Нагаленд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нагаленд
гінді नागालैंड
англ. Nagaland
120x120px In nagaland.png
Герб Прапор
штат:
Нагаленд
Столиця Кохіма
Найбільше місто Дімапур
Країна Індія Індія
Офіційна мова англійська
Населення
 - повне 1,989 млн чол.
 - густота 120 чол./м²
Площа
 - повна 16 579 км²
Веб-сторінка [www.nagaland.nic.in]
Код ISO 3166-2 IN-NL
Nagaland in India (disputed hatched).svg

Нагаленд (гінді नागालैंड, англ. Nagaland) — невеликий штат на північному сході Індії, який межує на сході з М'янмою. Столиця — місто Кохіма, найбільше місто — Дімапур.

Населення 1 980 602 осіб (25-е місце серед штатів; за даними 2011 р). Офіційна мова — англійська. Раніше вживалася також назва Нага-Прадеш.

Географія[ред.ред. код]

Площа території 16 579 км² (25-е місце).

Клімат

У Нагаленді в значній мірі мусонний клімат з високою вологістю. Середньорічна кількість опадів близько 1800-2500 мм, які випадають в період з травня по вересень. Діапазон температур від 21° С до 40° C. Взимку температура зазвичай не опускається нижче 4° C. Літо найкоротший сезон в Нагаленді, воно триває протягом всього лише декількох місяців. Температура протягом літнього сезону залишається в межах від 16° C до 31° C . Зима наступає рано, лютий холод і суха погода вражає певні регіони. Максимальна середня температура, зареєстрована в зимовий сезон становить 24° C. Сильний північно-західний вітер дме на території всього штату протягом лютого та березня.

Флора і фауна

Близько шостої частини Нагаленда вкрито тропічними і субтропічними вічнозеленими лісами, в тому числі пальмами, бамбуком, ротангом, а також лісами червоного дерева, у той час як деякі лісові ділянки були очищені для вирощування культивованих рослин та чагарникового лісу.

Ящери, дикобрази, слони, леопарди, ведмеді, багато видів мавп, олені, воли і буйволи проживають в лісах штату. Великий індійський птах-носоріг є одним з найвідоміших птахів, знайдених у Нагаленді. Сірочеревий трагопан з ряду фазанів, дуже рідкісний азійський птах, який також помічений в Нагаленді, а саме в Кохіма, у Зунхебото і у Пхеко. З 2500 трагопанів, відомих у світі, долина Dzükou є природним місцем існування понад 1000 осіб.

Гаял або мітун (напіводомашнений гаур), котрий водиться тільки в північно-східних штатах Індії, є твариною-символом Нагаленду і його зображення затверджено для державної печатки штату нагаленд. Це традиційно один найбільш цінних видів. Для збереження і захисту цієї тварини на північному сході штату Індійською радою з сільськогосподарських досліджень (ІКАР) у 1988 році було створено Національний науково-дослідний центр по мітунах (NRCM).

Історія[ред.ред. код]

У XII-XIII століттях наги встановили контакт з ахомами, що населяли в той час територію сучасного Ассаму. Однак на традиційний спосіб життя нагів це серйозно не вплинуло. Довгий час території, населені нагами не входили в жодну державу. Тільки в 1824-1826 роках у зв'язку із завоюванням англійцями території Ассама рівнинні території проживання нагів потрапили під їх контроль. Англія відправила 18 експедицій проти народу нага на північ провінції у 1832-1887 роках. У 1872-1873 роках британська влада відокремила гірські райони, населені нагами, в свого роду резервацію: індіанцям було заборонено без спеціального дозволу відвідувати землі горців.

На прикінці XIX століття серед нагів поширилося християнство - його проповідь виявилася успішною багато в чому тому, що був відсутній вплив індуїзму і ісламу. У 1881 році в складі Ассама була створена особлива адміністративна одиниця Гори Нага. Виникла організація «Клуб Нага», яка в 1929 році почала вимагати самовизначення. Після проголошення незалежності Індії в 1947 році територія входила до складу штату Ассам. У той час Нагаленд називався Нага-Хілз-Тюнсан. Однак місцеве населення було невдоволене і боролося за самовизначення, почалася партизанська боротьба нага з індійським урядом. У 1951 році був проведений референдум, в ході якого 99,9% тих, хто проголосував висловилися за створення незалежного Нагаленда, а в 1952 році наги бойкотували вибори в індійський парламент. Тому в 1961 році територія була перейменована в Нагаленд і отримала статус штату Індійського Союзу, формально проголошеного 1 грудня 1963 року, як відповідь на вимогу самоврядування. Дотепер продовжуються окремі сутички з урядом.

Штат був проголошений 16-м штатом Індійського Союзу. Він межує з Ассам на заході, Аруначал-Прадеш на півночі, Маніпур на півдні, а також з державою М'янма на сході. Нагаленд має сім адміністративних районів, які населяють 16 основних племен і інших народностей.

