Мічурін Іван Володимирович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мічурін Іван Володимирович
Michurin 1936.jpg
Народився 15 (27) вересня 1855(1855-09-27)
село Довге Пронського повіту Рязанської Губернії, нині Мічуровка Пронського району, Рязанської області.
Помер 7 червня 1935(1935-06-07) (79 років)
Мічурінськ, Тамбовська область, СРСР
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія, СРСР СРСР
Ім'я при народженні Мічурін Іван Володимирович

Іва́н Володи́мирович Мічу́рін (* 15 (27) вересня 1855(18550927), Рязанська губернія, Російська імперія 7 червня 1935, Мічурінськ, Тамбовська область, СРСР) — російський біолог і селекціонер-помолог, автор багатьох сортів плодово-ягідних культур, почесний член АН СРСР (1935), академік ВАСГНІЛ (1935). Розробив методи селекції плодово-ягодних рослин, головним чином — метод віддаленої гібридизації (підбір батьківських пар, подолання несхрещуваності та ін.).

Життєпис[ред.ред. код]

Прадід І. В. Мічуріна Іван Наумович і дід Іван Іванович Мічурін були полупанками дворянами і учасниками Вітчизняної війни 1812 року. І. В. Мічурін продовжив сімейну традицію, оскільки не тільки його батько, Володимир Іванович, а й дід, Іван Іванович, а також прадід, Іван Наумович, жваво цікавилися садівництвом і зібрали багату колекцію плодових дерев і бібліотеку сільськогосподарської літератури.

«В силу спадкової передачі мені від діда (Івана Івановича), який доклав багато зучиль для розведення великого саду ...: у Рязанській губернії, або, можливо, ще від прадіда (Івана Наумовича), теж відомого садівника, який жив у Калузькій губернії, де до досі відомі кілька сортів груш під назвою Мічурінські, а, можливо, що й особистий приклад батька, який теж багато працював над розведенням свого саду, - сильно вплинув на мене ще в ранньому дитинстві ».

— Мічурін, 1914 р.

Мічурін в п'ять років вбраний у костюм козачка

Батько І. В. Мічуріна, Володимир Іванович, отримав домашню освіту. Він служив на Тульському збройовому заводі ім. Петра Першого як приймальник зброї. Вийшов у відставку в чині губернського секретаря, і оселився у своєму маєтку «Вершина» (при селі Юмашівка, Пронського повіту, Рязанської губернії), де займався садівництвом і бджільництвом. Він був пов'язаний з Вільним економічним об’єднанням, від якого отримував літературу та насіння сільськогосподарських культур. У зимовий і осінній час Володимир Іванович у себе вдома навчав грамоті селянських дітей.

В. Б. Говорухіна і Л. П. Перегудова стверджують, що Іван Володимирович Мічурін народився сьомою за рахунком дитиною, а його брати й сестри померли ще дітьми.

Мати, Марія Петрівна, що відрізнялася слабким здоров'ям, захворіла гарячкою і померла в тридцятитрирічному віці, коли І. В. Мічуріну було чотири роки.

Хлопчик займався з батьком садом, пасікою, посадками і щепленнями. У восьмирічному віці досконало вмів робити окулірування, копулювання й аблактування рослин.

У дитинстві, якщо не вважати одиничних екскурсій до руїн татарської фортеці в околицях Юмашевки, його часто бачили в саду і біля ставка, зайнятим риболовлею, він виділявся від однолітків пристрасною любов'ю до занять з рослинами. Навчався спочатку вдома, а потім у Пронському повітовому училищі Рязанської губернії, присвячуючи вільний та канікулярний час роботі в саду. 19 червня 1872 закінчив Пронське повітове училище, після чого батько готував сина за курсом гімназії до вступу до Петербурзького ліцею.

Будинок, у якому жив і працював Мічурін

У цей час батько несподівано захворів. Н. А. Макарова стверджує, що він з’їхав з глузду і знаходився на лікуванні в Рязані.

Маєток було закладено і продано за борги. Дядя, Лев Іванович, допоміг Мічуріну влаштуватися в Рязанську губернську гімназію. Тітка, Тетяна Іванівна, яка теж захоплено займалася садівництвом, мала певні матеріальні труднощі й взяла на себе турботу про Івана Володимировича.

