Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Злочин (КК України)
Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом
Загальна характеристика
Номер розділу IV
Злочин проти статевої свободи та
статевої недоторканості особи
Номер статті 153
Кримінальне покарання
види і термін покарань ч.1: до 5 років ПВ
ч.2: від 3 до 7 років ПВ
ч.3: від 10 до 15 років ПВ

Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом — злочин, який полягає у досягненні винною особою статевого задоволення від будь-якої форми статевого акту з потерпілою особою всупереч її волі, крім природного статевого акту (що є зґвалтуванням).

Об'єкт і суб'єкт злочину[ред. | ред. код]

Об'єкт злочину аналогічний об'єкту зґвалтування, тобто статева свобода і статева недоторканність особи; додатковими об'єктами можуть бути здоров'я, воля, честь і гідність. Потерпілими від злочину можуть бути як жінка, так і чоловік.

Суб'єкт злочину аналогічний суб'єкту зґвалтування, тобто це особа, яка досягла 14-річного віку, але не обов'язково протилежної статі відносно потерпілої особи. Крім того, співвиконавцем цього злочину є особа, яка бере безпосередню участь у подоланні опору потерпілої особи; дії цього співвиконавця кваліфікуються за ч.2 без посилання на статтю 27 (про співучасть).

Об'єктивна і суб'єктивна сторони злочину[ред. | ред. код]

Об'єктивна сторона злочину характеризується задоволенням статевої пристрасті винної особи всупереч волі потерпілої особи, що виражається застосуванням до неї фізичного насильства, погрозами його застосування чи використанням безпорадного стану, і проявляється в будь-яких діях сексуального характеру, крім природного статевого акту.

Фізичним насильством називається умисний негативний вплив на організм потерпілої особи чи на її фізичну свободу з метою подолання її опору чи попередження такого опору, а також приведення її в безпорадний стан. Для кваліфікації дії винної особи також достатньо, щоб фізичне насильство застосовувалось до близької особи потерпілого.

Погрозою застосування фізичного насильства називається залякування потерпілої особи (чи близької особи потерпілого) застосуванням фізичного насильства, що виражається у відповідних діях, жестах, висловлюваннях тощо. Погроза застосування фізичного насильства при цьому має сприйматися потерпілим як реальна.

Безпорадним станом називається стан потерпілої особи, за якого вона через малолітній чи похилий вік, фізичні чи психічні вади, хворобливий чи непритомний стан чи з інших причин не могла усвідомлювати своїх дій або чинити опір.

Злочин є закінченим з моменту початку вчинення дій сексуального характеру, спрямованих на задоволення статевої пристрасті. При цьому необов'язково, щоб статевий акт було завершено в фізіологічному розумінні.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Спеціальна мета — задовольнити статеву пристрасть — відрізняє цей злочин від інших посягань (наприклад, на заподіяння тілесних ушкоджень).

Кримінальне покарання[ред. | ред. код]

За насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом передбачена кримінальна відповідальність за 132 статтею Кримінального кодексу Російської Федерації, 111 статтею Кримінального кодексу В'єтнаму («зґвалтування», стосується як природного, так і неприродного), статтями розділу «сексуальні злочини» (127—144) «Акту злочинів від 1961 року» Нової Зеландії, 153 статтею Кримінального кодексу України тощо.

В Новій Зеландії за різні злочини, які відносяться до сексуальних злочинів із задоволенням статевої пристрасті неприродним способом, призначаються різні покарання.

У В'єтнамі за статтею 111 призначається покарання від двох до семи років позбавлення волі. В разі наявності низки обставин, що обтяжують покарання (серед яких подальша вагітність потерпілої особи, вчинення злочину групою осіб чи щодо групи осіб, інцест тощо), покарання сягає від семи до п'ятнадцяти років позбавлення волі. За наявності низки особливо обтяжуючих покарання обставин (серед яких тяжка шкода здоров'ю, смерть чи самогубство потерпілої особи тощо) покарання призначається в межах від дванадцяти до двадцяти років позбавлення волі. За вчинення злочину щодо неповнолітнього покарання призначається від п'яти до десяти років позбавлення волі. Крім того, можливе призначення додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до п'яти років.

В Росії за статтею 132 призначається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років. В разі наявності обставин, що обтяжують покарання (вчинення злочину групою осіб, щодо неповнолітньої особи, в разі зараження потерпілого венеричною хворобою тощо), строки коливаються від чотирьох до десяти років позбавлення волі. Якщо наявні обставини, які особливо обтяжують покарання (вчинення злочину щодо малолітньої особи, зараження потерпілої особи ВІЛ-інфекцією чи інші тяжкі наслідки, а також смерть), строки позбавлення волі коливаються від восьми до п'ятнадцяти років.

В Україні за статтею 153 призначається покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років. За той самий злочин, учинений групою осіб, вчинений щодо неповнолітньої особи або вчинений особою, яка раніше вчинила зґвалтування або примушування до вступу в статевий зв'язок, призначається покарання в межах від трьох до семи років позбавлення волі. За вчинення цього діяння щодо малолітньої особи чи діяння, що потягло тяжкі наслідки, передбачена відповідальність у вигляді 10—15 років позбавлення волі.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]