Міжнародний день рідної мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжнародний день рідної мови
Міжнародний день рідної мови
Міжнародний день рідної мови
Рідна мова мільйонів українців
Офіційна назва англ. International Mother Language Day
Засновано 16 травня 2007
Початок 2000
Дата 21 лютого
CMNS: Міжнародний день рідної мови у Вікісховищі
Пям'ятник жертвам боротьби за статус бенґальської мови, встановлений на території університету в Дацці.

Міжнаро́дний день рі́дної мо́ви, також Міжнародний день материнської мови[джерело?] (англ. International Mother Language Day) — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

Статус[ред. | ред. код]

Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної належності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше як 100 осіб, не задокументовані.

Походження дати[ред. | ред. код]

1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3 % населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенґальською мовою. 21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Банґладеш) 1971 року, цей день відзначають в країні як день мучеників. За пропозицією Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 першим міжнародним днем рідної мови.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • International Mother Language Day 2017. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Архів оригіналу за 21 лютого 2017. Процитовано 22 лютого 2017.
  • Міжнародний день рідної мови. Що ми знаємо про українську// ТБ Суспільне Культура, 21 лютого 2022 року, автор - Тетяна Яворович, Процитовано 20 лютого 2023 року
  • Міжнародний день рідної мови: сім фактів про провал русифікації в Україні - дані соціологів// NV, Процитовано 21 лютого 2023 року