Нарцис (рослина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нарцис
Нарцис
Нарцис
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Амарилісові (Amaryllidaceae)
Рід: Нарцис (Narcissus)
L.
Види[1]
Narcissus angustifolius Curt.
(Нарцис вузьколистий)
Narcissus jonquilla  L. (Нарцис жонкіль)
Narcissus odorus  L.  (Нарцис запашний)
Narcissus poeticus  L.  (Нарцис білий)
Narcissus preudonarcissus  L.
(Нарцис несправжній)
Narcissus radiiflorus  Salisb.
Narcissus tazetta  L. (Нарцис тацет)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Narcissus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Narcissus
EOL logo.svg EOL: 29121
IPNI: 1558-1
ITIS logo.svg ITIS: 500435
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4697

Нарци́с, нарциз, марциз[2] (Narcissus) — рід однодольних рослин з родини амарилісових.

Загальні ознаки[ред. | ред. код]

Це трави із щільними цибулинами і стрічкоподібними різної довжини листками. Квіти знаходяться на верхівках безлистих стебел, вкритих плівчастою поволокою, одною або кількома. Шість тичинок прикріплені у 2 ряди в кінці трубочки; зав'язь нижня, тригранна, сім'ябруньки сидять кількома рядами в кожному гнізді, прикріплюючись у внутрішніх кутах. Насінин декілька або багато, вони кулясті і з білком.

Найпоширеніші види[ред. | ред. код]

До роду належать до 20 видів, поширених в Європі, переважно в середземноморських країнах, особливо західних; один вид росте в Азії в Японії і Китаї. Кілька витончених видів нарцисів здавна використовують як весняні прикраси садів і кімнат. З них особливо поширені такі:

1) Нарцис тацет (Narcissus tazetta) — дикоростучий у Південній Європі, відрізняється тим, що квіти його зібрані на верхівці безлистої стрілки, довжиною від 30 до 40 см, парасолькою з 8 до 10. Ці квіти жовтувато-білі, з маленькою блюдцеподібною коронкою такого ж кольору і дуже ароматні. Не зимують в помірному кліматі у відкритому ґрунті, можливе вирощування в оранжереях або вдома. Цибулину слід садити в жовтні або на початку листопада. Є декілька різновидів, у тому числі махрові.

2) Нарцис несправжній (Narcissus pseudonarcissus) — відрізняється великою коронкою, квіти одиночні, ароматні, жовті або ж оцвітина біла, а коронка жовта. Витривалий і може розводитися на відкритому ґрунті в умовах помірного клімату.

3) Нарцис жонкіль (Narcissus jonquilla) — квіти зібрані по 2-3 на верхівках стрілок, золотисто-жовті, коронка блюдцеподібна, маленька.

4) Нарцис білий (Narcissus poeticus) — квіти поодинокі, рідко парні, ароматні, чисто білі, коронка їх у вигляді блюдця, жовтувата з червоним краєм або без нього. Прекрасно росте у відкритому ґрунті. Цибулини висаджують восени, починаючи з вересня і до початку листопада; посаджені в інший час не виростають. Нарцис не вимогливий до якості ґрунту. Розмножують відділенням молодих цибулин (діток) зі старої цибулини щорічно; можливо робити це також і через більші проміжки часу, наприклад кожні 4 роки. Насінням розводити нарцис незручно, тому що вони дуже важко проростають — іноді через 2-3 роки, а потім ще до цвітіння доводиться чекати поки рослина не зміцніє, на що потрібно від 5 до 12 років, в залежності від виду.

5) Narcissus bulbocodium (Криноліновий нарцис) — мініатюрний нарцис висотою 10–15 см.

Крім названих, у садівництві чимало інших вельми витончених, але менш поширених видів нарцисів.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Наукове товариство імені Шевченка. Довідник назв рослин
  2. Українські народні назви рослин. Осадча-Яната, Наталія. УВАН. 173с. 25 см. 3 примірники. Мова—U. Нью Йорк, 1973. — С. 55

Джерела[ред. | ред. код]