Місячниця садова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Місячниця садова
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Капустяні (Brassicaceae)
Рід: Місячниця (Lunaria)
Вид:
L. annua
Біноміальна назва
Lunaria annua
L., 1753

Місячниця садова, також лунарія однорічна, люнарія непахуча, паста́я[1] (Lunaria annua) — вид рослин родини капустяні.

Назва[ред. | ред. код]

Назва роду Lunaria походить з латини і означає — у вигляді місяця. В англійській мові називають «порядність» (англ. honesty). Через форму плодів у США відома під назвою «срібний долар» (англ. silver dollars) або «китайські копійки» (англ. Chinese coins). За таким самим принципом у французькій мові називають «гроші Папи Римського» (фр. monnaie du pape). В Данії та Голландії відома під назвою «гроші Юди» (дан. judaspenge, нід. judaspenning).

Будова[ред. | ред. код]

Рослина світло-зеленого кольору до 90 см висоти. Має тверде волохате стебло з серцеподібним листям з зубчастим краєм до 15 см довжини. Квіти рожеві хрестоподібні на довгих суцвіттях (до 18 см) без листя. Великий плаский стручок 2,5–7,5 см в діаметрі.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Зростає на освітлених місцях у Південній Європі та Західній Азії.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Рослина широко застосовується у практиці озеленення населених місць. Цінується за свої красиві квіти, що є приманюю для метеликів, та напівпрозорі сріблясті декоративні плоди. Наразі зустрічається у дикій природі України. У Запорізькому національному університеті було отримано перші міжвидові гібриди рослин роду лунарії.[2]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lunaria annua // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. О.А. Бойка, В.О. Лях. УСПАДКУВАННЯ ЗАБАРВЛЕННЯ ЛИСТКІВ У РОДІ LUNARIA L. Науково-технічний бюлетень Інституту олійних культур НААН, № 22, 2015: 6-11. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Mick Lavelle ``An Illustrated Identifier and Encyclopedia of Wild Flowers and Flora: An authoritative guide to more than 750 wild flowers of the world`` // Hermes House, 2006—256 p. — P. 58 ISBN 10: 1846810213 ISBN 13: 9781846810213