Місто на правах повіту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міський повіт — адміністративна одиниця місцевого самоврядування у Польщі. Місто на правах повіту є гміна в статусі міста, що виконує функції повіту. У міських повітах виконавчу владу очолює президент міста.

Міста на правах повіту не є повітами, а всього лише гмінами, яким законодавча влада, з огляду на свою специфіку, доручила розширену сферу завдань.

Наслідки надання містам прав повіту наступні:

  • органи в місті на правах повіту (тобто рада міста і президент міста) виконують відповідні компетенції для ради гміни і ради повіту (функції війта(бургомістра) і старости);
  • виконавський орган міста на правах повіту є органом монократичним;
  • рада не вибирає виконавчого органу і не може його відкликати;
  • депутати складають присягу згідно з текстом гмінного закону.

Крім того. в організаційній структурі міста, що володіє правами повіту, з'являється орган, не функціонуючий в «нормальній» гміні (комісія безпеки і порядку). Щодо принципу місто на правах повіту є гміною, його органи підлягають перш за все регулюванням закону про гмінне самоврядування.

Статус міського повіту, після введення в дію адміністративної реформи Польщі 1 січня 1999 року, отримали:

Варшава отримала статус міського повіту 27 листопада 2002 року; у роках 1999—2002 паралельно існували Варшавський повіт та місто столичне Варшава. Валбжих з 1 січня 2003 року втратив статус міського повіту та був включений до складу Валбжиського повіту, а з 1 січня 2013 року — знову отримав статус міського повіту.

Всього з 1 січня 2013 року у Польщі є 66 міст, які носять статус міського повіту. 5 з них мають населення менше 50 тисяч, а найменшим є Сопот з населенням у понад 36 тисяч мешканців.

1 березня 2006, президенти та мери 20 міст подали звернення Президенту Республіки Польща про статус міста на правах повіту, а також Сейму, Сенату і Президенту Ради міністрів про надання їхнім містам прав повіту. Їх виклик був мотивований тим, що нинішні правила ускладнюють ефективне управління містами з населенням понад 50 тисяч, що входять до складу повіту, і перш за все перешкоджають їхньому економічному розвитку.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Interpelacja nr 5867 do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (поль.) . Архів оригіналу за 22 липня 2013. Процитовано 19 березня 2013.

Див. також[ред. | ред. код]