Мітридат I Ктіст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мітридат I Ктіст
Mιθριδάτης Α' Kτίστης
Цар Понту
Початок правління: 302 до н. е.
Кінець правління: 266 до н. е.
Попередник:
Наступник: Аріобарзан II
Дата народження: невідомо
Дата смерті: 266 до н. е.
Місце смерті: Амазія
Батько: Мітридат Кіоський

Мітридат I Ктіст (*д/н —266 до н. е.) — володар Понт у 302 до н. е.-266 до н. е. роках, з 281 року — цар, засновник Понтійського царства.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з роду Аріобарзана, одного з перших сатрапів Понту та Капподокії часів Перської імперії Ахеменідів. Син Мітридата, володаря Кіоса.

Про молоді роки нічого невідомо. Можливо він народився в Кіосі. У 302 рцоі до н. е. за наказом царя Антигона I було вбито мітридата Кіоського, проте його синову вдалося втекти й захопити фортецю Кіміата в Пафлогонії. Перебуваючи тут він поступово збільшив свій загін. Він вправно маневрував між різними діадохами, які боролися за владу в Азії. Після поразки у 301 році до н. е. Антигона I та його сина Деметрія у битві при Іпсі Мітридат зміг розширити свої володіння.

Поступово Мітридат розширював свої володіння, протягом тривало часу воюючи проти Сирійського царства на чолі з Селевком I Нікатором. В цей час захоплює місто Амазію, яка стає столицею царства. Лише у 281 році його було визнано царем Понту. З цього моменту отримує прізвисько Ктіст, що значить засновник. Того ж року укладає союз з Гераклеєю Понтійською щодо захисту від Селевкидів. В подальшому укладає союз з племенами галатів, що вдерлися до Малої Азії. Вони разом виступають проти Сирії та Єгипту.

У 270-х роках до н.е. уклав союз з Антіохом I проти Птолемеїв з Єгипту. У 277—276 роках до н.е. разом з царями Капподокії з успіхом воював проти єгиптян у Малій Азії. Після смерті у 266 році до н. е. Мітридату I наслідував його син Аріобарзан.

Джерела[ред.ред. код]

  • Hazel, John; Who's Who in the Greek World, «Mithridates I» (1999)