Мікробіологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мікробіологія — галузь біології, яка займається дослідженням морфології, фізіології, біохімії, молекулярної біології, генетики, екології різних мікроорганізмів, їхньої ролі та значення в кругообігу речовин, у патології людини, тварин і рослин. У навчальну дисципліну медичної мікробіології включають також імунологію та медичну паразитологію, яка вивчає гельмінтів і патогенних комах.

Напрямки досліджень[ред. | ред. код]

Основні напрямки досліджень:

Методи і досягнення мікробіології збагатили багато розділів біології і сприяли їхньому розвиткові. Можливість швидко виростити величезні популяції мікробів і виявити серед них рідкісні варіанти (наприклад, мутантні й рекомбінантні форми) дозволила найдокладнішим образом досліджувати природу спадковості мікроорганізмів, аж до молекулярного рівня. Отримані дані про механізми спадкування були поширені на усі форми живого і лягли в основу генної інженерії.

Історія науки[ред. | ред. код]

За кілька тисяч років до виникнення мікробіології як науки людина не знаючи про існування мікроорганізмів, широко застосовував природні процеси, пов'язані з бродінням, для приготування кумису та інших кисломолочних продуктів, отримання алкоголю, оцту, при мочці льону.

Донауковий етап розвитку[ред. | ред. код]

Люди здавна знали про багато процесів, що викликаються мікроорганізмами, проте не знали справжніх причин, що викликають ці явища. Відсутність відомостей про природу таких явищ не заважало робити спостереження і навіть використовувати ряд цих процесів у побуті. Ряд філософів і натуралістів робили умовні висновки про причини тих чи інших явищ. При цьому найбільш близько до відкриття мікросвіту підійшов Джироламо Фракасторо (1478—1553), який припустив що інфекції спричинюють маленькі тільця, що передаються при контакті і зберігаються на речах хворого. Хоча він у це поняття покладав те, що ці тільця є хімічними елементами або фізичними атомістичними структурами. Однак у той час неможливо було впевнитися в правильності його ідей та поширення отримали зовсім інші гіпотези.

Бактеріальну природу інфекційних захворювань багато вчених продовжували відкидати і після революційних відкриттів Пастера і Коха. Так, в 1892 році Макс Петтенкофер, впевнений в тому що холеру викликають міазми, що виділяються навколишнім середовищем, і намагаючись довести свою правоту, проковтнув при свідках-медиків культуру холерних вібріонів і не захворів.

Описовий етап[ред. | ред. код]

Можливість вивчення мікроорганізмів виникла лише з розвитком оптичних приладів. Перший мікроскоп був створений ще в 1610 році Галілеєм. У 1665 році Роберт Гук вперше побачив рослинні клітини. Однак 30 кратного збільшення його мікроскопа не вистачило щоб побачити найпростіших і тим більше бактерії. На думку В. Л. Омельянского «першим дослідником, перед здивованим поглядом якого відкрився … світ мікроорганізмів, був учений єзуїт Афанасій Кірхер (1601—1680), автор ряду творів астрологічного характеру», проте зазвичай першовідкривачем мікросвіту називають Антоні ван Левенгука.

У своєму листі Лондонському Королівському товариству він повідомляє як 24 квітня 1676 року мікроскопіював краплю води і дає опис побачених там істот, у тому числі бактерій. Левенгук вважав виявлених ним мікроскопічних істот «дуже маленькими тваринами» і приписував їм ті ж особливості будови і поведінки, що і звичайним тваринам. Повсюдне поширення цих «тварин» стало сенсацією не тільки в науковому світі. Левенгук демонстрував свої досліди всім охочим, у 1698 році його навіть відвідав Петро I.

Між тим, наука в цілому ще не була готова до розуміння ролі мікроорганізмів у природі. Система теорій виникла тоді лише в фізиці. За часів Левенгука були відсутні уявлення про ключових процесах живої природи, так, незадовго до нього в 1648 році Ван Гельмонт, не маючи ніякого поняття про фотосинтезі, уклав зі свого досвіду з вербою, що рослина бере харчування тільки з дистильованої води, якою він його поливав. Більше того, навіть нежива матерія ще не була достатньо вивчена, склад атмосфери, необхідний для розуміння того ж фотосинтезу, буде визначено лише в 1766—1776 роках. Тому не дивно що «твариною» Левенгука не знайшлося місце ніде, крім як у колекції курйозів.

