Мінський повіт (Велике князівство Литовське)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мінський повіт

біл. Менскі павет

Корогва (прапор)
Мінський повіт у Мінському воєводстві
Мінський повіт у Мінському воєводстві
Мінський повіт у Мінському воєводстві
місто Мінськ
Країна Велике Князівство Литовське
Регіон Річ Посполита Трьох Народів
Офіційна мова старобілоруська (русинська)
Населення
 - повне
Етнікон Біла Русь
Площа
 - повна 20,8[1] тис. км²
Дата заснування 1566
Дата ліквідації 1793
 - раніше відомий як князівство

Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Мінський повіт

Мінський повіт (ВКЛ) — адміністративна одиниця в складі Мінського воєводства Великого князівства Литовського (потім — Речі Посполитої). Центр повіту — м. Мінськ.

Повіт був створений в 1566 році під час адміністративної реформи в Великому князівстві Литовському на території Мінського князівства. У 1662 році Борисовське староство було передано Оршанському повіту Вітебського воєводства.

До складу повіту входили Мінське міське, Гайненське, Красносельське і Радошковічське староства, а також приватні володіння. Серед великих міст повіту були Радошковичі, Докшиці, Ігумен (Червень), Койданово (Дзержинськ), Раков, Борисов (до 1662 р.). Повіт посилав двох депутатів (послів) на вальний сейм Речі Посполитої. У Мінську збиралися повітові і воєводські сеймики — місцеві станово-представницькі органи. У середині XVII століття в повіті було 25 892 селянських господарства, а населення становило 207 136 осіб[2].

Повіт був ліквідований в 1793 році після окупації його території Російською імперією під час другого поділу Речі Посполитої.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Насевіч В., «Менскі павет» // Вялікае княства Літоўскае: Энцыклапедыя. У 3 т. / рэд. Г. П. Пашкоў і інш. Т.2: Кадэцкі корпус — Яцкевіч. — Мн.: Беларуская Энцыклапедыя, 2005. — С.295.(біл.)
  2. Сагановіч Г., «Невядомая вайна 1654 1667», 2007 [Архівовано 17 жовтня 2015 у Wayback Machine.] (біл.)

Джерела[ред. | ред. код]