Наваратрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наваратрі
Наваратрі
Дев'ять форм Дурги
Ким святкується Індуїсти, особливо шайвісти і шактисти
Дата вересень-листопад
Традиції піст, пуджа
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяPortal Портал

Навара́трі, або Навратрас (санскр. नवरात्रि, бенг. নবরাত্রি) — індуїстське релігійне свято. Дата визначається за індуїстським місячним календарем. Залежно від місцевості Індії Наваратрі святкують один, два або чотири рази на рік, із різними обрядами і об'єктами поклоніння. В перекладі з санскриту слово «наваратрі» означає «дев'ять ночей».

Поклоніння під час фестивалю[ред. | ред. код]

"Нава" в перекладі з санскриту означає новий і дев'ять, а "Ратрі" означає джняну (знання) і ніч. Свято триває 9 днів і ночей, ночі особливо важливі: згідно тантри, ніч - це найкращий час для шанування Богині. Десятий день - кульмінація свята, день перемоги Дурги над демонами, силами зла. Згідно Пуранам, Велика Богиня Дурґа, уособлення Шакті всіх богів, протягом дев'яти днів і ночей билася з демонами, перемігши, нарешті, наймогутнішого з них Махішасуру. Опис цієї історії зустрічається в Маркандея Пурані, Девібхагавата Пурані, Чанді Пурані та в інших писаннях.

Дотримання приписів та шанування Дурги під час Наваратрі призводить до нового знання, вдосконалення і здоров'я протягом року. Для духовної практики цей час особливо сприятливий - як для реалізації шактійських мантр і садхана, так і для передачі присвят. Садхана, виконувана в ці дні, як правило, має потужний і стабільний результат.

Є два основні Наваратрі - Ашвіні-Наваратрі (осіння) і Васанта-Наваратрі (весняна), а також дві приховані Гупта-Наваратрі, що відзначаються взимку і влітку. Однак деякі бгакти Богині, постійно поклоняються їй, здійснюючи нітья-садхану, шанують її кожен місяць, починаючи з першого місячного дня. Конкретні дати свята розраховуються за місячним календарем, тому не фіксовані:

 • Осіннє Наваратрі (Маха-наваратрі або Шардія-наваратрі) святкується, починаючи з першого дня світлої половини місяця (шукла-Пакш) місяця Ашвін.
 • Весняне Наваратрі - починаючи з першого дня місяця Чайтра і закінчується святом Рам Навамі.
 • Літнє Гупта-Наваратрі - починаючи з першого дня шукла-Пакші місяці Ашадха. У цю Наваратрі особливо сприятливо шанування Варахі, однією з семи матрік в Деві Махатмія.
 • Зимове Гупта-Наваратрі відзначається, починаючи з першого дня шукла-Пакши місяця Магха.

Є також Наваратрі, присвячені іншим божествам, наприклад: Датта Наваратрі, Банашанкарі Наваратрі, Шакамбарі Деві Наваратрі та ін, але вони не настільки популярні і відзначаються не скрізь.

В ході цього свята, яке продовжується десять днів і дев'ять ночей, індуїсти вклоняються Навадурга — дев'яти іпостасям Шакті/Деві — жіночій формі Бога, яка часто ототожнюється з дружиною Шиви[1][2]:

 • Шайлапутрі (або Шаїлпутрі) зображується верхи на бику, із квіткою лотоса і тризубом
 • Брахмачаріні зображується з чотками і посудиною води у руках, символізує набожність
 • Чандрагханта зображується верхи на тигрі із золотистою шкірою, десятьма руками, трьома очима. Двома руками вона благословляє віруючих, а в інших тримає зброю
 • Кушманда зображується з вісьмома руками і верхи на тигрі, тримає чотки і зброю
 • Скандамата зображується верхи на тигрі поряд із Скандою
 • Катьяяні зображується верхи на леві з трьома очима, вісьмома руками, у яких тримає зброю, і золотистою шкірою
 • Каларатрі (також Каал Ратрі або Шубхамкарі) зображується чорношкірою з густим волоссям і трьома очима, верхи на віслюку, тримає смолоскип і сокиру
 • Махагаурі зображується у вигляді спокійної молодої вродливої жінки із чотирма руками у білому одязі верхи на бику, у руках тримає барабан і тризуб
 • Сіддхідхатрі зображується сидячі на тигрі або лотосі, має чотири руки

Зміст свята[ред. | ред. код]

Під час Наваратрі віряни промовляють спеціальні мантри, присвячені божественній матері, дотримуються посту, не миються з милом і не голяться (чоловіки). На десятий день влаштовується велике свято і обід з 56 страв. У південній Індії цей день називають Дасара, у північній — Віджая-дашамі.

Наваратрі вважається одним з найважливіших Ведичних свят. Наваратрі називають також днями Божественної матері. Свято починається в перший день місяця Ашвін і триває дев'ять днів - звідси Дев'ять ночей осені , під час яких вшановується Божественна Мати , або Богиня ( Деві ) . Божественна Мати постає Одним єдиним цілим , але вона шанується в трьох формах - як Дурга , як Лакшмі і як Сарасваті . Божественна Мати є Матір'ю всього всесвіту , а всі люди - її дітьми .

Протягом перших трьох днів Наваратрі робиться акцент на видаленні більш грубих , поверхневих перешкод за допомогою Богині Дурги . Серце людини забруднено гнівом , жадібністю , ненавистю , пристрастю ( пожадливістю ) , гордістю , ревнощами і тому подібним . Ці « загарбники » серця повинні бути усунені , а серце очищено . Дурга постає войовничею богинею, яка знаходиться в постійному протиборстві зі злом.

Протягом наступних трьох днів Наваратрі вшановується та ж сама Деві в Її творчому аспекті - Богиня Лакшмі . Що стоїть на розквітлому лотосі і що тримає квіти лотоса в руках , Лакшмі символізує розкриття . Вона є втіленням м'якості , гармонії і досконалості , і людина пізнає Її прихильність у вигляді матеріального і духовного успіху і процвітання. Лакшмі підтримує і живить творче вираження душі . Дурга знищує старі останки старих вад - Лакшмі дає чесноти. Дурга виконує хірургічну операцію , видаляючи хвору частину розуму , - Лакшмі виконує загоєння .

Останні три ночі Наваратрі присвячені шануванню Богині Сарасваті , яка дарує мудрість . Сарасваті приходить , щоб зробити нас просвітленими , показуючи нам приховане : невиявлені сили і потенційне багатство душі . Сарасваті - Богиня Мудрості - дозволяє нам йти поза перепони нашого его і випробувати трансцендентний вимір . Творчі здібності починають розвиватися . Сарасваті знищує невігластво і показує сяйво і велич свідомості. Кульмінаційний момент шанування Деві - досягнення реалізації «Я» - символізується святкуванням Віджайя - Дашамі , святкуванням остаточної перемоги Деві над усіма демонами в десятий день Наваратрі .

Лаліта Панчамі є день посту для Богині Лаліти і також відомий як Упанг Лаліта Врат. Він випадає на п'ятий день Шарада Наваратрі. Богиня Лаліта також відома як Тріпура Сундарі і Шодаші і одна із Махавідій.

Піст в Лаліта Панчамі більш відомий в Гуджараті і деяких частинах штату Махараштра.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 жовтень 2013. Процитовано 28 лютий 2011. 
 2. http://hinduism.about.com/od/godsgoddesses/ss/navadurga.htm