Нанобіотехнологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нанобіотехнологія (англ. nanobiotechnology) — галузь науки на стику біології і нанотехнології, яка охоплює широке коло технологічних підходів, включаючи: застосування нанотехнологічних пристроїв і наноматеріалів в біотехнології; використання біологічних молекул для нанотехнологічних цілей; створення біотехнологічних продуктів, властивості яких визначаються розмірними характеристиками (для об'єктів, розмір яких лежить в діапазоні 1-100 нм); використання біотехнологічних підходів, в основі яких лежить принцип контрольованої самоорганізації наноструктур.

Опис[ред. | ред. код]

Розміри біологічних макромолекул — нуклеїнових кислот (ДНК, РНК) і білків (антигени, антитіла, вірусні капсиди, ферменти та ін.), знаходяться в нанодіапазоні. Нанооб'єкти не біогенної природи (наприклад, наночастинки металів або напівпровідникові квантові точки) можуть бути носіями біомакромолекул, призначених для цільового впливу на певні біологічні мішені. З іншого боку, біологічні макромолекули можуть бути засобом для надсилання не біогенних наночастинок в орган-мішень для діагностичного або терапевтичного впливу.

Сфери застосування[ред. | ред. код]

Прикладами використання біологічних макромолекул в нанобіотехнології є так звана ДНК-нанотехнологія, що використовує впорядковану структуру молекул ДНК для розробки наноструктур певної форми, а також розробка наномашин, прообразами яких є молекулярні мотори живих клітин. Розробки в галузі нанобіотехнології знаходять практичне застосування в медицині, харчовій промисловості, охороні навколишнього середовища та ін.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Gazit E. Plenty of room for biology at the bottom. An Introduction to Bionanotechnology. — London: Imperial College Press, 2007. — 183 p.
  • Пул-мл. Ч., Оуэнс Ф. Нанотехнологии. 3-е изд. — М.: Техносфера, 2007.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]