Міфи Ктулху

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Міфи Ктулху — спільний вигаданий всесвіт, заснований на творах американського письменника жанру жахів Говарда Лавкрафта.

Цей термін був запропонований Августом Дерлетом, пізнішим послідовником та популяризатором творчості Лавкрафта, для позначення системи традиційних складових, якими послуговуються Лавкрафт та його літературні наступники. У терміні використане ім'я створіння Ктулху — одного з лавкрафтовських персонажів[1], з яким читачі вперше познайомились у відомому оповіданні «Поклик Ктулху» (1928).

Характерні особливості[ред.ред. код]

У Міфах можливе використання описаних Лавкрафтом богів та істот, героїв і місць, стародавніх книг та інших артефактів. Важливий елемент Міфів - це створення атмосфери надприродного жаху при зіткненні людини з чимось, що знаходиться поза межами звичного їй світу, з тим, що вона не може пояснити. Автор не вказує на щось конкретне, а пропонує читачеві самостійно домислити сутність незрозумілого. Незважаючи на те, що Лавкрафт творив у XX столітті (а пік його творчості припадає на 1920-ті роки), його твори за стилем ближчі до готики XVIII-XIX ст. (беручи до уваги і мовні архаїзми), ніж до нинішніх «майстрів жаху», таких як Стівен Кінг і Клайв Баркер.
Спрощений світ Міфів Ктулху, основа лавкрафтових жахів, виглядає наступним чином:

  • Космічні процеси перебувають за межами розуміння людини, а спроба їх зрозуміти може призвести до безумства.
  • Задовго до людей на Землі жили кілька різних рас, в тому числі інопланетян, які воювали один з одним і залишили свідоцтва про своє існування.
  • Деякі з цих рас і зараз відвідують Землю. Про це знають деякі посвячені культисти.
  • Інопланетяни поклонялися різним богам, званим Древніми. Ці культи збереглися після вимирання інопланетян і перейшли до людей.
  • Культисти намагаються закликати Древніх і їхніх слуг на Землю, щоб ті знову правили світом.
  • Дещо про древні культи, богів і всесвіт написано в книзі Некрономикон, яку краще ні в якому разі не читати.

Історія[ред.ред. код]

Роберт М. Прайс в есе «Г. Ф. Лавкрафт і міфи Ктулху» виділяє два етапи розвитку міфів Ктулху. Перший етап, названий Прайсом «Справжніми міфами Ктулху» (англ. Cthulhu Mythos proper), — формулювання ще за життя Лавкрафта під його керівництвом. Другий етап скеровувася Августом Дерлетом, який, після смерті Лавкрафта, окрім видання його творів[2], спробував класифікувати і розширити міфи Ктулху[3].

Примітки[ред.ред. код]

  1. "Cthulhu Elsewhere in Lovecraft," Crypt of Cthulhu #9
  2. Bloch, «Heritage of Horror», p. 8.
  3. Price, «H. P. Lovecraft and the Cthulhu Mythos», Crypt of Cthulhu #35, p. 5.


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.