Мір Ашраф Шах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мір Ашраф Шах
Ashraf Shah Hotaki 1725-1729.jpg
Ім'я при народженні перс. شاہ أشرف ہوتک
Народився невідомо
Кандагар, Афганістан
Помер 1730(1730)
Белуджистан
Країна Black flag.svg Хотакі
Національність пуштун
Діяльність політик
Титул шах Ірану
Посада Шах і эмір Афганістануd
Термін 1725—1729
Попередник Мір Махмуд Шах
Наступник Тахмасп II
Конфесія іслам, суннізм
Рід Хотакі
Батько Абудл-Азіз Хотакі
У шлюбі з Шахзабе-бегум
Діти Хусейн

Мір Ашраф Шах (перс. شاہ أشرف ہوتک‎, *д/н —1730) — шах Ірану в 17251729.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з династії Хотакі. Син Абдул-Азіза, брата Мірвайса, який у 1709 році став еміром Кандагару. У 1715 після смерті брата став новим еміром Кандагару, але у 1717 його було повалено небожем Мір Махмудом.

Втім Мір Ашраф залишився вірним новому володарю Кандагару. У 17191721 брав участь у вторгненні в межі Ірану. У 1722 був учасником великого походу проти іранського шаха Солтан Хусейна. Того ж року звитяжив у битві при Гульнабаді, де перське військо зазнало нищівної поразки.

Правління[ред. | ред. код]

У 1725 після смерті двоюрідного брата Мір Махмуда, шаха Персії, якого він можливо отруїв, Мір Ашраф стає новим шахом. Для зміцнення законності своєї влади він одружився з донькою поваленого шаха Солтан Хусейна. У 1726 році проти нього на чолі османського війська вирушив валі Багдада, який оголосив про намір відновити на трон Солтан Хусейна. У відповідь Мір Ашраф Шах наказав стратити Хусейна, а його голову відіслати османам. Того ж року в битві при Керманшасі переміг османське військо.

Разом з тим в Азербайджані, Ґіляні, Мазендерані взяв владу Тахмасп II та російські війська. Вже у 1726 втрачено Астрабад внаслідок нападу Надир-хана. Для початку кампанії проти них у 1727 Мір Ашраф уклав в Хамадані мирну угоду з Османською імперією, якою було підтверджено колишній кордон між державами, Ашраша визнано шахом. Але тоді ж було втрачено Хорасан.

Основні події війни з Тахмаспом II та Надир-кулі-ханом розгорнулися у 1729. В цей час Надир-кулі на чолі війська рушив на облогу Герата, де трималася залога Мір Ашрафа. Останній вирішив використати ситуацію для наступу на Хорасан, розраховуючи захопити цю важливу провінцію, а потім здолати Надир-кулі. Втім Мір Ашраф Шах затримався при облогах міст, що дозволило Надир-кулі завершити гератську кампанію й рушити проти афганців.

У серпні та на початку вересня відбулася битва біля річки Махмандуст (відома також як битва при Дамгані), в якій Мір Ашраш Шах зазнав важкої поразки. Він спробував виправити ситуацію, але військо Мір Ашрафа було переможено у битві в ущелині Дерре-і-Хар. 29 листопада Мір Ашраф Шах у битві при Мурчехурті зазнав повної та нищівної поразки. У грудні шах залишив Ісфаган.

Загибель[ред. | ред. код]

Спочатку планував втекти до Басри, де мав намір отримати підтримку османського султана, але марно. Зрештою вирішив рухатися до Кандагару суходолом. Після переходу пустелі Мір Ашраф Шах опинився в області племен белуджів, де взимку 1730 року його було підступно вбито Мір Мохаббат-хано Балухом, Калатським ханом. Але владу в Кандагарському еміраті захопив син Мір Ашрафа — Шах-Хусейн.

Джерела[ред. | ред. код]

  • L. Lockhart, The Fall of the Ṣafavī Dynasty and the Afghan Occupation of Persia, Cambridge, 1958.
  • Vogelsang, Willem (2002). The Afghans. Wiley Blackwell. p. 224. ISBN 0-631-19841-5. Retrieved 2010-08-22.