Битва при Кохіма

У 1944 році під час Другої світової війни, поряд з Маніпуром, британські та індійські війська в Нагаленді успішно дали відсіч японським військам у битві при Кохіма. Битва продовжувалася з 4 квітня по 22 червня 1944 року біля міста Кохіма

Тут є кладовище загиблих у 2-й Світовій війні, а на честь тих, хто загинув під час Другої світової війни в ході бойових дій між Британською імперією і японськими військами створено Музей війни. Близько 4000 солдатів Британської імперії загинули, поряд з 3000 японців. Багато з тих, хто втратив тут життя, були люди нага, особливо з племені Ангамі. Біля меморіалу є меморіал Кохіма, на пагорбі Арадера, побудований на кошти сімей та друзів загиблих японських солдатів. Молитви проводяться в Кохіма за мир і в пам'ять про загиблих під час битви з обох сторін.

Історичні ритуали

Історично склалося, що племена нага проводили два основні ритуали.

Один з цих ритуалів - бенкет. Бенкети відображали велич і торжество життя племені Нага. Лише одружені чоловіки могли проводити такі свята, і їхні дружини займали чільне і почесне місце під час ритуалу, який підкреслював важливість чоловічої і жіночої співпраці і взаємозалежності. Дружина, варила пиво, яке чоловік пропонував гостям. Він, як правило, запрошуювали всіх з племені. Ця подія підвищувала авторитет пари в племені.

Населення[ред.ред. код]

Населення

Населення Нагаленда становить майже два мільйони осіб, 1,04 мільйони з яких є чоловіками і 0,95 млн жінок. Серед різних його районів, Дімапур за чисельністю населення на першому місці - 379 769 осіб, а після нього йде Кохіма - 270063 осіб. Найменш населений район Лонгленд - 50593 осіб. 75% населення проживає в сільській місцевості. Станом на 2013 рік, близько 10% сільського населення перебуває за межею бідності; серед людей, що живуть в міських районах, 4,3% з них знаходяться за межею бідності.

Зниження чисельності населення відбулося за даними перепису в період з 2001 року до перепису 2011 року. Це пояснюється, вченими те, що був неправильно проведений підрахунок під час минулих переписів; перепис в Нагаленді у 2011 році вважається найнадійнішим досі.

Мова

На території штату проживають племена нага, що говорять мовами сіно-тибетської родини.

За системою класифікації Грірсона, мови нага можуть підрозділяються на західну, центральну і східну групи. Західна група включає в себе серед іншого Angami, Chokri і Kheza. Центральна група Нага включає Ао, Lotha і Sangtam, в той час як східна група включає в себе Konyak і Chang. Крім того, є група Нага-Бодо, яка включає vjde Mikir, і група мов Кукі, що складається з мови Sopvama (також званої Мао Нага) і мови Luppa. Вони відносяться, головним чином, до китайсько-тибетської мовної сім'ї. Шафер розробив свою власну систему класифікації мов, зафіксованих в Нагаленді та навколо нього. Кожне плем'я має один або кілька діалектів, які незрозумілі іншим.

У 1967 році Асамблея проголосила англійську мову в якості офіційної мови Нагаленду. Крім англійської, поширений також нага піджін - креольська форма індоарійської ассамської мови, вона є поширеною розмовною мовою.

Основні мови, якими розмовляють згідно переписом 2001 року є Ао - 257500 осіб, Konyak - 248002 осіб, Lotha - 168356 осіб, Angami 131737 осіб, Рhom - 122454 осіб, Yimchungre - 92092 осіб, Sema - 92884 осіб, Sangtam - 84150 осіб, Chakru - 83506 осіб, Chang - 62347 осіб, Zeliang - 61492 осіб, бенгальська - 58890 осіб, Rengma - 58590 осіб, хінді - 56981 осіб, Kheza - 40362 осіб, Khiemnungan - 37752 осіб, ассамська - 16183 осіб, і Chakhesang - 9544 осіб.

Всього можна виділити 16 основних етнічних груп і безліч дрібніших. Не зважаючи на генетичну спорідненість мов і деяку спільність культурних традицій жителі Нагаленду не утворюють єдиного народу, племена живуть в сильній ізоляції один від одного.

У антропологічному відношенні населення відноситься переважно до індо-монголоїдної групи.

Економіка[ред.ред. код]

Виробляються: рис, чай, кава, папір, цукор.

Адміністративно-територіальний поділ[ред.ред. код]

Штат складається з 11 округів:

У 1963 році Нага-Прадеш складався з трьох округів: Кохіма, Туенсанг і Мококчунг.

У 1973 році до них були приєднані чотири нових округи: Зунхебото і Вокха (з округу Мококчунг), Мон (з округу Туенсанг) і Пхеко (з округу Кохіма).

У 1980-ті роки частина округу Туенсанг була передана до складу округу Мон, а частина округу Пхеко - до складу округу Зунхебото.

