Міста-побратими

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Порі́днені міста́, міста́-партне́ри, міста́-побрати́ми — два міста, переважно різних країн, між якими встановлено постійні дружні зв'язки для взаємного ознайомлення з життям, історією та культурою, для досягнення кращого взаєморозуміння, зміцнення співпраці та дружби між їх населенням, а також для обміну досвідом у розв'язанні аналогічних проблем, що постають перед міськими органами управління та організаціями.

Поріднені міста, міста-побратими – міста різних країн, між якими укладено угоди про дружбу та співробітництво з метою обміну досвідом у галузі економіки, культури, освіти, спорту, туризму, ведення міського господарства тощо.[1]

Співпраця міст реалізується через обмін делегаціями, художніми та спортивними колективами, виставками, а також літературою, кінофільмами, фотоматеріалами про життя міст. Не менш важливим є і обмін досвідом ведення міського господарства.

Найраніша форма поріднених міст в Європі виникла між німецьким містом Падерборн і французьким Ле-Ман у 836 році[2].

У 1957 представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст (ВФПМ).

У 1963 в Парижі ВФПМ ухвалила, що в останню неділю квітня відзначатиметься Всесвітній день поріднених міст.

У 1964 поріднені міста СРСР об'єдналися в Асоціацію зі зв'язків радянських і зарубіжних міст. Вона входила до Спілки радянських товариств дружби та була колективним членом ВФПМ.

У 1986-1990 порідненими стали декілька міст НДР і ФРН, наприклад східнонімецький Айзенгюттенштадт і західнонімецький Зарлуї. Після об'єднання Німеччини пари поріднених міст виявилися в одній державі.

Побратимські відносини українських міст з містами іноземних країн[ред. | ред. код]

Станом на 1 липня 2013 року було оформлено 895 побратимських відносин українських міст з містами 60 іноземних країн. Найбільша кількість партнерств українських міст була з містами Польщі – 199 партнерств, Росії – 138, США – 58, Німеччини – 45, Болгарії – 40, Білорусі – 38. [3]

Російсько-український конфлікт[ред. | ред. код]

Через конфлікт побратимські зв'язки з російським містами розірвали деякі українські міста, а саме такі:

 • Київ. Київська міськрада відмовилася вважати побратимами 6 російських міст і регіонів: Москву, Волгоград, Санкт-Петербург, Улан-Уде, Республіку Комі та Махачкалу
 • Вінниця розірвала побратимські відносини з Липецьком, Невським районом Санкт-Петербурга та Свердловською областю.
 • Житомир розірвав побратимські відносини зі Смоленськом.
 • Рівне відмовився від побратимства з Костромою.
 • Чернівці — з Брянськом і Подольськом.
 • Івано-Франківськ. Мер Руслан Марцинків в односторонньому порядку розірвав побратимство з Серпуховим і Сургутом.
 • Дніпро 7 вересня 2016 розірвав побратимські зв'язки з російськими містами Красноярськ, Самара й Улан-Уде.

Також 2 вересня 2014 року через російську збройну агресію проти України Прага розірвала побратимські відносини з Москвою і Санкт-Петербургом[4].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Поріднені міста // Юридична енциклопедія. В 6 т. Т. 4. Н - П / НАН України; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. - К.: "Українська енциклопедія імені М.П. Бажана", 2002. – С. 667. ISBN 966-7492-04-4]
 2. The Origins of Town Twinning. Inverness: The City of Inverness Town Twinning Committee. 2008-12-08. Архів оригіналу за 2013-06-24. Процитовано 2009-10-30. 
 3. Богородецька Ольга Іванівна. Співробітництво між містами-побратимами України і Польщі у контексті європейської інтеграції : дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Богородецька Ольга Іванівна ; Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2015. – 232 с.
 4. Prague suspends partnership with Russian cities - PRAGUE POST | The Voice of Prague. 2014-09-12. Процитовано 2017-02-06. 

Посилання[ред. | ред. код]