Протягом наступних 100—150 років розвиток мікробіології проходило лише з описом нових видів. Значну роль у вивченні різноманіття мікроорганізмів зіграв данський натураліст Отто Фрідріх Мюллер, який до 1789 року описав і назвав по ліннеєвської біноміальної номенклатурі 379 різних видів. У цей час було зроблено і кілька цікавих відкриттів. Так, в 1823 році була визначена причина «кровоточенія» просфор — бактерія, названа Serratia marcescens (інша назва Monas prodigiosa). Також слід зазначити Крістіана Готтфріда Еренберга, який описав безліч пігментованих бактерій, перші залізобактерії, а також скелети найпростіших і діатомових водоростей в морських і лиманних відкладах, чим поклав початок мікропалеонтологія. Саме він вперше пояснив забарвлення води Червоного моря розвитком у ній ціанобактерій Trichodesmium erythraeum. Він, однак, зараховував бактерій до найпростіших і розглядав їх слідом за Левенгуком як повноцінних тварин зі шлунком, кишечником і кінцівками.

У Російській імперії одним з перших мікробіологів був Л. С. Ценковський (1822—1887), який окреслив велику кількість найпростіших, водоростей і грибів і зробив висновок про відсутність різкої межі між рослинами і тваринами. Він також організував одну з перших Пастерівських станцій і запропонував вакцину проти сибірки.

Висловлювалися в цей час і сміливі гіпотези, наприклад лікар-епідеміолог Д. С. Самойлович (1744—1801) був переконаний в тому що хвороби спричинюють саме мікроорганізми, проте марно намагався побачити в мікроскоп збудник чуми — можливості оптики тоді ще не дозволяли це зробити. У 1827 році італієць А. Бассі виявив передачу хвороби шовковичного хробака при перенесенні мікроскопічного гриба. Ж. Л. Л. Бюффон і А. Л. Лавуазьє пов'язували бродіння з дріжджами, однак загальноприйнятою залишалася чисто хімічна теорія цього процесу, сформульована в 1697 році Г. Е. Шталем. Для спиртового бродіння, як для будь-якої реакції, Лавуазье і Л. Ж. Гей-Люссак порахували стехіометричні співвідношення. У 1830-х роках Ш. Каньяр де Латур, Ф. Кютцинг і Т. Шванн незалежно один від одного спостерігали велику кількість мікроорганізмів в осаді й плівці на поверхні рідини, що бродить, і пов'язали бродіння з їхнім розвитком. Ці уявлення наштовхнулися, однак, на різку критику з боку таких значних хіміків як Фрідріх Велер, Йенс Якоб Берцеліус і Юстус Лібіх. Останній навіть написав анонімну статтю «Про розгадану таємницю спиртового бродіння» (1839) — саркастичну пародію на мікробіологічні дослідження тих років.

Проте, питання про причини шумування, тісно пов'язаний з питанням про спонтанне самозародження життя, став першим успішно вирішеним питанням про роль мікроорганізмів у природі.

Золота доба мікробіології[ред. | ред. код]

1880-ті та 1890-ті роки ознаменувалися для мікробіології сплеском числа відкриттів. Багато в чому це було пов'язано з докладною розробкою методології. Перш за все тут слід відзначити внесок Роберта Коха, котрий створив наприкінці 1870-х — початку 1880-х ряд нових методів і загальних принципів ведення дослідницької роботи. Пастер використовував для вирощування мікроорганізмів рідкі середовища, що містять всі елементи, що знаходяться в живих організмах. Рідкі середовища, однак, були недостатньо зручні. Так, складно було виділити колонію, яка походить від однієї живої клітини («чиста культура»), у зв'язку з чим можна було вивчати тільки збагачені самою природою культури. Лише в 1883 році Е. Християном Гансеном була отримана перша чиста культура дріжджів, отримана методом висячої краплі. Тверді середовища вперше використовувалися для вивчення грибів, де необхідність чистих культур також була обґрунтована. Для бактерій тверді середовища застосовував Кон у Вроцлаві взимку 1868 / 69 років, проте тільки в 1881 році Роберт Кох поклав початок широкому застосуванню желатинових і агарових пластинок. У 1887 році введені в практику чашки Петрі.

Коху належать також знамениті постулати:

 • збудник захворювання повинен регулярно виявлятися у хворої тварини чи людини;
 • він повинен бути виділений у чистій культурі;
 • виділений організм повинен спричиняти у піддослідних тварин ті ж симптоми, що й у хворої людини.

Також Кох впровадив методи забарвлення бактерій (раніше використані в ботаніці) і мікрофотографії. Слідом за ним почався розвиток і збагачення методології, так в 1884 році Ганс Крістіан Грам запропонував метод фарбування бактерій (фарбування за Грамом). С. Н. Виноградський в 1891 застосував перше елективне середовище для виділення бактерій[джерело?]. За наступні роки було описано більше видів ніж за весь попередній час, виділені збудники найнебезпечніших захворювань, виявлені нові процеси, вироблені бактеріями і невідомі в інших царствах природи.