Мічурін був виключений з гімназії в 1872 році за «неповагу до начальства». А. Н. Бахарев в біографічній довідці в книзі Мічуріна стверджує, що приводом до виключення був випадок, коли, вітаючись на вулиці з директором гімназії, гімназист Мічурін «через сильний мороз та хворобу вуха не встиг зняти перед ним шапку", тоді як дійсною причиною він називає відмову дядька, Льва Івановича, дати хабара директору гімназії Оранському.

У 1872 р. Мічурін перебрався до м. Козлов (згодом Мічурінськ), околиці якого він довго не залишав, практично до кінця життя.

Наприкінці 1872 р. І. В. Мічурін отримав місце комерційного конторника товарної контори станції Козлов (Рязано-Уральська залізниця, пізніше - станція Мічурінськ, Московсько-Рязанської залізниці), з окладом 12 рублів на місяць і 16-годинним робочим днем.

У 1874 р. Мічурін займає посаду товарного касира, а потім і одного з помічників начальника тієї ж станції. За твердженням біографа А. Бахарєва, посаду помічника начальника станції Мічурін втратив через конфлікт («їдке глузування») з начальником станції Еверлінгом.

З 1876 по 1889 р. Мічурін - монтер годинника і сигнальних апаратів на ділянці залізниці Козлов - Лебедянь.

У 1874 р. одружився на Олександрі Василівні Петрушиній, дочці робочого гуральні.

«Одружений 28 серпня 1874 з міщанкою п. Козлова Олександрі Василівні Петрушиній, яка народилася в 1858 році. Від цього шлюбу маю двох дітей: сина Миколу, який народився в 1876 р., і дочку Марію, яка народилася в 1877 р. »..

— І. В. Мічурін у відповіді на запит департаменту землеробства, 10 листопада 1911 р.

Маючи нестачу коштів, Мічурін відкрив у місті, при своїй квартирі, годинникову майстерню. За твердженням А. Бахарєва, «після повернення з чергування Мічуріну доводилося сидіти далеко за північ, займаючись лагодженням годинників і ремонтом різних приладів».

Вільний час І. В. Мічурін присвятив роботам зі створення нових сортів плодово-ягідних культур. У 1875 році він взяв в оренду за 3 рублі на місяць порожню міську садибу в околиці м. Козлова площею 130 кв. саженів (близько 500 кв. метрів) «з невеликою частиною занедбаного садка», де почав проводити досліди з селекції рослин. Там він зібрав колекцію плодово-ягідних рослин в 600 з гаком видів. «Скоро орендована мною садиба, - писав він, - настільки була переповнена рослинами, що далі не було ніякої можливості вести на ній справи».

«Упродовж 5 років годі й думати про придбання землі. І витрати по можливості треба скорочувати до крайніх меж. А після продажу частини щеплень і дичок, на шостому (тобто в 1893 р.) приблизно 5 000 шт., На суму 1000 рублів (тобто по 20 копійок), можна придбати і землю, обгородити її і засадити ... Посадити між дерев і по забору. Вважаючи по 4 вершка на кожну рослину, можна протриматися три роки ».

— І. В. Мічурін, у своєму щоденнику за 1887 р.

На початку осені Мічурін переходить на квартиру в будинку Лебедєвих, на Московській вулиці, з садибою і садом. За свідченням сучасника Мічуріна І. А. Горбунова, через два роки Мічурін придбав за допомогою банку цей будинок з садибою, який він тут же заклав через відсутність коштів і великих боргів за 18 років. На цій садибі Мічурін вивів перші сорти : малина Комерція (сіянець Колосальною Шефера), вишні Гріот грушовидний, дрібнолиста напівкарликових, Родюча і міжвидової гібридний сорт вишні Краса півночі (вишня Володимирська рання ? черешня Вінклера біла). Сюди він переніс всю колекцію садових рослин з садиби Горбуновим. Але через кілька років і ця садиба виявилася переповненою рослинами.

