Міньєчавсва I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міньєчавсва I
Народився 1410
Мохњинd, Mohnyin Districtd, Качин, М'янма
Помер січень 1442
Ава (місто), Kyaukse Districtd, Мандалай, М'янма
Країна  М'янма
Діяльність монарх
Батько Могньїнтадо
Мати Shin Myat Hla of Avad
У шлюбі з Min Hla Nyet of Avad

Міньєчавсва I (бірм. မင်းရဲကျော်စွ; 11 грудня 1410 — 1442) — 9-й володар царства Ава у 14391442 роках. Відомий також як Міньєчавсва Ґ'ї (Старший). Його правління ознаменувало першу спробу Ави силою повернути колишні васальні держави.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Син Могньїнтадо і Шин М'ят Хла. Народився в шанському місті Могн'їн в грудні 1410 року. До підліткового віку мешкав тут. Згодом призначено собвою (князем-губернатором) невеличкої території Мошве. 1426 року брав участь у повстанні батька. Відіграв провідну роль у перемозі над царськими військами у битві біля Тіссена. Потім звитяжив під час облоги столиці Ави. Після сходження батька на трон держави отримав посаду ейшейміна (спадкоємця), одружився на стриєчній сестрі Мін Хла Ньєт та отримав у володіння Салін, Сагу та Легаінгу важливому регіоні Мінбу.

Всупереч його пропозиції батько надав значні дарунки Тхінхаї III, наміснику Таунгу, і Тхіхапате III, наміснику Таунгдвіна, намагаючись забезпечити їх вірність. Міньєчавсва пропонував натомість арештувати та навіть страти тим, підозрюючи у змові. Підозри останнього незабаром виправдалися: обидва повстали невдовзі після того, як повернулися до своїх володінь. Їх не вдалося приборкати.

Наприкінці 1428 року очолив майже 2-тисячне військо для придушення повстання Міньє Чавхтіна, намісника Пінле. Недостатність сил змусило зрештою у січні-лютому 1429 року зняти облогу й відступити до Ави. В подальшому все більше протистояв діям Могньїнтадо, що зосередився на внутрішній політиці, чим послаблював захист зовнішнім загрозам, зокрема з Гантаваді. Втім у 1433 році Міньєчавсва отримав згоду здійснити новий похід для підкорення пінле, але знову зазнав невдачі, відступивши назад 1434 року. Це підірвало його військовий авторитет, йому було заборонено здійснювати якійсь походи.

Володарювання[ред. | ред. код]

1439 року після смерті батька спокійно спадкував владу. Головним завданням для себе поставив відновлення колишніх кордонів Ави. У листопаді того ж року авська армія на чолі із Тіхапату I, намісником Пахану, здійснило похід проти шанських князівств, зумівши фактично без бою підкорити Могн'їн і Кале, де поставив собвами своїх швагерів — Тіхапате і Тірі Зейя Тхура відповідно. При цьому уклав мирний договір з могутньою шанською державою Муанг Мао, що в цей час боролася проти імперії Мін.

1440 року спроба захопити Пінле й Яметхін виявилася невдалою. Проте того ж року вдалося підкорити Таундвін і Таунгу. В останньому призначив намісником свого небожа Тараб'ю. 1441 року відправив військо на підкорення Муанг Мао. Війська діяли успішно, але Міньєчавсва I не дочекався завершення війни, померши 1442 року у своїй столиці. Йому спадкував брат Нарапаті I.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Fernquest, Jon (Autumn 2006). Crucible of War: Burma and the Ming in the Tai Frontier Zone (1382—1454). SOAS Bulletin of Burma Research. 4 (2).
  • Aung-Thwin, Michael A. (2017). Myanmar in the Fifteenth Century. Honolulu: University of Hawai'i Press. ISBN 978-0-8248-6783-6.