Інфекційні захворювання[ред. | ред. код]

У вивченні життєдіяльності мікроорганізмів слід відзначити внесок Луї Пастера (1822—1895). Він же разом з Робертом Кохом (1843—1910) стоять у витоках вчення про мікроорганізми як збудників захворювань.

Екологія мікроорганізмів[ред. | ред. код]

Екологічну роль і різноманіття мікробіологічних процесів показали Бейерінк (1851—1931) і С. Н. Виноградський (1856—1953).

Відкриття вірусів[ред. | ред. код]

Вивчення обміну речовин мікроорганізмів[ред. | ред. код]

Технічна, або промислова, мікробіологія[ред. | ред. код]

Технічна мікробіологія вивчає мікроорганізми, використовувані у виробничих процесах з метою отримання різних практично важливих речовин: харчових продуктів, етанолу, гліцерину, ацетону, органічних кислот тощо.

Величезний внесок у розвиток мікробіології внесли російські й радянські вчені: І. І. Мечников (1845—1916), Д. І. Івановський (1863—1920), М. Ф. Гамалія (1859—1949), Л. С. Ценковський, С. Н. Виноградський, В. Л. Омелянський, Д. К. Заболотний (1866—1929), В. С. Буткевич, С. П. Костичев, М. Г. Холодний, В. Н. Шапошников, Н. А. Красильников, А. А. Ішменецкій та ін.

Велика роль у розвитку технічної мікробіології належить С. П. Костичева, С. Л. Іванова і А. І. Лебедєву, які вивчили хімізм процесу спиртового бродіння, викликається дріжджами. На підставі досліджень хімізму освіти органічних кислот міцеліальними грибами, проведеним В. Н. Костичева і В. С. Буткевичем, в 1930 році в Ленінграді було організовано виробництво лимонної кислоти. На основі вивчення закономірностей розвитку молочнокислих бактерій, здійсненого В. Н. Шапошниковим і А. Я. Мантейфель, на початку 1920-х років у СРСР було організовано виробництво молочної кислоти, необхідної в медицині для лікування ослаблених і рахітичних дітей. В. Н. Шапошников та його учні розробили технологію отримання ацетону і бутилового спирту за допомогою бактерій, і в 1934 році в Грозному був пущений перший в СРСР завод з випуску цих розчинників. Праці Я. Я. Нікітінського Ф. М. Чистякова поклали початок розвитку мікробіології консервного виробництва та холодильного зберігання швидкопсувних харчових продуктів. Завдяки роботам А. С. Корольова, А. Ф. Войткевич і їх учнів значний розвиток отримала мікробіологія молока та молочних продуктів.

Частиною технічної мікробіології є харчова мікробіологія, що вивчає способи отримання харчових продуктів з використанням мікроорганізмів. Наприклад, дріжджі застосовують у виноробстві, пивоварінні, хлібопеченні, спиртовому виробництві; молочнокислі бактерії — у виробництві кисломолочних продуктів, сирів, при квашенні овочів; оцтово-кислі бактерії — у виробництві оцту; міцеліальні гриби використовують для одержання лимонної та інших харчових органічних кислот тощо. До теперішнього часу виділилися спеціальні розділи харчової мікробіології: мікробіологія дріжджового і хлібопекарського виробництва, пивоварного виробництва, консервного виробництва, молока та молочних продуктів, оцту, м'ясних і рибних продуктів, маргарину тощо.

Методи і цілі мікробіології[ред. | ред. код]

Жінка-мікробіолог за роботою До методів дослідження будь-яких мікроорганізмів відносять:

 • мікроскопічний метод: світлова, фазово-контрастна, темнопольна, флуоресцентна, електронна;
 • культуральний метод (бактеріологічний, вірусологічний);
 • біологічний метод (зараження лабораторних тварин з відтворенням інфекційного процесу на чутливих моделях;
 • молекулярно-генетичний метод [ПЛР — полімеразна ланцюгова реакція, ДНК-і РНК-зонди та ін];
 • серологічний метод — виявлення антигенів мікроорганізмів або антитіл до них;

Мета медичної мікробіології — глибоке вивчення структури і найважливіших біологічних властивостей патогенних мікробів, взаємини їх з організмом людини в певних умовах природного і соціального середовища, удосконалення методів мікробіологічної діагностики, розробка нових, більш ефективних лікувальних і профілактичних препаратів, вирішення такої важливої проблеми, як ліквідація і попередження інфекційних хвороб.

