Нагорода «Піонер комп'ютерної галузі»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Піонер комп'ютерної галузі (англ. Computer Pioneer Award: досл. переклад «Комп'ютерний піонер», зустр. також «Піонер комп'ютерної техніки» та «Піонер інформаційних технологій») — нагорода, що була заснована в 1981 році радою керуючих Комп'ютерного товариства IEEE (одне з найбільших товариств IEEE) для визнання та вшанування очевидних заслуг людей, які здійснили значний внесок в створення та функціонування комп'ютерної індустрії. Нагорода надається видатним індивідам, чий основний внесок в концепцію та розвиток комп'ютерної галузі був зроблений щонайменше п'ятнадцяти років назад[1].

Нагороджений відзначається бронзовою медаллю Товариства.

Номінувати можуть своїх колег професіонали комп'ютерної галузі, які на їхній погляд заслуговують на дану нагороду.

Лауреати[ред.ред. код]

Рік Лауреат Значимий внесок
2018 Барбара Лісков За "піонерську абстракцію даних, поліморфізм, підтримку відмовостійкості та розподілених обчислень у мовах програмування CLU та Argus.” [2]
Б'ярн Страуструп Піонер С++
2016 Граді Буч Піонерська робота в об'єктному моделюванні, що привело до появи уніфікованої мови моделювання (UML).
2015 Michael J. Flynn За передові лідерські якості протягом 50 років, включаючи створення комітету TCCA та асоціації комп'ютерних фахівців SIGARCH.
2015 Peter M. Kogge За розробку алгоритмів рекурсії (recurrence), розробку багатоядерних мікропроцесорних чіпів та формалізація методів проектування комп'ютерного конвеєра (computer pipeline).
2014 Лінус Торвальдс За піонерську розробку ядра Linux використовуючи підхід на базі відкритого програмного коду.
2013 Едвард Фейгенбаум За розробку базових принципів і методів знаннє-орієнтованих систем і їхнє практичне застосування.
2012 Cleve Moler За покращення якості математичного програмного забезпечення, що зробило його більш доступним і за створення MATLAB.
2011 David Kuck За піонерську архітектуру комп'ютерів з паралельними обчисленнями Illiac IV, Burroughs BSP і Cedar; та за революційні технології паралельної компіляції, що включають Parafrase та KAP Tools.
2009 Джін Саммет (Jean E. Sammet[en]) За піонерську, довготривалу роботу як один із перших розробників та дослідників мов програмування
Лінн Конвей (Lynn Conway[en]) За внесок в суперскалярну архітектуру включаючи динамічне багатозадачне планування інструкцій та за іновацію і популяризацію спрощених методів дизайну надвеликих інтегральних схем (VLSI).
2008 Джин Бартік Програмістка та керівник однієї з перших команд програмістів на ENIAC та піонерська робота на BINAC та UNIVAC I
Едвард МакКласкі Edward J. McCluskey[en] Понад п'ять десятиліть дизайну та синтезу цифрових систем, включаючи перший алгоритм логічного синтезу (Метод Куайна — Мак-Класкі)
Карл Адам Петрі Теорія Мереж Петрі (1962) і пізніший внесок в паралельні і розподілені обчислення
2006 Mamoru Hosaka Комп'ютерні технології в Японії
Арнольд Шпільберг[en] Системи збору даних в реальному режимі часу, процеси управління.
2004 Френсіс Аллен Теорія та практика оптимізації роботи компіляторів
2003 Мартін Річардс[en] Портативність програмного забезпечення систем з використанням мови програмування BCPL, що мало широкий вплив та використання у різноманітних академічних та промислових програмних системах.
2002 Per Brinch Hansen Операційні системи та паралельне програмування, на прикладі роботи на багатопрограмній системі RC4000, монітори, та Паскаль з паралельним програмуванням
Robert W. Bemer Набір символів ASCII та альтернативні ASCII набори, керуючі послідовності (escape sequences).
2001 Vernon Schatz Пересилання електронних платежів (Electronic Funds Transfer), що дало можливість проводити комерційні транзакції між комп'ютерами в банківських системах
William H. Bridge Комп'ютерні та комунікаційні технології пов'язані з комп'ютером DATANET 30 корпорації General Electric
2000 Harold W. Lawson Винайдення показникових змінних і впровадження цієї концепції у PL/I
Gennady Stolyarov Програмне забезпечення для комп'ютерів серії Мінськ та програмне забезпечення інформаційних систем
