Міністерство закордонних справ Індії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міністерство закордонних справ Індії
Ministry of External Affairs of India
विदेश मंत्रालय

Загальна інформація
Країна Індія Індія
Дата створення 2 вересня 1946
Керівництво діяльністю здійснює Уряд Індії
Штаб-квартира Південний корпус, будівля Секретаріату, Нью-Делі
Кількість співробітників 4 888 (березень 2023)
Індійська дипломатична служба, категорія «А»: 1 011 осіб[1]
Річний бюджет 18 000 крор рупій
(=2,3 млрд $, оцінка 2021—2022)[2]
Міністр Субраманьям Джайшанкар
Підвідомчі органи список дипломатичних місій Індіїd і list of Passport Offices in Indiad
www.mea.gov.in

Міністерство закордонних справ Індії (англ. Ministry of External Affairs of India, дос. «Міністерство зовнішніх справ Індії») — центральний орган виконавчої влади Індії, відповідальний за міждержавні відносини та реалізацію зовнішньої політики Індії. Роботу міністерства очолює профільний міністр. Міністерство представляє уряд Індії через посольства і відповідає за представництво Індії в ООН та інших міжнародних організаціях, а також за розширення впливу й захист інтересів Індії в усьому світі шляхом надання допомоги на розвиток іншим країнам на мільярди доларів.[3] Воно також консультує інші міністерства та уряди штатів щодо іноземних урядів і установ.

Міністерство є органом контролю за кадрами Індійської дипломатичної служби: остання повністю перебуває під його управлінням і наглядом.

Законодавчий нагляд за діяльністю цього міністерства здійснює Комітет із закордонних справ індійського парламенту.

Історія[ред. | ред. код]

Спочатку це міністерство називалося Міністерством закордонних справ і відносин зі Співдружністю (англ. Ministry of External Affairs and Commonwealth Relations), залишаючись пережитком Британської Індії. Теперішню назву воно дістало 1948 року.[4] Посаду керівника цього міністерства суміщав до самої своєї смерті в 1964 році прем'єр-міністр Джавахарлал Неру, і лише тоді було призначено окремого міністра в ранзі члена уряду.

7 січня 2016 року міністерство об'єднали з Міністерством у справах заморських індійців (англ. Ministry of Overseas Indian Affairs).[5] Уряд заявив, що це рішення було ухвалено відповідно до «загальної урядової лінії мінімізації уряду та максимізації управління» і що це допоможе уряду усунути дублювання, а також непотрібні затримки.[6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Parliamentary panel for ramping up manpower and funding for MEA. Hindustan Times (англ.). 21 березня 2023. Процитовано 8 April 2023. 
  2. Union budget allocates over Rs 18,000 cr for external affairs ministry, Rs 7,149 cr for foreign aid. ANI News (англ.). Процитовано 2 лютого 2021. 
  3. Six Charts to Make Sense of India's Budget for Foreign Policy. 
  4. REPORT OF THE Ministry of External Affairs 1949-50. Government of India. Процитовано 10 жовтня 2012. 
  5. Sushma Swaraj [SushmaSwaraj] (7 January 2016). Hon’ble Prime Minister has kindly accepted my proposal. So MOIA will now be part of Ministry of External Affairs. (Твіт) — через Твіттер. 
  6. Government to merge overseas Indian affairs ministry with MEA - Times of India. The Times of India. Процитовано 25 січня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]