Малюнок Мічуріна із статті "Корисні поради для садівників"

На початку осені 1887 Мічурін дізнався, що священик приміської слободи Панське, Ястребов, продає ділянку землі за сім кілометрів від міста у слободи Турмасово, під «Круча», на березі річки Лісовий Воронеж. З 12 1 / 2 десятин (близько 13,15 га) ділянки у справу могла піти лише половина, так як інша половина була під річкою, кручею, чагарником і іншим незручний, однак Мічурін виявився дуже задоволений ділянкою. Через брак коштів угода затяглася до лютого 1888 р. А. Бахарєв стверджує, що «Вся осінь і більша частина зими 1887-1888 рр.. пішли на гарячкове добування грошей при непосильному, доходила до знемоги, праці ». 26 травня 1888 покупка землі відбулася, після чого в розпорядженні Мічуріна залишилося 7 рублів і великі борги під заставу половини землі. Через брак коштів рослини з міського ділянки члени сім'ї Мічуріним носили за 7 км на своїх плечах. Оскільки на новій ділянці не було вдома, ходили за 14 км пішки, і два сезони жили в курені. Роботу монтером Мічурін був змушений продовжувати ще один рік. З 1888 р. цю ділянку поблизу слободи Турмасово став одним з перших у Росії селекційних розсадників. Згодом це - центральна садиба радгоспу-саду ім. І. В. Мічуріна, з площею в 2500 га садів з мічурінським сортиментів. У 1893-1896 рр., коли в розпліднику в Турмасово вже були тисячі гібридних сіянців сливи, черешні, абрикоси та винограду, Мічурін переконується в безуспішності методу акліматизації шляхом щеплення і робить висновок, що грунт розплідника - потужний чорнозем, - є жирний і «балує» гібриди, роблячи їх менш стійкими до спустошливої для теплолюбних сортів «російської зими».

У 1900 р. Мічурін переніс насадження на ділянку з біднішими ґрунтами «для забезпечення" спартанського "виховання гібридів».

У 1906 р. побачили світ перші наукові роботи І. В. Мічуріна, присвячені проблемам виведення нових сортів плодових дерев.

У 1912 році нагороджений орденом Святої Анни 3-го ступеня.

В автобіографії Мічурін писав:

«Мені рішуче немає часу займатися цими майже щоденними відвідуваннями різних р. р. інспекторів, сільськогосподарських і садових інструкторів, лісівників і т. п. Їм добре роз'їжджати, - витрата часу у них оплачується 20-м числом, а мені необхідно працювати. Для мене щогодини доріг; я цілий день в розпліднику, а до половини ночі проводиш за кореспонденцією, якої, до речі сказати, така маса з усіх кінців Росії, а останнім часом і з-за кордону. "

У 1913 р. Мічурін відмовився від пропозиції Департаменту землеробства США переїхати в Америку або продати свою колекцію рослин. Однак існують відомості, які вказують, що спочатку Мічурін розглядав можливість продажу своєї колекції американцям. Про це він, зокрема, писав російському садівникові А. Д. Воєйкова. Можливо, що здійсненню цих планів завадив початок першої світової війни в 1914 році.

Влітку 1915 р., в роки Першої світової війни, у Козлові лютувала епідемія холери. У цей рік померла дружина Мічуріна - Олександра Василівна.

У цьому ж році рясний паводок ранньою весною затопив розплідник, після чого сильні морози і спад води зруйнували льодом школу дволіток, призначених до продажу. При цьому загинуло багато гібриди.

Однак, в роки війни Мічурін знайшов підтвердження ряду своїх суджень і поглядів за законом успадкування у рослин, методики виведення сортів. Це утримало Мічуріна на колишньому рівні його діяльності, дозволивши Івану Володимировичу придушити особисте горе. Майже кожен номер журналу «Прогресивне садівництво та городництво» починався передовицею Мічуріна. У цей період почали плодоносити багато гібриди: «Бельфлер», «китайка», «антонівка», «яблуня Недзвецького», «білий зимовий кальвіль», «китайка», «Ренет ананасний», «китайка», «уссурійська груша», «Бере Діль», «уссурійська», «бере Гарніш Гарницький», «бере Лігеля», «сіянець бергамота» тощо. До того часу відноситься перше плодоношення актинідії «коломікта» і перше цвітіння лілії «фіалковою» та інших гібридів.

