Міністерство оборони Азербайджану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міністерство оборони Азербайджану
Логотип
Дата створення / заснування 5 вересня 1991
Голова Zakir Hasanov
Країна  Азербайджан
Керівний орган Державний лад Азербайджану
Юрисдикція Азербайджан
Батьківська організація Уряд Азербайджану і президент Азербайджану
Дочірня організація Національна армія Азербайджану
Розташування штаб-квартири Баку
Кількість підписників у соціальних мережах 46 098 і 119 000 ± 999
Офіційний сайт
CMNS: Міністерство оборони Азербайджану у Вікісховищі
Герб Збройних сил Азербайджану

Міністерство оборони Азербайджанської Республіки (азерб. Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi) — урядове міністерство Азербайджану, пов'язане з азербайджанськими військами. Міністерство відповідає за захист Азербайджану від зовнішніх загроз, збереження його територіальної цілісності, ведення війни від імені Азербайджану (наприклад, нинішній внесок Азербайджану у війну з тероризмом в Афганістані та Іраці) та нагляд за азербайджанським сектором Каспійського моря та повітряним простором. Міністра оборони призначає на посаду і звільняє з посади президент Азербайджану, який є головним командувачем Збройних сил цієї країни.

Міністром оборони є Закір Гасанов.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Першим міністром Азербайджанської Демократичної Республіки був генерал Хосров бей Султанов, який був призначений міністром першого уряду 28 травня 1918 року. Відповідно до Плану дій, затвердженого парламентом щодо формування армії, до 1 листопада 1919 року мали бути створені важливі структури та підрозділи. За вказаний час мали бути створені артилерійська дивізія, дві піхотні дивізії, що складалися з трьох полків, спеціального телеграфного, кавалерійського та кулеметного взводів, залізничних батальйонів. Ще одним пріоритетом уряду Азербайджанської Демократичної Республіки було створення Міністерства оборони. Жоден з міністрві оборони офіційно так і не був призначеним. Але Хосров-бей Султанов виконував обов'язки міністра з 28 травня по 11 червня 1918 року. Міністерство оборони Азербайджанської Демократичної Республіки було створене рішенням, прийнятим 23 жовтня 1918 року. Після оформлення рішення Фаталі-хана Хойського призначили міністром оборони. 26 грудня 1918 року на посаду вступив генерал-лейтенант російської артилерії Самад-бей Мехмандаров. Генерал-лейтенант Аляга Шихлінський призначив начальником Генерального штабу свого заступника та генерал-лейтенанта Сулеймана Шулкевича. Оскільки Міністерство оборони було офіційно розпущено внаслідок окупації Азербайджану військами СРСР 1920 року, їх функції було делеговано Народному військовому комісаріату, а більшовики стратили 15 з 21 генерала армії Азербайджану.

У розпаді СРСР та політичних заворушень в Азербайджані наприкінці 1980-х років азербайджанські військові відіграли важливу роль у боротьбі за та утриманні влади.

Міністерство оборони було створено 5 вересня 1991 року за рішенням Вищої ради Азербайджанської РСР. Через місяць, 9 жовтня того ж року, були створені Збройні сили Азербайджану.

Міжнародне військове співробітництво[ред. | ред. код]

Основні напрямки міжнародного військового співробітництва:

 • Двостороннє та багатостороннє співробітництво з країнами регіону та за його межами;
 • Співпраця з євроатлантичними структурами;
 • Співпраця з міжнародними організаціями та оборонно-промисловими комплексами зарубіжних країн;
 • Співпраця у військовій, військово-політичній та військово-технічній сферах для вдосконалення системи військової безпеки;
 • Вивчайте нові програми та механізми
 • Розширення участі в інспекційних заходах, передбачених Віденським документом 2011 р. «Про заходи щодо довіри та зміцнення безпеки» та Договору 1990 р. «Про звичайні збройні сили в Європі» (ЗЗСЄ);
 • Розширення діяльності, пов'язаної з виконанням зобов'язань та зобов'язань, що випливають із співпраці з міжнародними організаціями та військовими організаціями іноземних держав у сфері міжнародного військового співробітництва;
 • Забезпечення ефективної підготовки військовослужбовців та підрозділів, участь яких планується в миротворчих операціях, вивчення міжнародного досвіду та можливостей застосування, щоб сприяти підвищенню рівня бойової підготовки та її сумісності.

