Міста-побратими

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Порі́днені міста́, міста́-партне́ри, міста́-побрати́ми — два міста, переважно різних країн, між якими встановлено постійні дружні зв'язки для взаємного ознайомлення з життям, історією та культурою, для досягнення кращого взаєморозуміння, зміцнення співпраці та дружби між їх населенням, а також для обміну досвідом у розв'язанні аналогічних проблем, що постають перед міськими органами управління та організаціями.

Поріднені міста, міста-побратими — міста різних країн, між якими укладено угоди про дружбу та співробітництво з метою обміну досвідом у галузі економіки, культури, освіти, спорту, туризму, ведення міського господарства тощо[1].

Співпраця міст реалізується через обмін делегаціями, художніми та спортивними колективами, виставками, а також літературою, кінофільмами, фотоматеріалами про життя міст. Не менш важливим є і обмін досвідом ведення міського господарства.

Найраніша форма поріднених міст в Європі виникла між німецьким містом Падерборн і французьким Ле-Ман у 836 році[2].

У 1913 році на Міжнародному конгресі мистецтва будівництва міст та організації громадської діяльності в Генті (Бельгія) було засновано Міжнародний союз міст (Union Internationale des Villes, UIV). Створення UIV та постійного офісу для комунікацій та документації інформації за муніципальними питаннями, ознаменовало народження міжнародного муніципального руху. У 1928 році UIV став Міжнародною спілкою місцевих органів влади, IULA). У 2004 році IULA, Міжнародна федерація об'єднаних міст (FMCU) та Метрополіс - домовились об'єднатись для створення єдиної організації UCLG.

У 1957 представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст (ВФПМ).

У 1963 в Парижі ВФПМ ухвалила, що в останню неділю квітня відзначатиметься Всесвітній день поріднених міст.

У 1964 поріднені міста СРСР об'єдналися в Асоціацію зі зв'язків радянських і зарубіжних міст. Вона входила до Спілки радянських товариств дружби та була колективним членом ВФПМ.

У 1986—1990 порідненими стали декілька міст НДР і ФРН, наприклад східнонімецький Айзенгюттенштадт і західнонімецький Зарлуї. Після об'єднання Німеччини пари поріднених міст опинилися в одній державі.

Побратимські відносини українських міст з містами іноземних країн[ред. | ред. код]

Станом на 1 липня 2013 року було оформлено 895 побратимських відносин українських міст із містами 60 іноземних країн. Найбільша кількість партнерств українських міст була з містами Польщі — 199 партнерств, Росії — 138, США — 58, Німеччини — 45, Болгарії — 40, Білорусі — 38[3].

Російсько-український конфлікт[ред. | ред. код]

Через конфлікт побратимські зв'язки з російським містами розірвали деякі українські міста, а саме:

Також 2 вересня 2014 року через російську збройну агресію проти України Прага розірвала побратимські відносини з Москвою і Санкт-Петербургом[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Поріднені міста // Юридична енциклопедія. В 6 т. Т. 4. Н - П / НАН України; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — К.: «Українська енциклопедія імені М. П. Бажана», 2002. — С. 667. ISBN 966-7492-04-4]
  2. The Origins of Town Twinning. Inverness: The City of Inverness Town Twinning Committee. 2008-12-08. Архів оригіналу за 2013-06-24. Процитовано 2009-10-30. 
  3. Богородецька Ольга Іванівна. Співробітництво між містами-побратимами України і Польщі у контексті європейської інтеграції : дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Богородецька Ольга Іванівна ; Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2015. — 232 с.
  4. Prague suspends partnership with Russian cities - PRAGUE POST | The Voice of Prague. 2014-09-12. Процитовано 2017-02-06. 

Посилання[ред. | ред. код]