У 1916 році студентський гурток любителів садівництва при Петровської сільськогосподарської академії запросив Мічуріна, чи вийшов з друку його капітальна праця про виведення нових сортів плодових рослин. Мічурін, однак, скаржився на брак коштів і персоналу для наукової обробки накопичився матеріалу.

"Справа в тому, що для видання такого складного і дуже об'ємистого твори будуть потрібні великі кошти, а їх немає. Потім, для наукової обробки і систематичного викладу накопичилися протягом 49 років в кількості декількох тисяч сторінок тексту і кількох сотень фотографічних знімків з натури необхідно затратити багато праці."

До революції в розпліднику Мічуріна було більше 900 сортів рослин, виписаних з США, Франції, Німеччини, Японії та інших країн.

Діяльність Мічуріна після революції 1917 року[ред.ред. код]

Не покидаючи свого розплідника протягом усього періоду Лютневої революції 1917 року, на другий же день після Жовтневої революції 1917 року, незважаючи на стрілянину, що тривала на вулицях, Мічурін з'явився в щойно організований повітовий земельний відділ, де зустрівся з колишнім наймитом Дідовим — комісаром земельного відділу — і заявив йому: «Я хочу працювати для нової влади». Останній розпорядився в той же день скликати у справі Мічуріна засідання колегії, обіцяв поставити до відома Наркомзем і запропонував земельному комітету Донський слободи вжити заходів до охорони розплідника. Дідів надав Мічуріна та його родині матеріальну допомогу та допомогу продовольством.

У 1934 на базі розплідника Мічуріна створена генетична лабораторія, в наш час[Коли?] — Всеросійський НДІ генетики та селекції плодових рослин ім. І. В. Мічуріна (ВНІІГ І СПР РАСГН), займається розробкою методів виведення нових сортів плодових культур, селекційною роботою. В результаті плідної діяльності вченого р. Мічурінськ перетворився в загальноросійський центр садівництва, згодом тут також з'явився НДІ плодівництва ім. Мічуріна, Мічурінський державний аграрний університет. Мічурінський район має великі плодорозсадник і плодівницьких господарства. 18 липня 1918 Дідів писав Мічуріна:

«Препровождая при цьому копію постанови Колегії від 29 червня і копії відносин до місцевої ради і Московський комісаріат землеробства, агрономічний відділ просить Вас, Іван Володимирович, спокійно продовжувати Вашу виключно корисну для батьківщини роботу ...»

29 червня 1918 Колегія Козловського повітового комісаріату землеробства, вивчивши розплідник Мічуріна, у своєму засіданні прийняла постанову про його націоналізацію:

«Внаслідок того, що плодовий розплідник Мічуріна при Донський слободі, в кількості 9 десятин, за наявними в комісаріаті документальним відомостей є єдиним в Росії по виводку нових сортів плодових рослин, ... визнати розплідник недоторканним, який залишив тимчасово до передачі у відання Центрального комітету (Наркомзем) за повітовим комісаріатом, про що повідомити відповідні волосний і місцевий поради, Мічуріна надати право на користування розплідником в розмірі 9 десятин і просити продовжувати корисну для держави роботу на свій розсуд. На проведення робіт видати допомогу у розмірі 3000 руб., Одночасно з цим повідомити про відбувся постанові Московському комісаріату землеробства (Наркомзем) з проханням про прийняття зазначеного розплідника в своє відання та під своє керівництво ».

Репродукційне відділення центральної генетичної плодово-ягідної лабораторії імені І. В. Мічуріна
Будівля електробіологічної та фізіологічної лабораторій (репродукційне відділення центральної генетичної плодово-ягідної лабораторії імені І. В. Мічуріна)
Вхід до будинку І. В. Мічуріна

22 листопада 1918 Народний комісаріат землеробства прийняв розплідник в своє відання, затвердивши І. В. Мічуріна на посаді завідувача їм з правом запрошення персоналу для ширшої постановки справи. До весни 1919 року кількість експериментів в саду Мічуріна зросла до декількох сотень. У той же час Мічурін брав участь в агрономічних роботах Наркомзему, консультував фахівців сільського господарства з питань селекції, боротьби з посухою, підняття врожайності, відвідував місцеві агрономічні наради. У своїй статті 1919 Мічурін закликав агрономів працювати на користь нового суспільного ладу:

... І цим працівникам справи садівництва з'явиться можливість продовжувати свою діяльність при новому ладі, бути може, ще в ширшому масштабі; лише було б щире бажання працювати для спільної користі, вести справу по шляху прогресу, а не чіплятися за попередні форми життя і товктися на одному місці, нюніть про вчорашній день. Не можна чіплятися за частину, коли ціле прагне вперед.