Співпраця з ОБСЄ[ред. | ред. код]

Міністерство оборони Азербайджанської Республіки підтримує Управління особистого представника чинного голови ОБСЄ у проведенні моніторингу припинення вогню на лінії протистояння збройних сил Вірменії та Азербайджану, а також на державному кордоні.

Співпраця з НАТО[ред. | ред. код]

Азербайджанська Республіка приєдналася до програми «Партнерство заради миру» (ПФП) під керівництвом НАТО 4 травня 1994 р., До процесу планування та перегляду НАТО (ПАРП) у 1996 р. Азербайджан приєднався до програми військової підготовки та освіти НАТО, спрямованої на вдосконалення школи для сержантів у Збройних Силах Азербайджану, програми підготовки молодших офіцерів та включення предмету «Стратегія та оборонне планування» до освітньої програми Академії збройних сил як новий модуль. Азербайджан став партнером в операціях під проводом НАТО в Косово та Афганістані і робить внесок у місію Альянсу в Афганістані, розмістивши в цій країні свої миротворчі сили. Крім того, за порадою НАТО, Азербайджан розробив стратегічні документи щодо оборони та безпеки, а також зробив вдосконалення в цьому напрямку. Окрім цього, НАТО та Азербайджан співпрацюють щодо реорганізації підрозділів відповідно до стандартів НАТО та щодо розвитку можливостей контролю та управління кожною збройною службою.

Співпраця з МКЧХ[ред. | ред. код]

Співпраця між Міністерством оборони Азербайджанської Республіки та Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) охоплює питання надання навчальних матеріалів з міжнародного гуманітарного права (МГП) для Збройних Сил Азербайджану, читання лекцій з МГП у Військовій академії Збройних Сил, проводячи тренінги та семінари з МГП для військовослужбовців, забезпечуючи їх участь у регіональних та міжнародних курсах, здійснює моніторинг умов життя цивільного населення в районах поблизу Лінії протистояння (ЗС) збройних сил Вірменія та Азербайджан, відвідуючи ці місця, створюють умови для сільськогосподарської діяльності цивільного населення, що проживає поблизу Лінії протистояння збройних сил Вірменії та Азербайджану, шляхом запуску деяких соціально орієнтованих проектів, співпраці в організації та проведенні гуманітарної допомоги.

Військова освіта[ред. | ред. код]

Система військової освіти в Міністерстві оборони складається з навчальних закладів, що спеціалізуються на військових та інших відповідних відомствах, які головним чином зосереджуються на навчанні та формуванні кваліфікованого та патріотично налаштованого персоналу, який, як очікується, буде виконувати обов'язки та завдання збройних сил і в той же час мати адекватні знання на основі освітніх стандартів країни для гарантування оборони та безпеки Азербайджану. Права та обов'язки працівників, які працюють у цій галузі, положення та принципи та, нарешті, загальний контроль за системою військової освіти визначаються на основі «Закону про освіту Азербайджанської Республіки».

Для того, щоб закінчити перший ступінь навчання, студенти повинні навчатися у спеціальних середніх навчальних закладах імені К. Нахчиванського та військових середніх школах імені Гейдара Алієва. Наступними пунктами подальшого навчання є нарядники (включаючи курси підстаршин) додаткових військових навчальних закладів. Студенти можуть отримати вищу освіту на рівні бакалавра та магістра у військових закладах, таких як Азербайджанська вища військова школа імені Гейдара Алієва та Військовий коледж Збройних Сил.[2]

Навчальні заклади при Міністерстві[ред. | ред. код]

 • Військовий коледж збройних сил Азербайджану
 • Навчально-виховний центр Збройних Сил
 • Азербайджанська вища військова академія імені Гейдара Алієва
 • Азербайджанська вища військова авіаційна школа
 • Азербайджанська вища військова морська школа
 • Військовий ліцей імені Джамшида Нахчіванського
 • Військовий ліцей імені Гейдара Алієва.[2]

