Насируддін аль-Албані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Насируддін аль-Албані
Muhammad Nasiruddin al-Albani 2.png
Народився 1914[1][2][3]
Шкодер, Албанія
Помер 4 жовтня 1999(1999-10-04)[3] або 2 жовтня 1999(1999-10-02)
Амман, Йорданія[4]
Країна Flag of Syria.svg Сирія
Flag of Albania.svg Албанія
Flag of Jordan.svg Йорданія
Flag of Saudi Arabia.svg Саудівська Аравія
Діяльність письменник, викладач університету, тесляр, годинникар, богослов
Галузь хадисознавствоd
Вчителі Ṭabbākh, Muḥammad Rāghibd
Відомі учні Ali Hasan al-Halabid, Saleem al-Hilalid, Mashhur Ibn Hassan Al Salmand, Abu Ishaq Al Hewenyd і ʻAbd al-ʻAzīz ibn ʻAbd al-Fattāḥ al-qāriʼd
Знання мов арабська[1] і албанська
Magnum opus Silsalat al-Hadith as-Sahihad, Q22688341?, Q115285459?, Q16127896?, Sifatu Salati An-Nabiyyd, Q40377398?, Q19417838?, Q113802614? і Ṣaḥīḥ al-Jāmiʻ al-Ṣaghīr wa-ziyādātuhud
Конфесія іслам
Нагороди

Насируддін Абу Абдуррахман Мухаммад Нух ібн аль-Албані (аль-Альбані) (араб. محمد ناصر الدين الألباني‎; 1914, Шкодер, Албанія — 4 жовтня 1999, Амман, Йорданія) — ісламський богослов, хадисознавець, автор багатьох книг з різних ісламських дисциплін. Один з авторитетних салафізьких богословів XX століття.

Отримав більшу частину знань самостійно. Шейх аль-Албані розглядається як основна фігура салафізького руху XX століття[5]. Аль-Албані не підтримував жорстокість, воліючи квієтизм і покірність владі[6].

Біографія[ред. | ред. код]

Аль-Албані народився 1914 року в бідній сім'ї в місті Шкодер на північно-заході Албанії. Під час правління Ахмета Зогу його родина змушена була мігрувати до Дамаску (Сирія). У Дамаску аль-Албані завершив розпочате раніше навчання[7][8]. Заробляв собі на життя, працюючи теслею і торговцем годинниками.

Аль-Албані почав спеціалізуватися на хадісознавстві в 1930-х роках. Незважаючи на самоосвіту,[9][10][11] він переписав і прокоментував кілька великих творів ісламських вчених. Після цього він записав ще кілька лекцій і книг, видаючи їх у часописі Аль-Манар[12].

Богословська діяльність[ред. | ред. код]

З 1954 року аль-Албані почав давати щотижневі уроки. До 1960 року через зростаючою популярність уряд Сирії почав вважати його діяльність підозрілою[13].

У 1961 році після публікації низки його робіт, він був запрошений викладати хадисознавство до Ісламського університету Медіни (Саудівська Аравія) тодішнім його віце-президентом Абдул-Азізом ібн Базом. Аль-Албані здобув популярність в Сирії як людина, що асоціювала себе із середньовічною школою ісламської думки «ахль аль-гадіс» (люди гадіса).

Перебуваючи в Саудівській Аравії, він піддавав критиці місцевих салафітів за те, що ті хоч і декларували виведення власних норм (їджтигад) з Корану і сунни, але схильні до наслідування (таклід) правових норм ханбалійського мазгабу. Іншим з його закидів до місцевих салафітів було те, що ті, на його думку, не проявляють належної уваги хадисам. Сам аль-Албані дотримувався власних поглядів відносно принципів достовірності та тлумачення окремих хадисів і, звідси, виведені ним правові норми часом вступали в протиріччя з усталеними в Саудівській Аравії нормами. Суперечності, головним чином, стосувалися ритуальної практики. У своїй відомій книзі «Опис молитви Пророка (та благословить його Аллах і вітає!)», аль-Албані представив ряд специфічних поглядів на вчинення молитви, що суперечили позиції інших вчених[14]. Після виходу книги про нікаб, в якій аль-Албані висловив думку про необов'язковість носіння нікабу жінками, у Саудівській Аравії почалися обурення і університет розірвав з ним контракт[15].

У 1963 році він покинув Саудівську Аравію і повернувся до бібліотеки «аз-Загірія», передавши магазин годинників одному з своїх братів[8]. Втім, аль-Албані протягом всього свого життя підтримував дружні стосунки з саудівськими улемами, зокрема з Ібн Базом. У 1967 та 1979 роках заарештовувався в Сирії.

Вчення Аль-Албані здійснило величезний вплив на релігійну сцену Саудівської Аравії. Воно сформувало ідеологічний базис для салафізьких релігійних течій, дало ідейний імпульс повстанцям Джухаймана аль-Утайбиі, головним чином «Джамаат ас-Салафійя аль-Мухтасіб».

