділи з кодами хвороб і станів.

МКХ-11[ред. | ред. код]

Докладніше: МКХ-11

18 червня 2018 року ВООЗ представила Міжнародну класифікацію хвороб 11-го перегляду (МКХ-11, ICD-11)[4]. МКХ-11 набирає чинності з 1 січня 2022 року[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ICD-11 Terms of Use and License Agreement. International Classification of Diseases 11th Revision. ВООЗ. 03 Sep 2021. Архів оригіналу за 10 Sep 2021. Процитовано 6 October 2021. 
  2. Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 IGO. Creative Commons. Процитовано 6 October 2021. 
  3. На 2018 рік заплановано ввести в дію Одинадцятий перегляд МКХ.
  4. WHO releases new International Classification of Diseases (ICD 11). World Health Organization (en-US). Процитовано 2018-06-19. 
  5. AIRPAC. ВООЗ випустила новий Міжнародний класифікатор хвороб (МКХ-11). gmpcenter.org.ua (ua). Процитовано 2021-05-28. 

Посилання[ред. | ред. код]