Список міністрів[ред. | ред. код]

Президент Термін повноважень Партія Уряд Обраний Посилання
Портрет Ім'я Зайняв посаду Залишив посаду Днів
rowspan="2" style="background:Шаблон:Ittifaq al-Muslimin/meta/color;" | 1 Хосров-бей Султанов
Xosrov bəy Sultanov
(1879–1947)
Xosrov bəy Sultanov
(1879–1947)
27 травня 1918 р 11 червня 1918 р 15 style="background:Шаблон:Ittifaq al-Muslimin/meta/color;" | Іттіхад Мамед Емін Расулзаде 1918 [3]
Won the Battle of Baku; Established two infantry divisions consisting of three regiments, artillery division, special telegraph, cavalry and machine gun platoons, railway battalions.
2 Фаталійський хан Хойський
Fətəli-xan Xoyski
(1875–1920)
Fətəli-xan Xoyski
(1875–1920)
7 листопада 1918 року 25 грудня 1918 року 48 Незалежний Топчубашов 1918 [4]
3 Самад-бей Мехмандаров

Səməd bəy Mehmandarov
(1855–1931)

Səməd bəy Mehmandarov
(1855–1931)

25 грудня 1918 року 28 квітня 1920 року 731 Незалежний Топчубашов 1918 [5]
1920 Ganja revolt; Failed to slow down the advance of 11th Red Army on Azerbaijan Democratic Republic.

Керівники військового управління Азербайджанської РСР[ред. | ред. код]

Народні комісари з військових та морських справ Азербайджанської РСР

Голова Термін повноважень Партія Уряд Обраний Посилання
Портрет Ім'я Зайняв посаду Залишив посаду Днів
1 Чингіз Ілдирим
Çingiz İldırım
(1890–1938)
28 квітня 1920 року 5 червня 1920 року 38 ВКП(б) Гусейнов Мірза Давуд Багірогли - [6]
2 Алігейдар Гараєв
Aliheydar Garayev
(1896–1938)
Aliheydar Garayev
(1896–1938)
5 червня 1920 року 20 червня 1920 року 15 ВКП(б) Гусейнов Мірза Давуд Багірогли - [7]

Азербайджанська Республіка[ред. | ред. код]

Президент Терміни Партія Уряд Обраний Посилання
Зображення Ім'я Початок Кінець Днів
1 Валех Баршалди
Valeh Bərşadlı
(1927–1999)
5 вересня 1991 11 грудня 1991 97 Аяз Муталібов 1991 [8]
2 Тажеддин Мехдієв
Tacəddin Mehdiyev
(19??–)
11 грудня 1991 17 лютого 1992 68 Аяз Муталібов 1971
Шахин Мусаєв

Şahin Musayev
(19??–)
17 лютого 1992 24 лютого 1992 7 [9]
Capture of Garadaghly.
3 Tahir Aliyev

