Міжнародний трибунал ООН з морського права

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міжнародний трибунал ООН з морського права, МТМП (англ. International tribunal for the law of the sea, ITLOS) — незалежний судовий орган, який розглядає правові суперечки на основі положень Конвенції з морського права.

логотип Міжнародного трибуналу ООН з морського права

Історія створення[ред. | ред. код]

1958 — пройшла перша Конференція ООН з морського права. Результатом зустрічі стало прийняття Женевських конвенцій з морського права.

1973 — Нью-Йорк приймає ІІІ Конференцію ООН з морського права. Розроблено положення Конвенції з морського права.

1974 — у Каракасі проходить неофіційна зустріч робочої групи з обговорення питань, пов'язаних з врегулюванням суперечок, що виникають при застосуванні або тлумаченні положень Конвенції. Пропонуються три різні механізми: арбітраж, Міжнародний Суд, трибунал морського права.

1975 — після третьої сесії Голова женевської конференції представляє делегаціям неофіційний єдиний текст переговорів з вирішення правових суперечок, що містить проект статуту ITLOS, його узгодження залишається прерогативою Міжнародного органу з морського дна.

1977 — вперше підготовлений зведений текст проекту Конвенції з морського права з розробленим порядком врегулювання суперечок, прийнятим як складова частина Конвенції, а не додатковий протокол.

1980 — затверджено офіційну назву арбітражного органу, сформованого відповідно до Конвенції з морського права — Міжнародний трибунал з морського права.

1983 — у Кінґстоні вперше проходить засідання підготовчого комітету з обговорення питань, що визначають порядок функціонування МТМП.

1 серпня 1996 — У Нью-Йорку, на п'ятій зустрічі представників держав, що підписали Конвенцію ООН з морського права[1], проходить виборчий процес першого суддівського складу ITLOS.

1997 — Міжнародний трибунал з морського права та ООН підписують договір про співпрацю. ITLOS надається статус спостерігача в Генасамблеї ООН.

Структура[ред. | ред. код]

У Міжнародному трибуналі з морського права працює 21 суддя, які обираються на 9 років країнами-підписантами Конвенції[1], методом таємного голосування серед найбільш авторитетних фахівців у сфері морського права, які мають хорошу репутацію, неупереджене ставлення до розгляду судових справ. Наступність посади забезпечується шляхом переобрання 1/3 суддівського складу один раз у 3 роки.

Загальний склад МТМП представляє головні світові судово-правові системи, забезпечуючи закріплення суддів за п'ятьма географічними областями, затвердженими Генасамблеєю ООН. Це європейські держави та країни Азії, Африки, Латинської Америки і Карибського басейну.

МТМП включає наступні палати[2]:

  • Палата зі спорів щодо морського дна складається з 11 суддів. У сферу діяльності входять питання, що стосуються геологорозвідувальних робіт в міжнародному районі морського дна.
  • Палата спрощеного судочинства складається з 5 суддів. Палата може заслуховувати справи за спрощеним порядком, на прохання обох сторін конфлікту, призначає тимчасові заходи, якщо суд не збирається або немає достатню кількість членів для винесення рішення.

Постійні спеціальні палати:

  • Палата зі спорів щодо риболовства складається з  9 членів, розглядає правові суперечки з приводу збереження, управління морськими живими ресурсами.
  • Палата зі спорів щодо морського середовища розглядає суперечки, пов'язані із захистом, збереженням морської екосистеми. У палаті засідають 9 суддів.
  • Палата з делімітації морських просторів розглядає суперечки про розмежування морських територій, складається з 11суддів.
  • Палата ad hoc засновується на прохання учасників судового процесу, розглядає конкретні суперечки. Склад таких палат визначається Трибуналом зі схвалення сторін.

2000 — сформована спеціальна палата, яка розглядала справу про збереження, раціональне використання риби-меч в південно-східній частині Тихого океану.

2015 — сформована спеціальна палата, яка розглядала правову суперечку щодо делімітації морського кордону між Ганою і Кот-д'Івуаром в Атлантичному океані.

Члени[ред. | ред. код]

Карта країн-членів МТМП Синій: держави з суддями у МТМП. Сірий: держави, раніше з суддями у МТМП. Салатовий: інші країни-підписанти Конвенції

На  даний час 166 держав (включно з Україною) та Європейський союз є членами Міжнародного трибуналу ООН з морського права.

Справи, пов'язані з Україною[ред. | ред. код]

Керчинський інцидент[ред. | ред. код]

25 травня 2019 року міжнародний трибунал ООН з морського права наказав Росії негайно звільнити 24 захоплених моряків та повернути три кораблі, що були захоплені поблизу Керчинської протоки в листопаді 2018 року. Це рішення є тимчасовим заходом у справі за позовом України. Проте трибунал не вважає необхідним вимагати від РФ припинити кримінальне переслідування та утримуватись від відкриття нових справ проти моряків, про що Україна просила у позові. Росія заперечує юрисдикцію трибуналу щодо цього випадку.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]