Через нерозуміння її сенсу фраза стала символом споживацького ставлення до природи. До 1920 р. Мічурін вивів понад 150 нових гібридних сортів, серед яких були: яблунь - 45 сортів, груш - 20, вишень - 13, слив (серед них три сорти Ренклод) - 15, черешень - 6, агрусу - 1, суниці - 1, актинідії - 5, горобини - 3, волоського горіха - 3, абрикос - 9, мигдалю - 2, айви - 2, винограду - 8, смородини - 6, малини - 4, ожини - 4, шовковиці (тутового дерева) - 2 , горіха (фундук) - 1, томатів - 1, лілії - 1, білої акації - 1. Крім нового гібридного асортименту в розпліднику було понад 800 видів вихідних рослинних форм, зібраних Мічуріним з самих різних точок земної кулі.

Представники нового мічурінського асортименту, головним чином яблунь, груш, вишень і слив, в кількості 50 000 штук дерев були придбані в період між 1888 і 1916 роками різними аматорськими господарствами в 60 губерніях. Більшість сортів знаходилося в розпліднику в стані маткових дерев і не отримало репродукції. У 1920 році Мічурін запросив на роботу агронома-плодовода І. С. Горшкова, який працював на той час у Козлові повітовим фахівцем з садівництва і був послідовником Мічуріна. Користуючись підтримкою місцевих органів влади, Горшков в січні 1921 року організував репродукційні відділення розплідника на землях колишнього Троїцького монастиря, який був розташований за 5 кілометрів від садиби і розплідника І. В. Мічуріна....

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Різкий зразок прояву Ксенії в гібридному плоді персика, заплідненого пилком мигдалю «Посередник», ілюстрація з книги І. В. Мічуріна «Підсумки шістдесятирічних робіт», М: Сельхозгиз, 1936 р.

В автобіографії Мічурін писав:

«Через мої руки пройшли десятки тисяч дослідів. Я виростив масу нових різновидів плодових рослин, з яких вийшло кілька сотень нових сортів, придатних для культури в наших садах, причому багато з них, за своїми якостями, анітрохи не поступаються найкращим іноземним сортам. Тепер навіть самому не віриться, як я, зі своїм слабким, хворобливим складанням міг винести все це. Тільки всепоглинаюча пристрасть, до повного самозабуття, могла дати ту неймовірну стійкість організму, при якій людина стає здатним виконати непосильний для нього праця ... Я, як пам'ятаю себе, завжди і цілком був поглинений тільки одним прагненням вирощувати ті чи інші рослини і настільки сильно було таке захоплення, що я майже зовсім не помічав багатьох інших деталей життя; вони якось всі пройшли повз мене і майже не залишили сліду в пам'яті.»...

У 45-річному віці (1900 рік) Мічурін встановив жорсткий режим робочого часу, який залишився незмінним до кінця його життя. Вставши о 5 ранку, Мічурін до 12 працював в розпліднику з перервою на чай в 8 ранку, до півгодинного обіду в 12 знову працював в розпліднику, після чого він витрачав півтори години на читання газет і перегляд спеціальних періодичних журналів, годину на відпочинок. З 3 до 5 Мічурін працював у розпліднику або кімнаті, в залежності від обставин і погоди, в 9 вечора вечерю на 20 хвилин, до 12 робота над кореспонденціями і потім сон. Кімната Мічуріна служила кабінетом, лабораторією, бібліотекою, майстерні точної механіки та оптики і навіть кузнею (винайдені інструменти: секатори, гайфуси, барометри, окуліровочним машина і т. п.) Устаткування Мічурін кував і паяв за допомогою печі власної конструкції.

Мічурін усамітнився в своїй невеликій садибі, відмовившись від спілкування, не пов'язаного з колом його професійних інтересів. Зокрема, він ігнорував різночинної і купецьку середу Козлова того часу. У той же час, його листування з кореспондентами-садівниками та іноземними вченими і число відвідувачів його розплідника постійно зростали.

