Міжнародна одиниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міжнародна одиниця, МО — у фармакології це одиниця вимірювання кількості речовини, заснована на біологічній активності. Використовується для вітамінів, гормонів, деяких ліків, вакцин, складових крові і подібних біологічно активних речовин. Попри назву, МО не є частиною міжнародної системи SI.

Точне визначення однієї МО розрізняється для різних речовин і встановлено міжнародною угодою. Комітет біологічної стандартизації при Всесвітній організації охорони здоров'я надає еталонні заготівлі певних речовин, (довільно) встановлює кількість одиниць МО, що містяться в них, і визначає біологічні процедури для порівняння інших заготовок з еталонними. Метою таких процедур є те, щоб різні заготовки, що мають однакову біологічну активність, містили однакову кількість одиниць МО.

Для деяких речовин згодом були встановлені масові еквіваленти однієї МО, і від вимірювання в цих одиницях офіційно відмовилися. Однак, одиниця МО все ж може залишатися в широкому застосуванні через її зручність. Наприклад, вітамін E існує у восьми різних формах, які відрізняються своєю біологічною активністю. Замість точної вказівки типу і маси вітаміну в заготовці, іноді зручно просто вказати його кількість у МО.

Масові еквіваленти 1 МО для деяких речовин (за даними Фармакопейної статті України):

Посилання[ред. | ред. код]