У 1998 році з частини округу Кохіма виділений округ Дімапур.

У 2002 році округ Туенсанг був збільшений з виділенням округу Лонгленг.

У 2004 році він було відокремлено новий округ Перен з округу Кохіма, а також новий округ Кіпхіре з округу Туенсанг.

Політика[ред.ред. код]

У Нагаленді давно тліє етнічний конфлікт, який за 1992-2012 роки забрав 3432 життя. Варто відзначити, що переважна більшість загиблих - повстанці-бойовики: наприклад, за 2003-2012 роки було вбито 10 правоохоронців. Жертви серед цивільного населення за 2003-2012 роки не перевищували кілька десятків людей. У той час, як бойовиків загинуло більше тисячі. У вересні 2009 аналітики МВС Індії опублікували свої оцінки впливу і бойового потенціалу повстанців з лівохристиянських партизанських угруповань нага. В цілому, за «рівнем повстанського насильства» штат Нагаленд вважається «третім серед штатів Північного Сходу», після сусідніх штатів Маніпур і Ассам. Повстанці-нага оперують не тільки в Нагаленді (за даними МВС, «в 10 з 11 округів» цього штату), але і в 4 округах Маніпура, 2 округах Ассама і 2 - штату Аруначал-Прадеш, а також в М'янмі. Причому в М'янмі превалюють повстанці з Національної соціалістичної ради Нагаленда, яку очолює С. Кхапланг, а в самому Нагаленді - з Національної соціалістичної ради Нагаленда, яку очолює Ісак Чісі Сву і Тхуінгаленг Муівах. Великі території фактично не підпорядковуються ані владі Індії і М'янми, ані місцевим органам влади, а їхнє населення вважає себе громадянами Народної республіки Нагалім.

Згідно з оцінкою МВС Індії, «владу паралельного уряду Народної республіки в тій чи іншій мірі визнають майже всі з 1317 сіл Нагаленда». «Річний бюджет так званої Народної республіки» в 2008 році «склав від 2 до 2,5 мільярдів індійських рупій, а до 2006 року він становив від 200 до 250 мільйонів рупій на рік». За даними індійських спецслужб, за 2008 рік Армія нага (збройне крило Національної соціалістичної ради Нагаленду) «збільшила кількість бойовиків з 3 до 5 тисяч, здебільшого за рахунок того, що в неї масово переходять бійці з інших повстанських угруповань нага. Складається Армія нага з однієї бригади і 6 батальйонів, а також з декількох "міських команд" і "спеціальних мобільних груп". Головнокомандувачем Армії нага є С. Хунгші ».

При цьому «найбільші легальні громадські організації нага: Асоціація матерів нага, Нага Хохо, Народний рух нага за права людини, Студентська федерація нага і Об'єднана рада нага вже особливо не приховують, що активно підтримують саме Національну соціалістичну раду Нагаленду, Ісака та Муіваха. Вплив цієї організації відверто превалює в порівнянні з іншими угрупованнями, як лівохристиянськими, так і націоналістичними ». Для порівняння, за все тими ж оцінками індійського МВС, під рушницею у Національної соціалістичної ради Нагаленду «ще недавно знаходилося до 2 тисяч бойовиків, але останнім часом їх кількість зменшилася через те, що частина з них переходить до лав Армії нага». Існують також повстанські КПП: «На національному шосе № 39, починаючи з Маніпура, роками існують 26 контрольно-пропускних пунктів однієї тільки Армії нага, які, в тому числі, стягують революційний податок на користь Народного Нагаліма. Кожен транспортний засіб має сплатити за проїзд 4 тисячі рупій. Про існування і розташування цих постійних КПП добре відомо не тільки всім проїжджаючим по шосе, але і владі штатів Маніпур і Нагаленд, поліцейському начальству і командирам збройних підрозділів індійської армії, зокрема "Ассамських стрільців", проте вони не в силах що-небудь зробити »

Транспорт[ред.ред. код]

Біля Дімапура є аеропорт, також штат пов'язаний із зовнішнім світом залізничними і звичайними дорогами.

Культура[ред.ред. код]

У Нагаленді розвинене народне мистецтво, традиції якого передаються з покоління в покоління.

Музика тут є невід'ємною частиною життя. Народні пісні прославляють предків, мужність воїнів і героїв. Поетичні пісні про кохання розповідають про трагічні історії кохання.

Нинішнє покоління нагів виробляє одяг, що поєднує сучасні та традиційні техніки. Нагаленд вважається центром моди у Східній Індії.

У кожного племені є своє традиційне церемоніальне вбрання: різнокольорові «списи» і «дао», прикрашені цапиною шерстю; головні бамбукові убори, переплетені стеблами орхідей і прикрашені зубами кабана і пір'ям птиці-носорога. У минулі часи кожен воїн своєю доблестю мав заслужити ці предмети.

Посилання[ред.ред. код]