Мітральєза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мітральєза Реффі виготовлена в 1867 році

Мітральє́за, іноді картечниця (фр. mitrailleuse, від mitraille — «картеч»)  — старовинна багатоствольна вогнепальна зброя, яка була на озброєнні у 2-й половині 19 ст. Діяла на зразок револьвера при обертанні барабана або стволів. З винаходом кулемета вийшла з ужитку.

Мітральєзою також називається один з елементів машини для виробництва сигарет.

Історія[ред. | ред. код]

Передісторія[ред. | ред. код]

Для ведення артилерійського вогню по щільних лавах піхоти й кавалерії здавна застосовувалася картеч. Проте, у картечних зарядів були свої недоліки. Вона сильно зношувала гарматні стволи, до того ж, швидкострільність картеччю була дуже низькою: часто гармата встигала зробити тільки один постріл перед тим, як бути захопленою противником. Це навело спеціалістів на думку створити багатоствольні малокаліберні системи. Вже у 1476 році під час битви у Пікардії важка кавалерія венеціанських військ генерала Коллеоні була озброєна багатоствольними гарматами.

Винахід картечниці[ред. | ред. код]

1846 року з'явився друком трактат з артилерії, де містилась ідея розмістити на спільній рамі 6-24 малокаліберних мушкетних стволів. Кілька років по тому, 1851 року бельгійський зброяр Монтіньї реалізував цю ідею. Але щоб зробити стрільбу з такої зброї швидкою та безпечною, вимагався механізм швидкого перезаряджання. Він з'явився через три роки, винайдений чеським зброяром Сильвестром Крнка, який створив швидкострільну рушницю під набій Лефоше. Використавши досвід, Монтіньї вдосконалив свій проект. 1859 року він представив його імператору Наполеону ІІІ, який розпорядився взяти рушницю на озброєння французької армії. Зброя, яка отримала назву «картечниця» або «мітральєза» (фр. «mitrailleuse», від слова «mitraille» — «картеч»), мала 37 стволів.

Найперша «справжня» Мітральєза була винайдена в 1851 році капітаном бельгійської армії Фафшампсом, за 10 років до появи кулемета (гармати) Гатлінга. За нею в 1863 році послідувала Мітральєза Монтіньї. Далі в 1866 році в умовах найсуворішої таємності була прийнята на озброєння французька 25-ствольна «Canon à Balles», краще відома як Мітральєза Реффі. Вона стала першою скорострільною зброєю, яку регулярна армія використала у великому конфлікті як своє стандартне озброєння. Це трапилося під час франко-пруської війни 1870—1871.

Картечниця Монтіньї була вдосконалена Вершером де Реффі. Його розробка мала 25 стволів.

Багатоствольні артилерійські системи XX ст[ред. | ред. код]

Інше уживання терміна «картечниця»[ред. | ред. код]

У Росії у другій половині XIX ст. слово «картечниця» також застосовувалося щодо багатоствольного кулемета Гатлінга, який, втім, стріляв не картеччю, а звичайними кулями.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Большая советская энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия. 1969—1978.

Военная энциклопедия: [В 18 т.] / Под ред. В. Ф. Новицкого и др. — СПб.: Т-во И. Д. Сытина, 1911—1915.

Мітральєза — прабабуся «Катюші» (рос.)