Місячний проєкт МС-6Х

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нарада МС-6Х.jpg
Перед підписанням договору з НАУ.jpg

Місячний проєкт МС-6Х - науковий проєкт Міжнародної благодійної організації "Фонд підтримки розвитку науки, культури й спорту", Україна, Національного авіаційного університету й Associations Caritatives Internationales (ACI). FONDS DE SOUTIENS AU DÉVELOPPEMENT CULTUREL, ÉDUCATIVE ET SPORTIF, Франція, по створенню прототипу планетохода МС-6Х, який призначений для роботи на поверхні Місяця.

Опис[ред. | ред. код]

Місяцехід МС-6Х відноситься до малогабаритних планетоходів, таких, як Audi Lunar Quattro (Німеччина), Hakuto (Японія), які створювались у рамках програми Google Lunar X PRIZE. Місяцехід МС-6Х вироблений з пластиків та сплавів на основі легких металів. Загальна вага місяцехода – 5 кг, максимальна швидкість – 14 км/год. Шість електродвигунів живляться від сонячних батарей і літій-іонних акумуляторів.

Місяцехід МС-6Х - перший місяцехід у світі, що є обладнаним системою автоматичного перевертання на колеса при перекиданні на дах у результаті аварії та системою для очищення сонячних панелей від місячного реголіту при забрудненні.

Розміри місяцехода МС-6Х: 56.52 cm – довжина; 34.79 cm – ширина; 22.44 cm - висота.

Місяцехід МС-6Х призначений для роботи на Місяці в умовах освітлення протягом біля 14,77 земної доби денного світла і не має радіоізотопних джерел енергії.

Широкій публіці прототип Місяцехода МС-6Х був представлений 17 лютого 2020 р. в Національному Авіаційному Університеті, м. Київ, Україна. При цьому був підписаний договір між НАУ і Міжнародною благодійною організацією «Фонд підтримки розвитку науки, культури та спорту» про співпрацю та партнерство.

Перший етап випробувань прототипу місяцехода МС-6Х був проведений в НАУ в рамках Презентації 16 липня 2020 року. Під час тестових випробувань проведено перевірку ходових якостей прототипу місяцехода МС-6Х, систем управління і передачі даних відеотрансляції в онлайн-режимі. Механізм пересування місяцехода, що рухається за допомогою крокових двигунів, дає можливість точного позиціювання кожного колеса. На борту прототипу встановлена відеокамера, яка керується мікрокомп’ютером.

Команда проекту[ред. | ред. код]

Олександр Данильчук, Засновник і керівник проєкту (Україна);

Роберт Насібулін, Директор з розвитку (Україна);

Борис Хлобистов, Проджект менеджер (Україна);

Руслан Кудайбергенов, Головний дизайнер (Казахстан);

Сергій Сєдих, Головний консультант (Росія);

Стефанія Синюгіна, Фахівець зі зв'язків із громадськістю, перекладач (Україна).

Представники НАУ:

Батир Халмурадов, Професор кафедри «Цивільної та промислової безпеки»;

Бойченко Сергій, Директор Навчально-наукового інституту "Екологічної безпеки";

Бабікова Катерина, Директор Інституту новітніх технологій та лідерства;

Ісаєнко Володимир, Ректор НАУ;

Ніколаєв Кирило, Заступник декана факультету «Екологічної безпеки».

Доставлення планетохода МС-6Х на місячну поверхню та мета проєкту

Розробка місяцехода здійснюється українськими вченими та винахідниками за участю фахівців «Аерокосмічного інституту Національного авіаційного університету України». Політ можливий в якості корисного вантажу на ракеті ULA (United Launch Alliance) Vulkan Centaur і посадковому модулі американської компанії Astrobotic або на ракеті Falcon 9 компанії SpaceX з посадковим модулем Nova-C (Intuitive Machines) або Blue Moon (Blue Origin). Проєктні роботи та виробництво МС-6Х здійснюються завдяки спонсорам та коштам міжнародної благодійної організації «Фонд підтримки розвитку науки, культури та спорту».

Міжнародне співробітництво

У 2020 році до місячного проєкту МС-6Х приєдналася Associations Caritatives Internationales (ACI). FONDS DE SOUTIENS AU DÉVELOPPEMENT CULTUREL, ÉDUCATIVE ET SPORTIF, Франція, і проєкт став міжнародним.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Старт проєкту "Місяцехід МС-6Х", 17.02.2020
  2. Перший етап роботи над проєктом "Місяцехід MC-6X" завершено

Посилання[ред. | ред. код]

Сайт Міжнародної благодійної організації “Фонд підтримки розвитку науки, культури та спорту”, Україна

Стаття на сайті Associations Caritatives Internationales (ACI). FONDS DE SOUTIENS AU DÉVELOPPEMENT CULTUREL, ÉDUCATIVE ET SPORTIF, Франція

Стаття на сторінці Інституту новітніх технологій та лідерства Національного авіаційного університету

Стаття на сайті Крила. Все про українську авіацію

Трансляція випробувань місяцехода МС-6Х по каналу 2+2 в передачі «Загублений світ» , див. 5 хв. 12 сек