Погляди[ред. | ред. код]

Аль-Албані був прихильником салафізму, будучи одним з її провідних діячів. Він критично ставився до чотирьох правових шкіл (мазгаби) ісламського права і відкидав традиційний погляд, що мусульманин повинен автоматично слідувати за одним з них[16]. Навпаки, він проводив більшу частину свого життя переглядаючи літературу з хадисознавства та вважав що про багатьох раніше підтверджених хадисах замовчували. Це сподвигло його на вироблення певних норм і правил, які були в розбраті з ісламською більшістю. Хоча салафія часто і асоціювалася з ваххабізмом, аль-Албані розділяв два цих поняття і надалі засуджував подібну точку зору. У нього були непрості стосунки з обома цими течіями[17][18].

Бібліографія[ред. | ред. код]

Насируддин аль-Албані є автором близько 300 книг, присвячених різній тематиці: від питань акиди до з'ясування достовірності хадисів[19].

 • Сильсила аль-ахадис ас-сагіха (араб. سلسلة الأحاديث الصحيحة وشيء من فقهها وفوائدها.‎) — збірник достовірних хадисів.
 • Сильсила аль-ахадис ад-да'іфа (араб. سلسلة الأحاديث الضعيفة والموضوعة وأثرها السيئ في الأمة‎) — збірник слабких хадисів.
 • Сахих «ат-Таргіб ва-т-Таргіб» (араб. صحيح الترغيب والترهيب‎)
 • Да'іф «ат-Таргіб ва-т-Таргіб» (араб. ضعيف الترغيب والترهيب‎)
 • ат-Та'ликат аль-хассан 'аля Сахих Ібн Хиббан (араб. التعليقاتُ الْحِسان على (صحيح ابن حبان) وتمييزُ سقيمهِ من صحيحهِ, وشاذِّه من محفُوظهِ‎)
 • Ірва аль-галіль фі тахридж ахадіс «Манар ас-Сабіль» (араб. إرواء الغليلِ في تخريج أحاديث منار السبيل‎)
 • Сахих «Адаб аль-Муфрад» (араб. صحيح الأدب المفرد‎) — достовірні хадиси зі збірки аль-Бухарі «Адаб аль-Муфрад».
 • Даіф «Адаб аль-Муфрад» (араб. ضعيف الأدب المفرد‎) — слабкі хадиси зі збірки аль-Бухарі «Адаб аль-Муфрад».
 • Тамам аль-мінна фі-т-та'лік 'аля «Фікх ас-Сунна» (араб. تمام المنة في التعليق على كتاب فقه السنة لسيد سابق‎) — тлумачення та примітки до книги Саїда Сабіка «Фікх ас-Сунна»
 • Сифату саляти ан-Набій   (араб. صفة صلاة النبي من التكبير إلى التسليم كأنك تراها‎) — «Опис молитви пророка, мир йому і благословення Аллаха»
 • Фітна ат-такфір (араб. فتنةُ التكفير‎) — «Фітна такфира»
 • Тахзір ас-саджіда хв иттихаз аль-кубур аль-масаджид (араб. تحذير الساجد من اتِّخاذ القبور مساجد‎) — «Застереження для тих, хто здійснює намаз від перетворення могил в мечеті»
 • Шарх аль-'Акида ат-Тахавия" (араб. العقيدة الطحاوية شرح وتعليق‎) — Тлумачення «Акиди» ат-Тахаві
 • Джільбаб аль-мар'яна а аль-мусліма (араб. جلباب المرأة المسلمة في الكتاب والسنة‎) — «Покривало мусульманки»
 • Ахкам аль-джанаиз (араб. أحكام الجنائز وبدعها‎) — «Приписи молитви джаназа»

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 2. AlKindi
 3. а б Babelio — 2007.
 4. Deutsche Nationalbibliothek Record #103286659 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
 5. Lauzière, Henri. The Making of Salafism: Islamic Reform in the Twentieth Century. — Columbia University Press, 2015. — С. 10.
 6. Haykel, 2009.
 7. Meijer, 2009, с. 63.
 8. а б A Brief Biography of Ash-Shaikh Al-Muhaddith Abu 'Abdir-Rahmaan Muhammad Naasir-ud-Deen Al-Albaani by Dr. 'Aasim 'Abdullaah al-Qaryooti
 9. Lacroix, Stephane; Holoch, George. Awakening Islam. — Harvard University Press, 2011. — С. 119. — ISBN 9780674061071.
 10. Bruinessen, Allievi, 2013.
 11. Meijer, 2009, In this way he became a self-taught expert on Islam, learning from the books rather then the ulema. One of his biographers even states that al-Albani was distinguished in religious circles by how few ijazats (certificates) he possessed..
 12. Sheikh Mohammad Nasir Ad-Din Al-Albani [Архівовано 3 червня 2017 у Wayback Machine.] // King Faisal Prize
 13. Meijer, 2009, с. 65.
 14. Hegghammer, 2007, с. 103—122.
 15. Meijer, 2009, с. 66.
 16. Inge, Anabel. The Making of a Salafi Muslim Woman: Paths to Conversion. — Oxford University Press, 2017. — С. 25. — ISBN 9780190611675.
 17. Lacroix S. Awakening Islam Cambridge: Harvard University Press, 2011. P. 220.
 18. Meijer, 2009, с. 68.
 19. سيرة الشيخ (араб.). AlAlbany.net. Архів оригіналу за 6 серпня 2013. 

Література[ред. | ред. код]