Наришкіна Катерина Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Катерина Іванівна Наришкіна
рос. Екатерина Ивановна Нарышкина
Catherine Ivanowna Razoumowsky.jpg
Ім'я при народженні рос. Екатерина Ивановна Нарышкина
Народилася 11 травня 1729(1729-05-11)
Померла 22 липня 1771(1771-07-22) (42 роки)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Поховання Благовіщенська церква Олександро-Невської лаври[d]
Підданство Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність росіянка
Титул графиня
Посада статс-дама
Конфесія православ'я
Рід Наришкіни
Батько Іван Наришків
Мати Дар'я Наришкіна
У шлюбі з Кирило Розумовський
Діти 6 синів та 5 доньок
Нагороди
Герб

Катерина Іванівна Наришкіна (рос. Екатерина Ивановна Нарышкина, нар. 11 травня 1729 —22 липня 1771, Санкт-Петербург, Російська імперія) — дружина останнього гетьмана Лівобережньої України Кирила Розумовського, стат-дама, дама-кавалер Ордена святої Катерини.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з аристократичного роду Наришкіних. Донька Івана Наришкіна, флотського капітана, та Дар'ї Наришкіної. Водночас доводилася триюрідною сестрою російській імператриці Єлизаветі I. Рано втратила батьків, виховувалася стрийко Олександром Наришкіним, впливом державним діячем часів Петра I та Анни I.

Потім стала фрейліною цесарівни Єлисавети Романової. У 1741 році Наришкіна стала статс-дамою. Через деякий після сходження останньої на російський трон, вона обрала Наришкіну як дружину для брата свого фаворита — Кирила Розумовського. 27 жовтня 1746 року відбулося вінчання Наришкіної з Розумовським. На весіллі Кирила та Катерини були присутні іноземні послі і сама Єлізавета, шлюбна церемонія мала всі ознаки справжніх царських урочистостей. Як посаг Розумовський отримав великі землі на території сучасної Москви та Московської області, а від монархині — відновлення гетьманства та булаву гетьмана «всея Малыя России, обоих сторон Днепра и войск запорозских».

Шлюбне життя подружжя проходило в гетьманських та імперській столицях — Глухові, Батурині та Петербурзі. І незважаючи на деяке нудгування під час перебування в Україні (її не подобалися українські звичаї, а до населення й старшини ставилася із пихою), гетьманша була «верною супругой, попечительной матерью, доброй родственницей и кроткой госпожой в доме». В Кирила та Катерини було 11 дітей — шість синів та п'ять доньок. Така кількість нащадків сприяла утворенню та стрімкому розвитку роду Розумовських. Але одночасно створювала підґрунтя для чвар та суперечок між чоловіком і дружиною щодо виховання цієї великої чисельності дітей. У 1762 році Катерина стає кавалерствуючою дамою Ордену Святої Катерини.

В останні роки стосунки Кирила та Катерини погіршилися. Казали, що основною причиною того були любовні походеньки відмого ловеласа. В 1764 року Катерина II повністю скасувала Гетьманщину, а як компенсацію останній гетьман України, не маючи ніякого вiйськового досвіду, отримав статус генерал-фельдмаршала. Після цього Кирило почав більше часу проводити за кордоном, що ще більше погіршило стосунки з Катериною.

Померла Наришкіна-Розумовська у 1771 році, поховали її в Благовіщенській церкві Олександро-Невської Лаври у Санкт-Петербурзі, поруч з могилою Олексія Розумовського.

Родина[ред. | ред. код]

Чоловік — Кирило Розумовський

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]