Місячниця гірська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Місячниця оживаюча
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Капустяні (Brassicaceae)
Рід: Місячниця (Lunaria)
Вид:
Місячниця оживаюча (L. rediviva)
Біноміальна назва
Lunaria rediviva
L., 1753

Мі́сячниця гірсьќа[1], або луна́рія ожива́юча (Lunaria rediviva)[2] — багаторічна рослина родини капустяних. Вид занесений до Червоної книги України у статусі «Неоцінений». Лікарська, технічна, медоносна[3] та декоративна культура.

Опис[ред. | ред. код]

Трав'яниста рослина 30–150 см заввишки, гемікриптофіт. Кореневище повзуче. Стебла висхідні або прямостоячі, у верхній частині розгалужені. Листки на довгих черешках, великі, темно-зелені, глибокосерцеподібні (верхні — ланцетні), нерівномірно-гострозубчасті. Кінці нижніх листків заокруглені, верхніх — дещо загострені.

Суцвіття — зонтикоподібна негуста китиця. Квітки запашні, розташовані на горизонтально відхилених квітконіжках завдовжки 10–14 мм, які при цвітінні видовжуються. Чашолистиків 4, вони 5–6 мм завдовжки, зовнішні мішкоподібні, ширші за внутрішні. Пелюсток 4, вони світло-лілові, фіолетові або білі, 15–20 мм завдовжки. Нектарники розташовані при основі тичинок. Плід — еліптичний стручечок, на верхівці і при основі гострий, завдовжки 3–9 см, завширшки 1,5–3,5 см, щільно стиснутий, напівпрозорий. Часто стручечки залишаються на рослині до весни. Насінини ниркоподібні, 7–10 мм завдовжки, 4–6 мм завширшки.

Число хромосом 2n = 30.[4]

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Загальний вміст вологи в тканинах лунарії оживаючої становить 84,6%, що менше, ніж у близької до неї місячниці однорічної. Водночас, вміст зв'язаної вологи у першого виду вищий, ніж у другого, що можна розглядати як пристосування до посушливого клімату. Про це ж свідчить і вищий (у 1,5 рази) вміст мінеральних та органічних речовин, які рослина запасає для розвитку у несприятливий період року.[5]

Вид багатий на олію, до складу якої входять ерукова та нервонова кислоти, причому вміст останньої речовини значно вищий, ніж в інших представників родини Капустяних.

Екологія[ред. | ред. код]

Рослина тіньовитривала, помірно вологолюбна, відносно більш посухостійка в порівнянні з місячницею однорічною, але не жаростійка.[5] На рівнинах вид приурочений до перезволожених багатих ґрунтів, у горах лунарія оживаюча зростає у тінистих листяних лісах на збагачених карбонатами ґрунтах, в тому числі на змитих і кам'янистих осипах, у ярах.

Цвітіння триває з квітня по липень, плодоносить у серпні-жовтні. Розмножується насінням, рідше вегетативно (кореневищами). Квіти цього виду, ймовірно, є самостерильними. Запилювачами виступають бджоли і метелики, яких місячниця приваблює сильним ароматом, схожим на запах бузку. Лунарія оживаюча має однакове число хромосом з місячницею однорічною, тому здатна утворювати з нею гібриди.[4]

Поширення[ред. | ред. код]

Центр розповсюдження знаходиться у Центральній і континентальній частині Західної Європи. Південна межа ареалу доходить до Піренейських гір й острова Сардинія, північна охоплює Балтію та південь Скандинавії. На теренах Східної Європи місячниця гірська також трапляється, але в невеликій кількості. Занесена до Великої Британії, Північної Америки, Нової Зеландії, де натуралізована.

В Україні ця рослина зростає переважно у Карпатах, Закарпатті, Тернопільщині (зокрема на території Національного природного парку "Кременецькі гори"[6][7]), Розточчі, Опіллі, Покутті, на заході Поділля. Крім того, ізольовані популяції знайдені у центральному Поділлі і на Середньоруській височині.

Значення і статус виду[ред. | ред. код]

Рослина охороняється в заповідниках «Ґорґани», «Медобори» (входить до складу Національного природного парку "Кременецькі гори"[8]), Карпатському біосферному, в національних парках «Синевир», «Сколівські Бескиди», «Подільські Товтри», Ужанському, Вижницькому, Яворівському, Карпатському, заказнику «Гайдамацька Балка».[9] За межами України охороняється в Чехії.

Місячницю гірську здавна використовували в народній медицині як заспокійливий і сечогінний засіб. Лікарською сировиною слугувало насіння, водний настій якого застосовували при епілепсії, судомах у дітей тощо. Сучасна офіційна медицина цю рослину не використовує.

Олія місячниці слугує сировиною для виготовлення лаків та фарб.

Завдяки добре помітним уночі суцвіттям і приємному запаху вид придатний для вирощування у садках, а надто у тінистих. Для культивування місячниці гірської придатна ділянка з пухким, помірно вологим, поживним ґрунтом. Пересадки рослини не люблять, при вирощуванні на одному місці декілька років поспіль дають щедрий самосів і можуть навіть дичавіти.

Синоніми[ред. | ред. код]

 • Crucifera rediviva E.H.L.Krause
 • Lunaria alpina Bergeret[2]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Lunaria rediviva // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
 2. а б The Plant List. [Архівовано 29 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 3. Определитель высших растений Украины / Д. Н. Доброчаева, М. И. Котов, Ю. Н. Проскудин и др. — Киев.: Наук. думка, 1987. — 548 с. (рос.)
 4. а б Числа хромосом цветковых растений СССР: Семейства Aceraceae — Menyanthaeceae/ Под ред. акад. А. Л. Тахтаджяна. — Л.:Наука, 1990. — 509 с. (рос.)
 5. а б Сравнение лунарий оживающей и однолетней по некоторым морфологическим и физиологическим показателям / Е. А. Бойкая, В. А. Лях // Физиология и биохимия культурных растений. — 2010. — Т. 42, № 2. — С. 169–173. — PDF [Архівовано 14 квітня 2022 у Wayback Machine.]. (рос.)
 6. Національний природний парк "Кременецькі гори". www.facebook.com (укр.). Процитовано 8 травня 2019. 
 7. проведено дослідження Білокриницького ПНДВ, зокрема генетичного резервату Лунарії Оживаючої Lunaria rediviva L. – Національний природний парк "Кременецькі гори" (укр.). Процитовано 8 травня 2019. [недоступне посилання з листопадаа 2019]
 8. Про парк – Національний природний парк "Кременецькі гори" (укр.). Архів оригіналу за 22 березня 2019. Процитовано 8 травня 2019. 
 9. Нові місцезнаходження рідкісних видів рослин Центрального Поділля та прилеглих територій / Я. П. Дідух, Ю. А. Вашеняк, М. М. Федорончук // Укр. ботан. журн. — 2010. — Т. 67, № 1. — С. 93-99. — PDF [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.].

Посилання[ред. | ред. код]