Tahir Əliyev
(1952–)
24 лютого 1992 16 березня 1992 21 1992 [10]
Khojaly Massacre.
rowspan="2" style="background:Шаблон:Народний фронт Азербайджану/meta/color;" |4 Рахим Ґазієв
Rəhim Qazıyev
(1943–)
17 березня 1992 20 лютого 1993 340 style="background:Шаблон:Народний фронт Азербайджану/meta/color;" |Народний фронт Азербайджану Абульфаз Ельчибей 1992
Capture of Shusha.
rowspan="2" style="background:Шаблон:Народний фронт Азербайджану/meta/color;" |5 Дадаш Рзаєв
Dadaş Rzayev
(1935–)
20 лютого 1993 17 червня 1993 147 style="background:Шаблон:Народний фронт Азербайджану/meta/color;" |Народний фронт Азербайджану Абульфаз Ельчибей 1993 [11]
Sacked by President Abulfaz Elchibey for taking a part during skirmishes during the Ganja revolt.
rowspan="2" style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |– Сафар Абиєв
Səfər Əbiyev
(1950–)
17 червня 1993 7 серпня 1993 51 style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |Партія «Новий Азербайджан»
rowspan="2" style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |– Вахід Мусаєв
Vahid Musayev
(1947–1999)
7 серпня 1993 25 серпня 1993 18 style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |Партія «Новий Азербайджан» [12]
Arresting for being part of coup d'état attempt against Heydar Aliyev.
rowspan="2" style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |6 Маммадрафі Маммадов
Məmmədrəfi Məmmədov
(1942–)
2 вересня 1993 6 лютого 1995 522 style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |Партія «Новий Азербайджан» Гейдар Алієв 1993 [13]
Bishkek Protocol.
rowspan="2" style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |7 Сафар Абиєв
Səfər Əbiyev
(1950–)
6 лютого 1995 22 жовтня 2013 6833 style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |Партія «Новий Азербайджан» Гейдар Алієв 1995
During Abiyev's tenure as defense minister, Azerbaijan has signed military cooperation agreements with Turkey, the United States, Pakistan and others; Partnership for Peace.
rowspan="2" style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |8 Закір Хасанов
Zakir Həsənov
(1959–)
22 жовтня 2013 3627 style="background:Шаблон:Нова азербайджанська партія/meta/color;" |Партія «Новий Азербайджан» Гейдар Алієв 2013 [14]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://mod.gov.az/en/%7Cthumb[недоступне посилання з 01.04.2020]
 2. а б Education system of the Azerbaijani Armed Forces. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 4 жовтня 2020. 
 3. Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin ilk qəhrəman hərbi naziri – Xosrov bəy Sultanovun doğum günüdür [Birthday of the first Minister of Defense of Azerbaijan Democratic Republic - Khosrov bey Sultanov]. Архів оригіналу за 4 лютого 2021. Процитовано 19 липня 2010. 
 4. Fuad Akhundov (Spring 1998). Alimardan Topchubashev - Minister of Foreign Affairs (1862-1934). Azerbaijan International. с. 31. Архів оригіналу за 5 серпня 2020. Процитовано 9 липня 2010. 
 5. Azerbaijan marks 96th anniversary of its armed forces. news.az. Архів оригіналу за 31 серпня 2014. Процитовано 8 листопада 2014. 
 6. İldırımlı yollarla [On path of a lightning]. Архів оригіналу за 4 жовтня 2011. Процитовано 16 липня 2010. 
 7. Azərbaycanda Aprel sosialist inqilabı [April Socialist Revolution in Azerbaijan]. Архів оригіналу за 4 жовтня 2011. Процитовано 21 липня 2010. 
 8. The Center of Effective Initiatives. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 12 липня 2010. 
 9. Müdafiə Nazirliyinin yaranmasının 18 ili tamam oldu [18 years pass since establishment of the Ministry of Defense]. Архів оригіналу за 8 жовтня 2011. Процитовано 15 липня 2010. 
 10. Azərbaycan Respublikası Müdafiə Şurasının yaradılması haqqında AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI PREZİDENTİNİN FƏRMANI [Order of President of Azerbaijan Republic on establishment of Defense Council]. Архів оригіналу за 9 жовтня 2011. Процитовано 5 січня 2011. 
 11. Rashad Suleymanov (6 грудня 2008). 73 yaşlı Azərbaycan generalı təyarədən paraşütlə tullanacaq. Interview [A 73-year-old Azerbaijani general will parachute. Interview]. Lent.az. Архів оригіналу за 6 липня 2011. Процитовано 14 липня 2010. 
 12. Müdafiə Nazirliyinin yaranmasının 18 ili tamam oldu [18 years pass since establishment of the Ministry of Defense]. Архів оригіналу за 8 жовтня 2011. Процитовано 13 липня 2010. 
 13. Вооруженным силам Азербайджана исполняется 89 лет [Armed Forces of Azerbaijan turn 89]. Архів оригіналу за 6 липня 2011. Процитовано 13 липня 2010. 
 14. Deputy Minister of Internal Affairs of Azerbaijan. Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan. 2008. Архів оригіналу за 4 лютого 2021. Процитовано 16 липня 2014. 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]