Народна хорова капела «Дніпро»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Народна хорова капела «Дніпро».jpg

Народна хорова капела «Днiпро» Київського національного університету імені Тараса Шевченка — український хоровий колектив, заснований у 1843.

До діяльності хору причетні видатні музиканти: регенти Ассінг і Сохановський, Володимир Станіславський; видатні композитори — Микола Лисенко (фундатор української класичної музики), Яків Яциневич, Яків Калішевський, Порфирій Демуцький; легендарний хоровий диригент і композитор Олександр Кошиць.[1]

Історія[ред. | ред. код]

1834 року у Києві було засновано Університет Святого Володимира, через 9 років, у 1843, створено перший хоровий осередок університету. Спочатку хор функціонував як церковний, згодом набув світського статусу. У 1859 відбулись перші концерти в університеті. За часів головування українського композитора Миколи Лисенка (1861—1866) університетський хор виконує народні пісні та робить постановки драматичних п'єс.

Після Емського указу (1876) хор обмежили в діяльності — він існував лише як церковний осередок. У 1888—1892 колектив очолював Якiв Калiшевський, регент митрополичого хору Софiївського собору та солiст Київської опери.

У 1908—1917 хором керує видатний український композитор та диригент Олександр Кошиць. За десять рокiв роботи з Кошицем хор студентiв унiверситету дав у Києвi понад 30 великих афiшованих концертів та виконав понад 150 хорових творів західноєвропейських та українських композиторів. У тому числі пісні та колядки Миколи Лисенка, Кирила Стеценка та Олександра Кошиця. (ілюстрації- старі афіші http://dnipro.univ.kiev.ua/about-us/)

У 1914 р. композитор Микола Леонтович створив найпопулярнішу хорову обробку колядки «Щедрик», а 25 грудня 1916 р. на урочистому Різдвяному вечорі «Щедрик» вперше прозвучав у стінах Київського університету імені Св. Володимира у виконанні студентської хорової капели університету. Микола Леонтович особисто диригував капелою.

У 1917 р. частина капели під орудою О.Кошиця виїхала на західноєвропейські гастролі. Але після падіння Української Центральної Ради і приходу до влади більшовиків, Кошиць та хористи прийняли рішення залишитися за кордоном. У 1922-му частина колективу разом з диригентом перебралася до Америки, де протягом двох десятиліть успішно виступала у США, Канаді, Мексиці, Бразилії, на Кубі.

У жовтні 1922 р. у Нью-Йорку було здійснено перший запис «Щедрика» у виконанні капели під керівництвом О. Кошиця. У 1936 р. з'явилась англійська версія «Щедрика», яка набула всесвітнього визнання як «Сarol of the bells». Її створив американський композитор, українець за походженням, Петро Вільговський.

У 1939 р. Київський університет названо на честь Тараса Шевченка, а у 1964 р. хоровій капелі на чолі з Михайлом Хардаєвим присвоєно почесне звання народного колективу і назву «Дніпро». За цей час капела стала лауреатом та переможцем міжнародних та республіканських конкурсів і фестивалів.

З 1976 по 2009 р. капелу очолював заслужений працівник культури України, професор Іван Павленко. Під його керівництвом капела багато подорожувала з гастролями по Україні та за кордоном (Литва, Латвія, Росія, Білорусь, Болгарія, Голландія та Німеччина).

Сучасність[ред. | ред. код]

З 2009 р. художнім керівником народної хорової капели «Дніпро» є Ірина Душейко. Хормейстери: композитор Ігор Тилик та Яна Прохоренко-Деньгуб. За останні роки хор взяв участь у численних фестивалях і конкурсах в Україні, Білорусі, Польщі, Словаччині, Німеччині, Франції, Італії, та здійснив записи трьох компакт-дисків. З метою міжкультурного обміну хор «Дніпро» організував у Києві низку культурно-мистецьких заходів за участі хорових колективів та музикантів з Німеччини, Великої Британії, Італії, Польщі, Еквадору та Литви. У репертуарі хору — твори національної та світової класики, літургійна хорова музика, українські народні та сучасні пісні.

Перемоги та відзнаки[ред. | ред. код]

Перемоги у конкурсах та відзнаки капели:

 • 2004 р. — перша премія Міжнародного конкурсу православної церковної музики у м. Гайнівка (Польща);
 • 2006 р. — Гран-прі Всеросійського фестивалю-конкурсу ім. Олександра Кошиця (Росія);
 • 2007 р. — участь у Міжнародному форумі студентських хорів (Білорусь).
 • 2008 р. — участь у хоровому фестивалі Namestovo (Словаччина).
 • 2010, 2015 рр. — участь у Міжнародному хоровому фестивалі у м. Жерзат (Франція);
 • 2011 р. — участь у хоровому фестивалі Polifoniafano «Città di Fano» (Італія)[2]
 • 2013 р. — участь у хоровому фестивалі «Universitat Cantat» в Університеті імені Адама Міцкевича (Польща);
 • 2013 р.- перше місце на фестивалі «Співаюча феєрія» (Україна)
 • 2013 р. — три дипломи хорового конкурсу у Мєндзиздроє (пол. Miedzyzdroje, Польща): бронзовий — у загальному конкурсі, срібний у духовному конкурсі, спеціальний диплом та подарунок від об'єднаного музичного товариства оркестрів та хорів.
 • 2014 р. — лауреат першої премії IV конкурсу ім. Д. Бортнянського (Україна)
 • 2017 р. — перша премія XXXVI міжнародного фестивалю церковної музики «Хайнувка-2017».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Робота в Дніпро, народна хорова капела. Відкриті вакансії. Work.ua. 
 2. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 листопада 2017. Процитовано 16 листопада 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]

Основні:

Інші:

Відео: