Народно-визвольна армія Китаю

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Народно-визвольна армія Китаю
中国人民解放军
People's Liberation Army Flag of the People's Republic of China.svg
Прапор НВАК
На службі 1 серпня 1927 — до т.ч.
Країна Flag of the People's Republic of China.svg КНР
Належність Збройні сили Китаю
Чисельність Ground Force Flag of the People's Republic of China.svg Сухопутні війська Китаю
Naval Ensign of the People's Republic of China.svg Військово-морські сили Китаю
Air Force Flag of the People's Republic of China.svg Військово-повітряні сили Китаю
Командування Міністерство оборони Китаю
Ювілеї 1 серпня 1927
Війни/битви Громадянська війна в Китаї,
Друга світова війна,
Корейська війна,
Китайсько-в'єтнамська війна

Commons-logo.svg Народно-визвольна армія Китаю у ВікіСховищі


Емблема НВАК
Солдати НВАК на параді

Народно-визвольна армія Китаю (НВАК, кит. 中国人民解放军, піньінь Zhōnggúo Rénmín Jiěfàng Jūn) — збройні сили КНР, найбільша за чисельністю армія у світі (2 250 000 чоловік на дійсній службі).

Заснована 1 серпня 1927 в результаті Наньчанського повстання як комуністична «Червона армія», під керівництвом Мао Цзедуна під час громадянської війни в Китаї. У 1930-ті організовувала великі рейди (Великий похід китайських комуністів). Назва "Народно-визвольна армія Китаю" стало використовуватися у відношенні до збройних сил, сформованих влітку 1946 року з військ КПК - 8-ї армії, Нової 4-ї армії і Північно-Східної армії; після проголошення КНР в 1949 ця назва стала вживатися у відношенні до регулярної армії країни.

Законодавство передбачає військову повинність для чоловіків з 18 років; добровольці приймаються до 49 років. У зв'язку з великим населенням країни і достатньою кількістю добровольців, заклик ніколи не проводився. У воєнний час теоретично може бути мобілізовано до 400 млн осіб.

Від 1964 Китай володіє ядерною зброєю.

НВАК підпорядковується не прямо партії чи уряду, а двом спеціальним Центральним військовим комісіям — державній і партійній. Зазвичай ці комісії ідентичні за складом, і термін ЦВК вживається в однині. Посада голови ЦВК є ключовим для всієї держави. В останні роки він зазвичай належить Голові КНР, але в 1980-ті роки, наприклад, ЦВК очолював Ден Сяопін, який фактично був лідером країни (формально при цьому він ніколи не був ні Головою КНР, ні прем'єром Держради КНР, а пост генсека ЦК партії займав раніше, ще при Мао до «культурної революції»).

В основі китайської військової стратегії лежить масовий удар НВАК у відсіч по супротивнику. Враховуючи технічну слабкість китайської армії порівняно зі Збройними силами США та РФ, у гіпотетичній неядерній війні з будь-яким з цих сильніших супротивників, основною надією КНР буде величезна перевага в живій силі. Останнім часом відбувається стрімка військово-технічна модернізація НВАК; у 2013 р. КНР за військовими витратами посіла друге місце у світі після США.

Посилання[ред.ред. код]

  • Міністерство оборони КНР
  • PLA Daily Новини від НВАК.(кит.)(англ.)
  • China Defence Today SinoDefence.com | Провідне інформаційне онлайнове джерело про китайські збройні сили та оборонну промисловість, ключаючи ядеру зброю, організацію, доктрини тощо
  • China Defense.com Статті про сучасну військову історію Китаю і збройні сили