Наземні молюски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наземні молюски на малюнку з «The Royal Natural History» Річарда Лідеккера 1893 року
Виноградний равлик Helix pomatia
Карпатський слимак Bielzia coerulans

Наземні молюски — екологічна група тварин, що об'єднує всіх молюсків, які мешкають на суходолі. Включає близько 35 тисяч сучасних видів, всі з яких належать до класу Gastropoda. Вихід на суходіл відбувся кілька разів протягом еволюції черевоногих, тому наземні молюски є серед різноманітних, часто не споріднених, систематичних груп. Найбільш чисельна та різноманітна систематична група наземних молюсків, особливо в помірних широтах — це ряд Stylommatophora. Наземні молюски поширені по всій планеті, за виключенням Антарктиди та деяких островів, населяючи різноманітні біотопи від напівпустель до дощових лісів.

Представлені двома основними життєвими формами: равлик та слимак[1] (або менш коректно слизняк), які також не співвідносяться з спорідненістю цих тварин, адже втрата черепашки відбулася багато разів протягом еволюції черевоногих молюсків.

Наземні молюски — одна з найбільш вразливих груп живих істот, майже половина з усіх зареєстрованих випадків сучасних вимирань видів (803) належать саме до наземних молюсків і не менше 2% сучасних видів наземних молюсків наразі вимерли.[2]

В Україні зустрічається трохи більше 200 видів наземних молюсків.

Відомі українські наземні малакологи[ред. | ред. код]

Деякі найвідоміші закордонні наземні малакологи[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Паночіні С. Словник біологічної термінології / Науково-дослідчий інститут мовознавства ВУАН. — Харків: Держ. вид-во «Радянська школа», 1931. — 89 с.(Серія практичних словників. Випуск IV).
  2. Cowie, R. H., Regnier, C., Fontaine, B., & Bouchet, P. (2017). Measuring the sixth extinction: what do mollusks tell us. Nautilus, 131(1), 3-41.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]