Влітку 1912 р. канцелярія Миколи II послала в Козлов до Мічуріна одного зі своїх чільних посадовців - полковника Салова. Полковник був здивований скромним виглядом садиби Мічуріна, яка складалася з цегельного флігеля і Плетньової сараю, а також бідної одягом її власника, якого він прийняв спочатку за сторожа. Салов обмежився оглядом плану розплідника, не заходячи в нього, і міркуваннями про святість «патріотичного обов'язку», найменший відступ від якого «межує з крамолою». Через півтора місяці Мічурін отримав два хрести: Анну 3-го ступеня і Зелений хрест «за праці з сільського господарства».

Посилюючи паломництво до маленького будиночка і саду Мічуріна і повна байдужість Мічуріна до церкви викликали підозри серед міщан і духовенства, і з'явилася думка про нього як про шкідливий зверхника і «фармазон». Протопоп Христофор Потапов, який закінчив духовну академію і слившій у Козлові за розумного і красномовного проповідника, відвідав розплідник Мічуріна через місяць після від'їзду Салова, і зажадав від неї припинення дослідів зі схрещуванням рослин, про що Іван Володимирович потім неодноразово згадував як про забавне випадку зі свого життя [6]. «Твої схрещування, - заявив протопоп, - негативно діють на релігійно-моральні помисли православних ... Ти перетворив сад божий в будинок терпимості!»

Сторінки із щоденника[ред.ред. код]

Сторінка з щоденника І. В. Мічуріна із записами і замальовками, що стосуються вишні-черешневих гібридів. Відноситься до періоду 1920-1922 рр.


Сорти вишень Мічуріна[ред.ред. код]

Сорти яблунь Мічуріна[ред.ред. код]

Сорти груш Мічуріна[ред.ред. код]

Сорти слив Мічуріна[ред.ред. код]

Сорти абрикос Мічуріна[ред.ред. код]

Сорти інших культур Мічуріна[ред.ред. код]

Взаємовідносини з іноземними фахівцями[ред.ред. код]

У 1896 році представник Вашингтонського сільськогосподарського інституту, професор Ф. М. Мейєр (Frank N. Meyer) вперше відвідав І. В. Мічуріна, і вивіз у США колекцію мічурінських яблунь, вишень і слив. Порівнюючи роботи Бербанка і Мічуріна, згодом він заявив:

«Все має на користь останнього. Будь в Америці такий Мічурін, там озолотили б його. Наскільки у Бербанка походження нового сорту таємно, настільки у Мічуріна ясно. Походження кожного сорту докладно їм виражено, а це головне завдання виробника, щоб ознайомити споживачів з гідністю сорту. " - Франк Н. Мейєр, в інтерв'ю журналу «Прогресивне садівництво та городництво», 1912 р.

Плодові сорти Мічуріна були затребувані іноземними фахівцями і займали значні площі в США і Канаді. У своїй книзі «Підсумки 60-літніх робіт» Мічурін писав:

... Виведена мною вишня Родюча не мала собі гідних суперників ні у нас в Союзі, ні за кордоном, і зокрема в Америці, де вишня Родюча почала розмножуватися ще 40 років тому і де зараз нею зайняті величезні площі. - І. В. Мічурін «Підсумки шістдесятирічних робіт». Частина 2. Помологічному опис виведених І. В. Мічуріним сортів. вишні

У 1898 р. загальноканадський з'їзд фермерів, що зібрався після суворої зими, — за словами проф. Саундерса, — «констатував, що всі старі сорти вишень як європейського, так і американського походження в Канаді вимерзли, за винятком" Родючої Мічуріна "з м. Козлова (в Росії)».

У 1896 р. Мічурін був обраний почесним членом американського вченого товариства «Брідерс», після чого до революції його щорічно відвідували американські професори.

На сторінках закордонної, та й нашої радянської преси мою діяльність часто порівнюють з роботою американського плодовода Лютера Бербанка. Я вважаю це порівняння неправильним. У методах, роботи Бербанка і моїх існує різниця. Про це ще задовго до революції вказували американські професори, які відвідували з року в рік мій розплідник. — Праці селекційно-генетичної станції імені І. В. Мічуріна — том 11, 1934 р.