Georgy Lopato Belarus of the Minsk series computers' hardware, of the multicomputer complexes and of the RV family of mobile computers for heavy field conditions
1999 Herbert Freeman SPEEDAC of Sperry Corporation, and computer graphics and image processing
1998 Irving John (Jack) Good Field of computing as a Cryptologist and statistician during World War II at Bletchley Park, as an early worker and developer of the Colossus at Bletchley Park and on the University of Manchester Mark I, the world's first stored program computer
1997 Homer (Barney) Oldfield Банківське програмне забезпечення ERMA та комп'ютерне виробництво
Francis Elizabeth (Betty) Snyder-Holberton Sort-merge generator for the Univac and compilation
1996 Angel Angelov Комп'ютерні наукові технології у Болгарії
Richard F. Clippinger Конвертація ENIAC у збережену програму на Абердинському випробувальному полігоні
Едгар Франк Кодд Абстрактна модель керування базами даних
Norber Fristacky Цифрові пристрої
Віктор Глушков Цифрова автоматизація комп'ютерної архітектури
Jozef Gruska Теорія обчислень та організаційної активності
Jiri Horejs Інформатика та комп'ютерні науки
Lubomir Georgiev Iliev Обчислення в Болгарії; 1-й болгарський комп'ютер; вища математика та програмне забезпечення
Robert E. Kahn Протокол TCP/IP та інтернет програми
Laszlo Kalmar 1956 logical machine and the design of the computer
Antoni Kilinski Комерційні комп'ютери в Польщі та комп'ютерні науки в університеті
László Kozma 1930 релейні машини та ранні комп'ютери у післявоєнній Угорщині
Сергій Лебедєв Комп'ютер в Радянському союзі
Олексій Ляпунов Радянська кібернетика та програмування
Romuald W. Marczynski Польські цифрові комп'ютери і комп'ютерна архітектура
Grigore C. Moisil Polyvalent logic switching circuits
Ivan Plander Апаратна технологія комп'ютерів в Словаччині та комп'ютерне управління
Arnold Reitsakas Комп'ютерна ера в Естонії
Antonin Svoboda Комп'ютерні дослідження у Чехословатчині та комп'ютери SAPO і EPOS
1995 Gerald Estrin Ранні комп'ютери
David Evans Комп'ютерна графіка
Butler Lampson Персональний комп'ютер
Марвін Мінскі Штучний інтелект
Kenneth Olsen Мінікомп'ютери
1994 Gerrit A. Blaauw Серії комп'ютерів IBM System/36
Harlan B. Mills Структурне програмування
Денніс Рітчі Unix
Кен Томпсон
1993 Еріх Блох Високошвидкісні ЕОМ
Jack S. Kilby Вклад у винаходження інтегрованих схем
Willis H. Ware Проектування комп'ютерів IAS та Johnniac
1992 Stephen W. Dunwell Project stretch
Дуглас Енгельбарт людино-машинний інтерфес
1991 Боб Еванс Сумісні комп’ютери
Роберт Флойд Компілятори
Thomas E. Kurtz BASIC
1990 Werner Buchholz Комп'ютерна архітектура
Ч.Е.Р. Гоар Визначення мов програмування
1989 John Cocke Instruction pipelining and RISC concepts
James A. Weidenhammer Високошвидкісні механізми вводу/виводу
Ralph L. Palmer Електронний калькулятор IBM 604
Mina S. Rees ONR Розробка та дослідження комп'ютерних систем починаючи з 1946
Marshall C. Yovits
F. Joachim Weyl
Gordon D. Goldstein
1988 Freidrich Bauer Комп'ютерні стеки
Marcian E. Hoff, Jr. Мікропроцесори на кристалі(on a chip)
1987 Robert E. Everett Whirlwind
Reynold B. Johnson RAMAC
Arthur L. Samuel Адаптивна обробка даних відмінних від чисельних (non-numeric processing)
Ніклаус Вірт Pascal
1986 Cuthbert C. Hurd Комп'ютерні обчислення
Пітер Наур Розробка комп'ютерних мов
James H. Pomerene IAS and Harvest computers
Adriann van Wijngaarden ALGOL 68
1985 John G. Kemeny BASIC
Джон Маккарті LISP та штучний інтелект
Алан Перліс Переклад комп'ютерних мов
Айвен Сазерленд Графічний SKETCHPAD
David J. Wheeler Програмування на мові Асемблер
Heinz Zemanek Комп'ютер та комп'ютерна мова для Mailüfterl
1984 Джон Вінсент Атанасов Електронний комп’ютер з пам’яттю
Jerrier A. Haddad IBM 701
Nicholas C. Metropolis Вирішення проблем ядерної енергетики на ENIAC
Nathaniel Rochester Архітектура електронної машини обробки данихIBM 702
Willem L. van der Poel Комп'ютер з послідовними обчисленнями ZEBRA
1982 Harry D. Huskey Комп'ютер з паралельними обчисленнями SWAC
Arthur Burks Дизайн логіки електронних комп'ютерних схем
1981 Jeffrey Chuan Chu Дизайн логіки електронних комп'ютерних схем

Посилання[ред.ред. код]