Збройні сили Китайської Народної Республіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Народно-визвольна армія Китаю
中国人民解放军
Емблема НВАК
Емблема НВАК
Прапор НВАК
Прапор НВАК
Гасло «Служити народу»
Засновані 1 серпня 1927
Види збройних сил
Ground Force Flag of the People's Republic of China.svg Сухопутні війська
Naval Ensign of the People's Republic of China.svg Військово-морські сили
Air Force Flag of the People's Republic of China.svg Повітряні сили
Ракетні сили
Сили стратегічної підтримки
Штаб Центральна військова комісія, Пекін
Історія
Громадянська війна в Китаї, Корейська війна,
Китайсько-в'єтнамська війна

Commons-logo.svg Збройні сили Китайської Народної Республіки у Вікісховищі
Солдати НВАК на параді

Народно-визвольна армія Китаю (НВАК, кит. 中国人民解放军, піньінь Zhōnggúo Rénmín Jiěfàng Jūn) — збройні сили КНР, найбільша за чисельністю армія у світі (2 250 000 чоловік на дійсній службі).

Заснована 1 серпня 1927 в результаті Наньчанського повстання як комуністична «Червона армія», під керівництвом Мао Цзедуна під час громадянської війни в Китаї. У 1930-ті організовувала великі рейди (Великий похід китайських комуністів). Назва "Народно-визвольна армія Китаю" стало використовуватися у відношенні до збройних сил, сформованих влітку 1946 року з військ КПК - 8-ї армії, Нової 4-ї армії і Північно-Східної армії; після проголошення КНР в 1949 ця назва стала вживатися у відношенні до регулярної армії країни.

Законодавство передбачає військову повинність для чоловіків з 18 років; добровольці приймаються до 49 років. У зв'язку з великим населенням країни і достатньою кількістю добровольців, заклик ніколи не проводився. У воєнний час теоретично може бути мобілізовано до 400 млн осіб.

Від 1964 Китай володіє ядерною зброєю.

НВАК підпорядковується не прямо партії чи уряду, а двом спеціальним Центральним військовим комісіям — державній і партійній. Зазвичай ці комісії ідентичні за складом, і термін ЦВК вживається в однині. Посада голови ЦВК є ключовим для всієї держави. В останні роки він зазвичай належить Голові КНР, але в 1980-ті роки, наприклад, ЦВК очолював Ден Сяопін, який фактично був лідером країни (формально при цьому він ніколи не був ні Головою КНР, ні прем'єром Держради КНР, а пост генсека ЦК партії займав раніше, ще при Мао до «культурної революції»).

В основі китайської військової стратегії лежить масовий удар НВАК у відсіч по супротивнику. Враховуючи технічну слабкість китайської армії порівняно зі Збройними силами США та РФ, у гіпотетичній неядерній війні з будь-яким з цих сильніших супротивників, основною надією КНР буде величезна перевага в живій силі. Останнім часом відбувається стрімка військово-технічна модернізація НВАК; у 2013 р. КНР за військовими витратами посіла друге місце у світі після США.

Посилання[ред.ред. код]

  • Міністерство оборони КНР
  • PLA Daily Новини від НВАК.(кит.)(англ.)
  • China Defence Today SinoDefence.com | Провідне інформаційне онлайнове джерело про китайські збройні сили та оборонну промисловість, ключаючи ядеру зброю, організацію, доктрини тощо
  • China Defense.com Статті про сучасну військову історію Китаю і збройні сили