Нараяна Менон Валлатхол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нараяна Менон Валлатхол
Vallathol Narayana Menon 1978 stamp of India.jpg
Народився 16 жовтня 1878(1878-10-16)
Малаппурамd, Malabar Districtd, Madras Presidencyd, Британська Індія, Британська імперія
Помер 13 березня 1958(1958-03-13) (79 років)
Керала, Індія
Країна Flag of India.svg Індія
Flag of Imperial India.svg Британська Індія
Flag of India.svg Домініон Індія
Діяльність автор, поет, перекладач, письменник
Мова творів малаялам і санскрит
Роки активності з 1890
Нагороди
Падма Бхушан

CMNS: Нараяна Менон Валлатхол у Вікісховищі

Нараяна Менон Валлаттол (малая. വള്ളത്തോൾ നാരായണമേനോൻ; 1878—1958) — малаяльскій поет першої половини XX століття, відомий як член «Великого тріумвірату», велить малаяльской поезій; один з найтитулованіших Mahakavi (дослівно — Великий Поет; за змістом — автор епосу) індійської поезії XX століття; перекладач, який перший в історії світової літератури виконав повний переклад «Рамаяни» з санскриту, за що був прозваний в народі «Вальмики з Керали». Писав на мові малаялам, а також на санскриті.

Покровитель мистецтв, який присвятив своє життя збереженню традиції мистецтва Натьі, а саме, відродження танцювальних стилів Керали — катхакалі і Мохіні Аттам — в стінах створеної ним Академії мистецтв Керали Керала Каламандалам.

Біографія[ред. | ред. код]

Махакаві Валлаттол Нараяна Менон відбувається з народності малаялі (штат Керала), належить до касти Наїр. Його мати — Куттіппару Амма, батько — Кадунготт Малліссері Дамудоран Еллайату. [1] Він народився 26 жовтня 1878 року в селі Ченнара, Малабарского дистрикту, що знаходився в підпорядкуванні Британії.

Згідно з деякими джерелами російською мовою Валлаттол Нараяна Менон отримав традиційне брахманское освіту [2]. Його першим учителем санскриту був Варьям Парамбіл Кунджан Наїр, а потім його рідний дядько по материнській лінії — Рамуне Менон.

Рамуне Менон був відомим лікарем і мав широку практику. Дядько познайомив Валлаттола з санскритської поезією: ведам, пуранам, і іншим коштовностей, які з дитинства живили його уяву, а також дав йому освіту в області аюрведи.

У 23 роки Валлаттол Нараяна Менон одружився. Пізніше він був главою великої родини, мав 10 дітей, численних онуків, з якими прагнув проводити дозвілля. Був зразковим домогосподарками, любив приймати друзів і славився щедрістю. При цьому він дуже багато працював, вів строгий і пунктуальний спосіб життя. Валлаттол Нараяна Менон прожив в рідному селі до 26 років, практикуючи аюрведу, але при цьому присвячуючи весь дозвілля поезії.

У 1904 році він отримав запрошення очолити видавництво «Printing Press» в Трічуре і негайно його прийняв. До 1910 року керував видавництвом, випускаючи кілька поетичних журналів. У ці роки познайомився з багатьма відомими літераторами, в тому числі з Кумарал Ашан і Уллур Парамешвара Айяр, які разом з ним самим становили «Великий тріумвірат» малаяльской поезії.

У 1919 році у віці 31 року Махакаві Валлаттол Нараяна Менон повністю втратив слух. Життя стало для нього подібна боротьбі і щоб подолати прірву відокремила його від людей, він навчився писати на долоні, як на дошці, висловлюватися за допомогою жестів і знаків.

Написання імені поета[ред. | ред. код]

Українською мовою в виданих перекладах поета використовується два варіанти написання його імені — Валлатхол (мабуть, використовувалося перекладачами, які вперше знайомилися з творами поета в англомовних джерелах, де його ім'я прийнято записувати Vallathol) і Валлаттол (у перекладачів з малаялм). Ні одне, ні інше ім'я не є вірним, так як найближчим до звучання імені поета на рідній мові буде написання Валлатоль.