Мірандеська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мірандеська мова
Mirandés, Lhéngua mirandesa
Поширена в Португалія Португалія
Регіон північний схід (муніципалітети Міранда-ду-Дору, Віміозу, Могадору)
Носії 10 000-15 000[1]
Писемність Q60664313?
Класифікація

Індоєвропейські

Італійські
Романські
Італо-романські
Галло-іберійські
Іберо-романські
Астурлеонська
Офіційний статус
Офіційна Друга офіційна мова. Статус особливого захисту в Міранда-ду-Дору, Португалія
Регулює Anstituto de la Lhéngua Mirandesa
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2 mwl
ISO 639-3 mwl

Міра́ндська мова, міранде́с[2] (самоназва mirandés або lhéngua mirandesa) — романська мова, якою говорить населення невеликої території в північно-східній Португалії (муніципалітети Міранда-ду-Дору, Віміозу, Могадору). Має офіційний статус поряд з португальською.

Носії мови[ред. | ред. код]

Вуличний знак в селі Дженізіо, з назвою вулиці мірандеською і португальською

У XIX ст. португальський етнограф Жосе Лейте де Васконселос охарактеризував мірандеську як «мову ферм, праці, дому й кохання між мірандцями». З 19861987 років мова викладається десяти — одинадцятирічним учням, що призвело до відродження мови.

Сьогодні мірандеською розмовляє менше, ніж 5 тис. осіб (але кількість може бути збільшена до 15 тис., якщо взяти до уваги двомовних мешканців Португалії) у селах муніципалітету Міранда-ду-Дору і в деяких східних селах муніципалітету Віміозу (але, наприклад, у Вілар-Секо й Анґейра, в Касарейлос, мова вважається вимерлою). Деякі мовні впливи можна спостерігати в інших селах муніципалітету Віміозу і муніципалітетів Моґадору, Маседу-де-Кавалейруш, і Браганса.

Діалекти[ред. | ред. код]

Існує три діалекти мірандеської мови: прикордонний мірандеський (Mirandés Raiano), центральний мірандеський (Mirandés Central) і сендінезький (Sendinés). Більшість носіїв мірандеської також говорять португальською, а деякі — іспанською.

Основні відмінності між мірандеською в Португалії та астурлеонською мовами в Іспанії обумовлені домінантною мовою в кожному регіоні. На мірандеську вплинула фонетично і лексично португальська, а на астурлеонську в Іспанії іспанська (кастильська). Всі вони мають відмінність в орфографії, що фонетично відбиває основні відповідні державні мови. Інша відмінність полягає в тому, що мірандеська і леонська залишаються дуже консервативними мовами, в той час як астурська зазнала великих змін.

Приклади текстів[ред. | ред. код]

Нижче наведений текст мірандеською та його переклад португальською, що був опублікований в газеті «Público» 24 липня 2007 року (автор — Амадеу Феррейра).

Мірандеська: Португальська: Українська:

Muitas lhénguas ténen proua de ls sous pergaminos antigos, de la lhiteratura screbida hai cientos d"anhos i de scritores hai muito afamados, hoije bandeiras dessas lhénguas. Mas outras hai que nun puoden tener proua de nada desso, cumo ye l causo de la lhéngua mirandesa.

Muitas línguas têm orgulho dos seus pergaminhos antigos, da literatura escrita há centenas de anos e de escritores muito famosos, hoje bandeiras dessas línguas. Mas há outras que não podem ter orgulho de nada disso, como é o caso da língua mirandesa.

Багато мов пишаються своїми давніми текстами, літературою, написаною сотні років тому, і відомими письменниками, яких ці мови піднімають на знамена. Але інші не можуть пишатися всім цим, як у випадку з мірандеською мовою .

Увага держави[ред. | ред. код]

Мірандеська мова, з огляду на її статус другої офіційної мови в Португалії після португальської, була предметом уваги громадськості й в інших частинах країни. Щомісячні хроніки мірандеською, дослідника і письменника Амадеу Феррейра, друкуються в щоденній португальської газеті «Público». 2005 року було опубліковано мірандеською мовою у перекладі Феррейра перший том «Пригод Астерікса», названий Asterix, L Goulés (Астерікс Галл). У 2009 році Амадеу Феррейра також переклав і видав мірандеською епічну поему Камоенса «Лузіади» (міранд. Ls Lusíadas, порт. Os Lusíadas ).

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]