Нейролінгвістичне програмування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з НЛП)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нейролінгвістичне програмування, кодування психіки (НЛП) (англ. Neuro-linguistic programming (NLP)) — псевдонауковий[джерело?] напрям у психотерапії та практичній психології, що вивчає закономірності суб'єктивного досвіду людей через розкриття механізмів і способів моделювання поведінки і передачі виявлених моделей іншим людям. Ефективність спростована.[джерело?]

Історія[ред. | ред. код]

Засновниками НЛП вважають американського лінгвіста Річарда Бендлера (англ. Richard Bandler) та його учня, програміста Джона Гріндера (англ. John Grinder), що вперше представили метод в 1973 році. Вони вирішили дослідити методи, якими працюють найкращі психотерапевти (Мілтон Еріксон, Вірджинія Сатір, Фриц Перлз, Бейтсон) і чому їхні дії настільки ефективні. Бендлер, як лінгвіст, аналізував словесні прийоми, які використовувалися при видачі інструкцій іншій людині, а Гріндер, як математик, зводив це все в певні алгоритми.

Назва НЛП походить від комбінації слів, що описують неврологічні процеси («нейро»), мови («лінгвістична» частина) та поведінкових ознак, що містить в собі «програмування».[1][2] Згідно з висновками Бендлера та Гріндера, НЛП — це модель людського внутрішнього досвіду та комунікації, використовуючи принципи НЛП можливо описати будь-яку людську активність детальним способом, що дозволяє виконувати легко та швидко стійкі зміни цієї активності. Свого роду енциклопедія поведінки людини в тих чи інших ситуаціях.

Можливості НЛП[ред. | ред. код]

Річард Бендлер та Джон Грюндер наводять як приклад використання НЛП такі можливості:

  1. Лікування фобій та інших неприємних відчуттів за один сеанс.
  2. Допомога дітям з невисоким рівнем сприйняття навчання.
  3. Подолання шкідливих звичок, таких як алкоголізм, тютюнопаління.
  4. Підвищення рівня продуктивності в різних інтеракціях, таких як подружжя, організації.
  5. Лікування соматичних захворювань та ін.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Tosey, P. & Mathison, J. (2006)Introducing Neuro-Linguistic Programming Centre for Management Learning & Development, School of Management, University of Surrey.
  2. Dilts, R., Grinder, J., Delozier, J., and Bandler, R. (1980). Neuro-Linguistic Programming: Volume I: The Study of the Structure of Subjective Experience. Cupertino, CA: Meta Publications. с. 2. ISBN 0-916990-07-9. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]