У 1913 році професор Мейер офіційно запропонував І. В. Мічуріна від імені сільськогосподарського департаменту США переїхати в Америку і продовжити роботу в Квебеку з умовами оплати 8000 доларів на рік. Мічурін змушений був відмовитися від цієї пропозиції. Як він сам писав, підставою для відмови було погане здоров'я і вже досить поважний вік (на той момент йому було вже 58 років), тривалість подорожі і незнання англійської мови.

18 березня 1913 Мічурін отримав від завідувача відділом інтродукції департаменту землеробства США Д. Ферчайльда лист із пропозицією провести часткову або повну продаж колекції рослин.

"Наш дослідник Франк Н. Мейєр після розмов з Вами в січні написав нам, що Ви згодні надіслати нам список Ваших нових і чудових гібридів; також список дикорослих видів, зібраних Вами і на Вашу думку більш здатних встояти кліматичних крайнощів, ніж звичайні російські різновиди цих фруктових дерев. Ці гібриди й нові види могли виявитися корисними в наших дослідах, які ми тепер робимо з деревами та чагарниками в наших північно-західних степах. Чи не будете Ви ласкаві приготувати цей список в такій формі, щоб ми могли отримати уявлення про те, яка кількість кожного виду Ви могли б нам доставити і яку винагороду Ви бажали б отримати. Якщо Ви згодні продати весь наявний у Вас матеріал, то не будете Ви ласкаві призначити ціну за кожний вид окремо.

Якщо Ви бажаєте продати всю колекцію, будьте ласкаві призначити ціну за всю колекцію, і ми вирішимо: чи можемо купити її за призначену Вами ціну чи ні.

Питання щодо запаковування і пересилання матеріалу має бути вирішено Вами. Я був би дуже радий дізнатися Вашу думку, як Ви хотіли б це зробити і скільки буде коштувати це, щоб все це зробити найкращим чином ...

... Я впевнений, що ми можемо прийти до угоди, яка буде взаємно вигідно для Росії і для Сполучених штатів і для Вас особисто. Якщо Ви побажаєте будь-які північноамериканські рослини для проведення дослідів з ними, ми будемо вкрай раді дістати і послати Вам їх абсолютно безкоштовно, - якщо в малій кількості.

В очікуванні відповіді від Вас, я залишаюся з повагою, Девід Ферчайльд

По всій видимості, І. В. Мічурін ставився до подібної перспективи досить прихильно. Ще 31 січня 1913 року він писав російському садівникові і акліматизатор А. Д. Воєйкова: «Що стосується продажу огулом всіх нових сортів рослин, то, гадаю, буде можливо порозумітися з ними (з американцями. - Вікіпедія)» [12]. Але цим планам не судилося збутися. У 1914 році почалася Перша світова війна. У 1927 році з ініціативи І. С. Горшкова був випущений кінофільм «Південь в Тамбові», пропагував досягнення Мічуріна. Фільм, крім СРСР, був показаний за кордоном (США, Німеччина, Чехословаччина, Італія, Прибалтика).

Фільм демонструвався в 1929 році на річному бенкеті наукової асоціації садівників в Нью-Йорку. Спеціальний ботанічний журнал «The Floriste Exchange» з цього приводу писав:

«Як би ми не розглядали теорію, методи і результати радянського режиму, ми не можемо проте заперечувати того, що науково-дослідна робота в цій країні стоїть на висоті свого становища і продовжує розвиватися при енергійної і діяльної підтримки з боку радянського уряду."

Директор радянського бюро сільськогосподарської інформації в США професор І. А. Мирт, пересилаючи І. В. Мічуріна рецензії з американських спеціальних журналів на цей кінофільм, написав:

«Мені дуже приємно повідомити Вам, що Ваша наукова та дорогі робота стала відома далеко за межами СРСР і то в такій наочній і переконливій формі, яка не залишає бажати кращого. Показ Вашої роботи справив на американських вчених-садівників чарівне враження. "

Внесок у розвиток науки[ред.ред. код]

Розробив методи селекції плодово-ягідних рослин методом віддаленої гібридизації (підбір батьківських пар, подолання несхрещуваності та ін.)

Джерела[ред.ред. код]