Нараяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Вішну-Нараяна і Лакшмі на Вайкунтха-лоці

Нараяна ( санскр. नारायण ) є Верховний Бог [1][2] (у тому числі його різних аватарів ) в індуїзмі , вшановується як Вища Істота у вайшнавізмі . Він також відомий як Вішну і Харі і вшановується як Пурушоттама або Верховний Пуруша в індуїстських священних текстах , таких як Бгаґавад-Ґіта , [3] Веди і Пурани .

Варіації імені -

 • Нараян, Нараянан, Нараянасвамі, Фра Нарай (тайська).

Форми Нараяни -

Нараяна - це ім'я Верховного Бога у Своїй нескінченній всепроникній формі . Він є Верховний Пуруша Пуруша Сукти . Пурани представляють , здавалося б , різні , але точні описи Нараяни ( як Просвітленої Вищої Істоти ) . П'ятий вірш Нараяна Сукти , гімну Яджурведи , говориться, що Нараяна пронизує все, що бачив або чув у цьому Всесвіті зсередини і зовні. Іншим переклад Нараяна - це той , хто лежить на воді. Водами називаються "нарах" , [ для ] води , дійсно , виробляється Нара [ перший з яких ] , як вони були його першим місцем перебування [ Аяна ] , його називають Нараяна [4] На санскриті "Нара " також може . відносяться до всіх людських істот або живих істот ( джив ) . Таким чином , ще одне значення Нараяна місце прихистку для всіх живих істот . Нараяну в індуїстському мистецтві часто зображають стоячи або сидячи в океані.

У священних індуїстських текстах , як Веди , Пурани і т.д. , Нараяна описується як має божественний синій колір заповнених водою хмар , із чотирма руками , тримаючи Падма (лотос ) , булаву Каумодакі , Панчаджанья Шанкха (раковини ) та бойовий диск Сударшана- чакру . Нараяну також описано в Бхагавад - гіті у вигляді " Всесвітньої Форми ( Вішварупа )" , яка виходить за межі звичайного людського сприйняття або уяви. [5]

Бхагават Пурана заявляє, що Нараяна - Пара Брахман , як Верховний Господь , який створює незліченні всесвіти і входить в кожну з них як Господь Всесвіту.[6] Нараяна бере участь у створенні 14 світів у Всесвіті , як Брахма , коли він свідомо проявляється під впливом раджогуни . Нараяна сам себе підтримує , підтримує і зберігає всесвіт як Вішну , коли він приймає саттвагуни і знищує всесвіт у кінці маха- кальпи як Шива або Рудра , коли він приймає тамогуну . [7] [8] [9] За цим посиланням , свята Тримурті не відмінна від Нараяни .

Нараяна також вшановується як Мукунда [10] , що означає Бог , який є дає мукті або мокшу або звільнення від циклу народжень і смертей в матеріальному світі.

Вічна і вища обитель Нараяни за межами матеріального всесвіту є Вайкунтха - сфера блаженства і щастя . Він також відомий як Парамдхама , що означає остаточне або вище місце для звільнених душ, де вони користуються блаженством і щастям у вічності в компанії Верховного Господа . Вайкунтха знаходиться за межами матеріального всесвіту і, отже , не може бути сприйнята або виміряна матеріальною наукою або логікою. [11] Іноді Кшіра Сагара (Океан), де Нараяна або Вішну спирається на Ананта Шешу також сприймається як локальна Вайкунтха в матеріальному всесвіті.

У Махабхараті , Крішну часто називають Нараяна і Арджуну як Нара . [12] Епос ідентифікує їх обох як « Крішни » , або як частина втілення ранніх втілень Вішну , згадуючи їх містичну ідентичність як Нара - Нараяна . [13]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Bhagavata Purana (12.12.56): "narayanam devam adevam isam - Господь Нараяна, верховний повелитель і Душа всього сущого, за яким немає іншого бога.
 2. Bhagavata Purana (12.13.16): Подібно до того, як річка Гангу є найбільшою з усіх річок, Господь Ач'юта (Вішну або Нараяна) Верховний серед божеств (девів) і Господь Шамбху (Шива) вищий з вайшнавів, так що Бгагавата Пурана є вищою з усіх Пуран.
 3. Бхагавад-Гіта (15.18): Тому що я трансцендентний, за межами як грішності, так і непогрішимості, і тому, що я найвеличніший, мене шанують як у світі, так і у Ведах, як Верховну Особу (Пурушоттама)
 4. Ману Смруті 1:10 "Кодекс законів Ману», виданого Oxford University Press, ISBN 0-19-280271-2, стор 11, а також, Закони Ману в 21 столітті . srimatham.com / зберігання / Docs / Manu-smriti.pdf на Pt. Шрі Рама Рамануджі Ачарья, стор 6
 5. Prabhupada, AC Bhaktivedanta. Bhagavad-gita As It Is Chapter 11 Verse 3. vedabase.net. Процитовано 2008-05-10.  "see the cosmic manifestation"
 6. Bhagavata Purana Canto 2 Chapter 10 Verse 10
 7. Бгагавата Пурана Canto 2 Глава 5 Вірш 16-18
 8. Бгагавата Пурана Canto 11 Глава 4 Вірш 5
 9. Вішну Пурана 1.2.61-63
 10. Name No. 515 in Vishnu Sahasranama
 11. http://www.tirumala.org/sapthagiri/062003/vaikuntha.htm
 12. Vaisnavism Saivism and Minor Religious Systems, Ramkrishna Gopal Bhandarkar. Published by Asian Educational Services, p.46.
 13. Hiltebeitel, Alf (1990). The ritual of battle: Krishna in the Mahābhārata. Albany, N.Y: State University of New York Press. ISBN 0-7914-0249-5.  p61

Джерела та література[ред.ред. код]

 • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Курс лекцій. — Київ.: Либідь, 1996.
 • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Підручник. — Київ.: Либідь, 2000.
 • Нараяна-упанішада

Посилання[ред.ред. код]