Міське фентезі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міське фентезі — літературний жанр, заснований на використанні міської міфології. Міське фентезі поєднує в собі риси таких жанрів як фентезі, містика та реалізм, і має зв'язки з найрізноманітнішими літературними напрямами — від романтичної прози до побутописання, від детектива до роману жахів, від містики до соціально-філософського дослідження[1]. Історії можуть мати місце в історичному, сучасному або футуристичному обрамленні. Необхідною передумовою є те, щоб події відбувались здебільшого в місті.[2]

Представники[ред. | ред. код]

Міське фентезі засноване на міській культурі і не має зв'язку з древнім народним фольклором. Першопрохідцем вітчизняного міського фентезі іноді називають Миколу Гоголя, «Петербурзькі повісті» якого заклали канон та естетику російської міської казки[1]. Втіленням найкращих традицій російської міської містики є роман Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»[1].

Дара Корній – лауреат третьої премії «Коронації слова» (2010) за роман «Гонихмарник» написаний у жанрі міського фентезі. [3]

У романі Генрі Олді «Нам тут жити» місто представлене у вигляді нового середовища існування для людини зі своїми духами та надлприродніми істотами. Люди повернулися до старого язичництва, але на новій міській міфології: п'ята конфорка обладнана для жертвоприношень, по місту їздять мотокентаври.

У деяких творах магічний світ існує паралельно з міською реальністю і зримо не впливає на світ людей («Варти» Сергія Лук'яненка, «Таємне місто» Вадима Панова).

Існує «фольклорний» різновид міського фентезі («Сумковий», «Мовчок», «Пустоброд», «Халява» Далії Трускіновської). Цей напрямок утворився від побутового анекдоту.

В огляді жанру[4] в журналі Світ фантастики виділяються 3 помітні особливості міського фентезі.

  • Обстановка: дія відбувається в місті.
  • Зміст: твір має містичний елемент, заснований на міській міфології.
  • Опис: дуже ретельно прописуються деталі та реалії міста для досягнення правдоподібності.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в В. Гончаров. Н. Мазова. Мифология мегаполисов
  2. Holmes, Jeannie (December 21, 2010). Writing Urban Fantasy, Part 1. jeannieholmes.com. Процитовано 28 січня, 2016.  (англ.)
  3. Авторка містичних романів розкаже про міське фентезі. unian.ua. УНІАН. 03.10.2012. Процитовано 28 січня 2016. 
  4. Арсений Крымов, Алексей Михайлов Сумерки большого города. Городская фантастика и фэнтези // Мир фантастики. — ноябрь 2004. — № 15.

Література[ред. | ред. код]