Мітрідат VI Евпатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мітрідат VI Євпатор
Μιθραδάτης
Mithridates VI Louvre.jpg
Бюст Мітрідата VI Евпатора
Цар
Початок правління: 107 р. до н.е.
Кінець правління: 63 р. до н.е.
Коронація:107 до н. е.
Інші титули:архонт Припонтиди
Партія:антиримська
Попередник: Савмак
Наступник:Фарнак II (син)
Дата народження: 132 до н. е.(-132)
Місце народження:Сіноп, Чорноморський регіон, Туреччина
Країна:Боспорського царства
Приєднав до Понтійського царства
Дата смерті:63 до н. е.(-063)
Місце смерті:Боспорська держава
Династія:Понтійських Отанідів

Мітріда́т VI Евпато́р (грец. Μιθραδάτης ΣΤ΄ Ευπάτωρ, Μιθριδάτης ΣΤ΄ Ευπάτωρ, лат. Mithridates, від дав.-перс. Miθradāta, «дар Мітри»; 13263 до н. е.) — останній понтійський цар.

Життєпис[ред. | ред. код]

Близько 113 р. до н. е. відправив до Херсонеса армію, яка допомогла місту в боротьбі проти скіфів, а потім підкорила Мітрідату Боспорське царство. Мітрідат уклав союз з Херсонесом та Ольвією, підкорив варварські племена Таманського півострова. Це дало Понту змогу закріпитися на північному узбережжі Чорного моря, а потім приєднати території Західного Причорномор'я і Фракії.

Спроба Мітрідата VI поширити владу на центральні і західні області Малої Азії призвела до трьох так званих Мітрідатових воєн з Римом. Під час війн, які йшли із змінним успіхом, створив антиримську коаліцію з Вірменією та багатьма іншими країнами Причорномор'я.

Зазнав поразок від Сулли та Лукулла.

Внаслідок 3-ї війни у 7170 до н. е. добре вимуштрувані римські війська оволоділи Понтійським царством, Боспор перейшов на сторону римлян. Мітрідат здійснив похід на Боспор через Кавказ і знову захопив там владу. Римський полководець Помпей обмежився морською блокадою Боспору. У столиці Боспору Пантікапеї почав збирати сили для поновлення бойових дій з Римом[1]. Підготовка до нової війни призвела до повстання у Фанагорії, відокремлення Херсонесу, Феодосії, Німфею та інших міст. Врешті антимітрідатське повстання очолив його син Фарнак. Побачивши безнадійність своїх змагань, Мітрідат VI наклав на себе руки.


Попередник:
Савмак
Понтійсьий цар
Боспорський цар

107 до н.е. - 63 до н.е.
Наступник:
Фарнак II


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]