Мітхіла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мітхіла
Карта штату Мітхіла із зазначенням округів.

Мітхіла (санскр. मिथिला, mithilā IAST) — місто в Стародавній Індії, столиця царства Відеха. Часто Мітхілою називають саме царство Відеха, а також сучасні території, які колись були його частиною. Мітхілу прийнято ототожнювати зі сучасним містом Джанакпуром[en] у Непалі. Регіон Мітхіла розташований на північному сході Індо-Гангської рівнини, на території сучасного індійського штату Біхар і частини території Непалу. Вважають, що палац правителя Відехи та батька Сіти Джанаки[en] розташовувався за 21 км від Джанакпура, в сучасному селі Діджагал.

На думку історика Д. Д. Косамбі, у ведійському тексті «Шатапатха-брахмані»[en] говориться, що цар Матхава Відеґха разом із брахманом Гаутамою Рахуганою[en], вперше перетнув річку Саданіру (Ґандакі) і заснував царство Відеха. Гаутама Рахугана був ведійським ріші, якому приписують складання багатьох гімнів першої мандали «Ріґведи». У деяких із них він прославляє Сварадж'ю, іншу назву держави Відегхі. Отже, Матхава Відегха жив у дорігведійський період, задовго до складання «Шатапатхи-брахмани», яку вчені датують X століттям до н. е.

Найважливіша згадка про Мітхілу міститься в давньоіндійському епосі «Рамаяна», де говориться, що дружина Рами Сіта була царівною Відехи, дочкою правителя царства Джанаки. В індуїстській літературі наводяться імена кількох десятків царів, які в давнину правили Мітхілою.

Пізніше в Мітхілі жили засновник буддизму Будда і 24-й та останній тіртханкар джайнів Магавіра. Родом з Мітхіли був Мандана Мішра — індуїстський святий і філософ, якого вважають утіленням Брахми, індуїстський філософ Прабгакара[en].

У Мітхілі за часів Джанаки відбулася бесіда брахмана Каушики з мисливцем Дгармав'ядгою, описана в «Араньякапарві»[ru], яка є одним із найблискучіших філософських діалогів «Магабгарати».

Місцеві індуїстські організації неодноразово порушували питання про виділення Мітхіли в окремий штат[1].

У сусідньому Непалі Мітхілою іноді називають 2-гу провінцію[en].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mithila state advocates to observe `jagran varsha'. The Times of India. 12 грудня 2000. Процитовано 15 грудня 2008.

Посилання[ред. | ред. код]