Мімоза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мімоза
Mimosa pudica
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Підродина: Мімозові (Mimosoideae)
Рід: Мімоза (Mimosa)
L.
Види

Близько 400 видів, див. текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mimosa
IPNI: 22949-1
ITIS logo.svg ITIS: 26781
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 21013

Мімо́за (Mimosa) — рід рослин з підродини мімозових (Mimosoideae), родини бобових (Fabaceae). Складається з близько 400 видів трав і чагарників. Родова назва утворена від грец. μιμος («актор», «мім») і латинського суфіксу –osa (що означає схожість, подібність) — з огляду на незвичайну властивість його листя[1][2].

У роду є два види, варті уваги. Одним з них є Mimosa Pudica — мімоза соромлива, називається так через те, що вона складає листя при дотику або під впливом тепла. Вид походить з південної частини Центральної і Південної Америки, але широко культивується в інших місцевостях. Через свою цікаву особливість вирощується як кімнатна рослина в районах з помірним кліматом, на відкритому повітрі й у тропіках. Вирощування у відкритому ґрунті призвело до того, що вона поширилась як бур'ян у деяких регіонах, зокрема на Гаваях.

Інший вид Mimosa tenuiflora — є більш відомим у зв'язку з його використанням у шаманському зіллі аяхуаска завдяки вмісту психоделічного наркотику диметилтриптаміну, знайденого в корі його коренів.

Таксономія[ред. | ред. код]

Таксономія роду Mimosa мала складну історію, були періоди розділення й об'єднання, в підсумку вона об'єднує понад 3000 назв, багато з яких були синонімами до інших видів, або були віднесені до інших родів. Частково завдяки цим змінам назва «Мімоза» застосовується також до ряду інших споріднених видів зі схожими перистими або двічі перистими листками, які нині віднесені до інших родів, найчастіше це Albizia julibrissin (альбіція ленкоранська) і Acacia dealbata (австралійська акація).

Опис[ред. | ред. код]

Mimosa Pudica складає листя при дотику пальця

Представники цього роду є одними з небагатьох рослин, здатних до швидкого руху; прикладами за межами роду Mimosa є десмодіум та венерина мухоловка. Листя рослини швидко складається від дотику. Деякі мімози піднімають своє листя вдень і опускають його уночі. Експерименти, проведені Jacques d'Ortous de Mairan на мімозах у 1729 році, надали перші докази існування біологічного годинника[3].

Рід Mimosa можна відрізнити від великих споріднених родів Acacia і Albizia (Акація, Альбіція) завдяки тому, що її квіти мають 10 або менше тичинок. З погляду ботаніки те, що здається однією кулястою квіткою, насправді є скупченням багатьох маленьких квіток. Мімоза містить деяку кількість гептанової кислоти.

Види[ред. | ред. код]

Mimosa hamanta у Хайдарабаді, Індія
Мімоза до дотику
Мімоза зі складеним листям відразу після дотику

Є близько 400 видів, включно з:

Казус[ред. | ред. код]

Mimosa2007.JPG

У Радянському Союзі мімозою називали акацію сріблясту — жовту квітку, яку дарували на 8 Березня.

Література[ред. | ред. код]

  • Barneby, R.C. 1992. Sensitivae Censitae: A description of the genus Mimosa Linnaeus (Mimosaceae) in the New World. Memoirs of the New York Botanical Garden, vol. 65.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Gledhill, D. (2008). The Names of Plants (вид. 4). Cambridge University Press. с. 356. ISBN 978-0-521-86645-3. 
  2. Austin, Daniel F. (2004). Florida ethnobotany Fairchild Tropical Garden, Coral Gables, Florida, Arizona-Sonora Desert Museum, Tucson, Arizona: with more than 500 species illustrated by Penelope N. Honychurch ... [et al.] Boca Raton, FL: CRC Press. с. 58. ISBN 9780203491881. 
  3. Neuroscience; Bear, Connors, Paradiso

Посилання[ред. | ред. код]