Міжнародний кримінальний трибунал для Російської Федерації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Запропонований Міжнародний кримінальний трибунал для Російської Федерації є запропонованим спеціальним міжнародним кримінальним трибуналом, який має бути спрямований на судовий розгляд та судове переслідування міжнародного злочину вищих російських і білоруських лідерів за злочин агресії, як відповідальних за російське вторгнення в Україну.

Злочин агресії — злочин вищого політичного та військового керівництв держави-агресорки, які приймали рішення щодо агресії, визначен в міжнародному праві, є одним із трьох тяжких міжнародних злочинів поряд із злочином проти людства та воєнним злочином. Міжнародний кримінальний суд (МКС) має повноваження та розслідує в Україні злочин проти людства та воєнні злочини РФ, проте злочин агресії МКС розслідує, якщо згода на обов'язковість для держави про свою відповідальність за агресію підтверджена договором. Оскільки Україна не є учасником Римського статуту (угоди між учасниками МКС), а Російська Федерація відмовилася від участі у Міжнародному кримінальному суді у 2016 році, спеціальний трибунал має мати повноваження на судове переслідування та бути вільним щодо імунітету держави або імунітету глав держав, урядовців через міжнародні злочини, скоєні в Україні, та має заповнити будь-які прогалини з боку МКС у юридичній відповідальності винних в агресії.[1]

Міжнародний центр з розслідування злочинів агресії проти України (англ. International Centre for the Prosecution of the Crime of Aggression against Ukraine (ICPA)) є першим кроком у процесі, що спрямований на збереження доказів і підготовку справ до майбутніх судових розглядів, чи в національних судах, спеціальному трибуналі чи Міжнародному кримінальному суді для злочинів, які підпадають під його юрисдикцію.

Зусилля створення спеціального трибуналу підтримують 44 держави і 4 міжнародних організації (ПАРЄ, ЄП, ПА НАТО, ПА ОБСЄ) на квітень 2024 року.[2]

Історія[ред. | ред. код]

Трибунал був запропонований Радою Європи з мандатом на «розслідування та судове переслідування злочину агресії», вчиненого «політичним і військовим керівництвом Російської Федерації»[3]. Згідно з пропозицією Ради Європи, трибунал повинен бути розташований у Страсбурзі, «застосовувати визначення злочину агресії», встановлене в міжнародному звичаєвому праві, і «мати повноваження видавати міжнародні ордери на арешт і не бути обмеженим державним імунітетом або імунітетом глав держав і урядів та інших державних посадових осіб»[3]. Уряд України також закликав створити такий трибунал[4][5]. У листопаді 2022 року Парламентська асамблея НАТО визнала Російську Федерацію терористичною організацією та закликала міжнародне співтовариство «вжити колективних дій щодо створення міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії, вчиненого Росією під час її війни проти України»[6][7]. У листопаді 2022 року Європейська комісія заявила, що ЄС працюватиме над створенням спеціального кримінального трибуналу для розслідування та судового переслідування злочину агресії Росії[8][9][10][11][12][13][14][15][16]. У тому ж місяці Європейський парламент також назвав Росію державою-спонсором тероризму, посилаючись на напади на цивільне населення, військові злочини та звірства[17].

[18]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Legal Challenges in Prosecuting the Crime of Aggression in the Russo-Ukrainian War, Review of Central and East European Law, процитовано 25 January 2024
 2. Ємець, Марія (3 квітня 2024). 44 країни підтримали заклик притягти Росію до відповідальності за злочин агресії. Європейська правда.
 3. а б PACE calls for an ad hoc international criminal tribunal to hold to account perpetrators of the crime of aggression against Ukraine. Рада Європи. Процитовано 17 вересня 2022.
 4. Ukraine calls for international tribunal to bring Putin to justice more quickly. The Guardian. Процитовано 17 вересня 2022.
 5. Президент: Робимо все, аби створити спеціальний трибунал щодо злочинів росії. Укрінформ. 29 листопада 2022.
 6. Resolution 479 (PDF). ПА НАТО.
 7. NATO Parliamentary Assembly designates Russia as a terrorist state, calls for Tribunal
 8. Statement by President von der Leyen on Russian accountability and the use of Russian frozen assets. Європейська комісія. Процитовано 1 грудня 2022.
 9. Ukraine: Commission presents options to make sure that Russia pays for its crimes. Європейська комісія. Процитовано 1 грудня 2022.
 10. Von Der Leyen Proposes Russian War Crimes Tribunal, Plan To Confiscate Frozen Russian Assets. Radio Free Europe/Radio Liberty.
 11. EU proposes setting up specialized court to try Russian war crimes. 30 листопада 2022.
 12. EU seeks specialized court to investigate Russia war crimes. AP NEWS. 30 листопада 2022.
 13. EU Explores New Steps to Probe Russian Crimes, Use Frozen Assets. Bloomberg. Процитовано 1 грудня 2022.
 14. Olson, Carly; Surman, Matt (30 листопада 2022). Russia-Ukraine War: Top E.U. Official Calls for Tribunal for War Crimes in Ukraine.
 15. E.U. proposes special tribunal to investigate Russian crimes in Ukraine
 16. Carbonaro, Giulia (30 листопада 2022). EU special tribunal on Russia an 'important move' to show Ukraine. euronews.
 17. European Parliament declares Russia to be a state sponsor of terrorism. Європейський парламент. Процитовано 25 листопада 2022.
 18. Сергій Сидоренко (22 серпня 2023). «Гаазький трибунал» стає реальністю: як Україна та Захід домовляються про спецсуд для Путіна. Європейська правда.