Набта-Плайя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Набта-Плайя

Calendar aswan.JPG

22°15′ пн. ш. 31°13′ сх. д. / 22.250° пн. ш. 31.217° сх. д. / 22.250; 31.217Координати: 22°15′ пн. ш. 31°13′ сх. д. / 22.250° пн. ш. 31.217° сх. д. / 22.250; 31.217
Країна Flag of Egypt.svg Єгипет
Розташування Єгипет
Тип місце розкопок

Набта-Плайя. Карта розташування: Єгипет
Набта-Плайя
Набта-Плайя
Набта-Плайя (Єгипет)
CMNS: Набта-Плайя у Вікісховищі
Набта-Плайя на мапі Єгипту, обведено червоним

Набта-Плайя (англ. Nabta Playa) — великий безстічний басейн в Нубійській пустелі приблизно за 100 км на захід від Абу-Сімбела[1] і за 800 км на південь від сьогоденного Каїра[2]. Тут виявлено безліч важливих археологічних знахідок, в основному епохи неоліту. Цікаво також те, що ще в доісторичні часи виник караванний шлях з Абу-Сімбела в оазис Бір-Ксейба і далі в Центральну Африку проходив через Набта-Плайя.

Історичний огляд[ред. | ред. код]

В плейстоцені, близько 23 000 до н. е., клімат в Нубійській пустелі став сухіше, і луки перетворились на пустельний ландшафт, непридатний для життя людей. З переходом до голоцену і пересуванням зони мусонів на північ клімат став вологіше.

Завдяки підвищенню кількості опадів придатними для життя стали і такі низовини, як Файюм, область Набта з великою кількістю нанесеного ґрунту, а також оаза Бір-Ксейба. Негроїдне населення мігрувало вниз по Нілу і далі з 10 000 до н. е. розселилося по східній Сахарі.

З 7 000 до н. е. в цих місцях відзначаються великі поселення з високим ступенем соціальної організації. У Набта-Плайя виявлена також кераміка, найраніші зразки якої належать до 6 000 до н. е., прикрашена складним кольоровим орнаментом і нагадує за стилем кераміку долини Нілу поблизу Хартуму. Археологічні знахідки вказують на те, що рівень суспільної організації тут був вищий, ніж у долині Нілу.

У 6 тисячолітті до н. е. розвивається доісторичний культ або релігія з жертвопринесеннями великої рогатої худоби, який хоронили в камерах, покритих каменями. Залишається предметом дискусій, чи вплинув цей культ на пізніший культ єгипетської богині Хатхор.

Доісторична обсерваторія[ред. | ред. код]

У Набта-Плайя, поблизу висохлого озера, розташована одна з найдавніших археоастрономічних пам'яток. Споруджена тут майже одночасно з Гозекське коло, але на 1000 років старше Стоунхенджа мегалітична композиція слугувала календарним цілям — вона допомагала визначати літнє сонцестояння. Археологічні знахідки вказують на те, що околиці Набта-Плайя в той період були населені в залежності від сезону, імовірно влітку, коли в озері був високий рівень води, таким чином, визначення літнього сонцестояння відігравало важливу роль у визначенні відповідного моменту для міграції в місця зимового проживання.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wendorf, Fred; Schild, Romuald (November 26, 2000). Late Neolithic megalithic structures at Nabta Playa (Sahara), southwestern Egypt. Comparative Archaeology Web. Архів оригіналу за August 6, 2011. 
  2. Slayman, Andrew L. (May 27, 1998). Neolithic Skywatchers. Archaeological Institute of America. 

Джерела[ред. | ред. код]