Міфи Ктулху

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мі́фи Кту́лху (англ. Cthulhu Mythos) — спільний вигаданий всесвіт, заснований на творах американського письменника жанру жахів Говарда Лавкрафта та його послідовників (Августа Дерлета, Френка Лонга, Роберта Говарда, Роберта Блоха, Фріца Лейбера, Коліна Вілсона, Брайана Ламлі, Генрі Каттнера та інших).

Цей термін був запропонований Августом Дерлетом вже після смерті Лавкрафта, для позначення системи традиційних складових, якими послуговуються сам Лавкрафт та його послідовники і популяризатори творчості. У терміні використане ім'я створіння Ктулху (англ. Cthulhu) — одного з найвідоміших лавкрафтівських персонажів[1], що вперше з'явився в оповіданні «Поклик Ктулху» (1928). В оригінальній назві використовується слово Mythos на зразок грецького Μύθος замість англійського Myth.

Характерні особливості[ред.ред. код]

Азатот в оточенні своїх слуг посеред космосу

У Міфах можливе використання описаних Лавкрафтом богів та істот, героїв і місць, стародавніх книг та інших артефактів. Важливий елемент Міфів — це створення атмосфери надприродного жаху при зіткненні людини з чимось, що знаходиться поза межами звичного їй світу, з тим, що вона не може пояснити. Автор не вказує на щось конкретне, а пропонує читачеві самостійно домислити сутність незрозумілого. Незважаючи на те, що Лавкрафт творив у XX столітті (а пік його творчості припадає на 1920-ті роки), його твори за стилем ближчі до готики XVIII–XIX ст. (беручи до уваги і мовні архаїзми), ніж до сучасної літератури жахів, як в Стівена Кінга і Клайва Баркера.

Пантеон Міфів Ктулху налічує велику кількість божеств, по більшості вигаданих послідовниками Лавкрафта. Зазвичай вони не проявляють навмисної ворожості до людства, але через їхню могутність чи відмінну від людської логіку, дії цих істот розцінюються як зло. Август Дерлет додав в Міфи елементи християнства, внісши боротьбу добра зі злом як боротьби Старших богів (англ. Elder Gods) з Великими Древніми (англ. Great Old Ones).

Древні описуються як надзвичайно могутні і древні істоти, котрі мешкають в інших зоряних системах або взагалі в інших вимірах. Серед людей та інших мислячих істот існують секти і культи, що шанують їх як богів. Могутність Древніх все ж обмежена і вони залежать від певних астрономічних умов (як взаємне розташування зірок), відповідно до яких змінюють цикли активності та сну.

Для імен Древніх характерне екзотичне звучання. Так сам Лавкрафт писав, що ім'я Ктулху є лише спрощеним варіантом справжнього, яке людина не здатна ні почути, ні вимовити, а найближчим звучанням є Кхлул’Хлуу. Іншими прикладами є Чхаугнар Фаугн (англ. Chaugnar Faugn), Апхум-Зхах (англ. Aphoom-Zhah) або Хціоулквоігмнзхах (англ. Hzioulquoigmnzhah).

Старші боги були в більшості створені послідовниками Лавкрафта шляхом запозичення образів з міфології багатьох народів світу. Окремо виділяються менші групи богів: Великі і Зовнішні боги. Великі (англ. Great Ones), які живуть в Світі Снів (англ. Dreamlands), поступаються силою Старшим богам і Древнім. Крім них в Міфах Ктулху наявні винятково сильні Зовнішні боги (англ. Outer Gods), які являють собою не стільки конкретних істот, скільки загальні принципи буття. Наприклад, Азатот (англ. Azathoth), якому часто приписується роль верховного божества Міфів Ктулху, уособлює хаос, що діє як руйнівник, так і творець, без конкретної цілі[2].

Історія[ред.ред. код]

Роберт М. Прайс в есе «Г. Ф. Лавкрафт і Міфи Ктулху» виділяє два етапи розвитку Міфів Ктулху. Перший етап, названий Прайсом «Справжніми Міфами Ктулху» (англ. Cthulhu Mythos proper), — формулювання ще за життя Лавкрафта під його керівництвом. Другий етап скеровувався Августом Дерлетом, який, після смерті Лавкрафта, окрім видання його творів[3], спробував класифікувати і розширити Міфи Ктулху[4].

Сам Лавкрафт допускав, щоб кожен письменник, який його наслідує, мав власну інтерпретацію вигаданих ним істот, історій чи артефактів. Це стосувалося й імен та назв. Так Кларк Ештон Сміт в своєму Гіперборейському циклі пише Kthulhut (замість Cthulhu) або Iog-Sotôt (замість Yog-Sothoth). За словами Девіда Е. Шульца, Лавкрафт ніколи не прагнув створити «канонічні» Міфи, щоб вигаданий ним пантеон служив лише фоном для інших творів. Наріжним каменем його оповідань є більше місця, як Аркхем чи Салем, а не істоти, як Ктулху[5].

Примітки[ред.ред. код]

  1. "Cthulhu Elsewhere in Lovecraft, " Crypt of Cthulhu #9
  2. Мир фантастики и фентези: САМЫЙ СТРАШНЫЙ УЖАС. ЧУДОВИЩА ИЗ МИФОВ КТУЛХУ
  3. Bloch, «Heritage of Horror», p. 8.
  4. Price, «H. P. Lovecraft and the Cthulhu Mythos», Crypt of Cthulhu #35, p. 5.
  5. Schultz, "Who Needs the Cthulhu Mythos?", A Century Less A Dream, pp. 46, 54. 

Джерела[ред.ред. код]

  • Harms, Daniel (2006). The Encyclopedia Cthulhiana: A Guide to Lovecraftian Horror. Chaosium. ISBN 1-56882-169-7. 

Посилання[ред.ред. код]


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.