Зв'язок з іншими науками[ред. | ред. код]

За час існування мікробіології сформувалися загальна, технічна, сільськогосподарська, ветеринарна, медична, санітарна гілки.

Загальна вивчає найбільш загальні закономірності, властиві кожній групі перелічених мікроорганізмів: структуру, метаболізм, генетику, екологію тощо. Технічна займається розробкою біотехнології синтезу мікроорганізмами біологічно активних речовин: білків, нуклеїнових кислот, антибіотиків, спиртів, ферментів, а також рідкісних неорганічних сполук. Сільськогосподарська досліджує роль мікроорганізмів у кругообігу речовин, використовує їх для синтезу добрив, боротьби зі шкідниками. Ветеринарна вивчає збудників захворювань тварин, методи діагностики, специфічної профілактики та етіотропного лікування, спрямованого на знищення збудника інфекції в організмі хворої тварини. Медична мікробіологія вивчає хвороботворні (патогенні) і умовно-патогенні для людини мікроорганізми, а також розробляє методи мікробіологічної діагностики, специфічної профілактики та лікування етіотопного викликаються ними інфекційних захворювань. Санітарна мікробіологія вивчає санітарно-мікробіологічне стан об'єктів навколишнього середовища, харчових продуктів і напоїв, і розробляє санітарно-мікробіологічні нормативи і методи індикації патогенних мікроорганізмів у різних об'єктах і продуктах [1].

Література[ред. | ред. код]

 • Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія: підручник для студ. вищ. мед. навч. заклад/За редакцією В. П. Широбокова/Видання 2-е. Винниця: Нова книга, 2011. — 952 с. ISBN 978-966-382-325-6
 • Водна мікробіологія: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / А. Ф. Антипчук, І. Ю. Кірєєва. — К. : Кондор, 2005. — 256 c. — Бібліогр.: 241 назва.
 • Медична мікробіологія, вірусологія, імунологія: Підруч. для вищ. фармац. навч. закл. / В. В. Данилейченко, Й. М. Федечко, О. С. Снітинська, І. І. Солонинко, В. С. Брицька, О. П. Корнійчук, А. Д. Бобровник, С. Й. Павлій, О. М. Нарепеха. — Л., 2002. — 345 c. — Бібліогр.: 27 назв.
 • Мікробіологія, вірусологія, імунологія: Підруч. для мед. вузів / І. О. Ситник, С. І. Климнюк, М. С. Творко. — Тернопіль: Укрмедкнига, 1998. — 391 c. — Бібліогр.: 66 назв.
 • Мікробіологія з основами імунології: підруч. для вищ. мед. навч. закл. 3-4-го рівнів акред. / В. В. Данилейченко, Й. М. Федечко, О. П. Корнійчук. — 2-е вид., перероб. та допов. — К. : Медицина, 2009. — 392 c.
 • Мікробіологія: Підруч. / Г. Б. Рудавська, Л. І. Демкевич; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — 2-е вид., переробл. та доповн. — К., 2005. — 406 c. — Бібліогр.: 38 назв.
 • Практикум з мікробіології: підручник: [для студентів вищих навчальних закладів] / С. П. Гудзь, С. О. Гнатуш, Г. В. Яворська, І. С. Білінська, Б. М. Борсукевич. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2014. — 436 с. — (Серія «Біологічні Студії»). — ISBN 978-966-613-752-7 (cерія), 978-617-10-0129-9.
 • Практична мікробіологія: Навч. посіб. для студ. вищ. мед. навч. закл. / С. І. Климнюк, І. О. Ситник, М. С. Творко, В. П. Широбоков. — Т. : Укрмедкн., 2004. — 438 c. — Бібліогр.: 36 назв.
 • Промислова мікробіологія. Харчова і агробіотехнологія: Навч. посіб. / І. В. Бондар, В. М. Гуляєв; Дніпродзерж. держ. техн. ун-т. — Дніпродзержинськ, 2004. — 280 c.
 • Санітарна мікробіологія: підруч. / С. П. Гудзь, С. О. Гнатуш, Г. І. Звір. — Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2016. — 348 с. — (Біологічні Студії). — ISBN 978-966-613-752-7 (серія). — ISBN 978-617-10-0250-0
 • Спеціальна мікробіологія: У 3-х ч.: Навч. посіб. для студ. вищ. мед. закл. освіти. Ч. 1 / У. М. Федорович; Центр. метод. каб. з вищ. мед. освіти. — Л. : Євросвіт, 1998. — 228 c.

Посилання[ред. | ред. код]