Міське фентезі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Міське фентезі — літературний жанр, заснований на використанні міської міфології. Міське фентезі поєднує в собі риси таких жанрів як фентезі, містика та реалізм, і має зв'язки з найрізноманітнішими літературними напрямами — від романтичної прози до побутописання, від детектива до роману жахів, від містики до соціально-філософського дослідження[1]. Іноді під міським фентезі розуміють фентезі, дія якого відбувається в сучасному антуражі[2].

Представники[ред.ред. код]

Міське фентезі засноване на міській культурі і не має зв'язку з древнім народним фольклором. Першопрохідцем міського фентезі в Росії іноді називають Миколу Гоголя, «Петербурзькі повісті» якого заклали канон та естетику російської міської казки[1]. Втіленням найкращих традицій російської міської містики є роман Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»[1].

У романі Генрі Олді «Нам тут жити» місто представлене у вигляді нового середовища існування для людини зі своїми духами та надлприродніми істотами. Люди повернулися до старого язичництва, але на новій міській міфології: п'ята конфорка обладнана для жертвоприношень, по місту їздять мотокентаври.

У деяких творах магічний світ існує паралельно з міською реальністю і зримо не впливає на світ людей («Варти» Сергія Лук'яненка, «Таємне місто» Вадима Панова).

Існує «фольклорний» різновид міського фентезі («Сумковий», «Мовчок», «Пустоброд», «Халява» Далії Трускіновської). Цей напрямок утворився від побутового анекдоту.

В огляді жанру[3] в журналі Світ фантастики виділяються 3 відмітні особливості міського фентезі.

  • Обстановка: дія відбувається в місті.
  • Зміст: твір має містичний елемент, заснований на міській міфології.
  • Опис: дуже ретельно прописуються деталі та реалії міста для досягнення правдоподібності.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в В. Гончаров. Н. Мазова. Мифология мегаполисов
  2. Фантастические жанры, темы и направления. Е. Афанасьева. Жанры фэнтези: проблемы классификации
  3. Арсений Крымов, Алексей Михайлов Сумерки большого города. Городская фантастика и фэнтези // Мир фантастики. — ноябрь 2004. — № 15.

Література[ред.ред. код]

Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.