Наслег

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Наслег (якут. нэһилиэк) — якутське селище, частина якутської волості (улусу)[1] в Російській імперії чи району Якутської АРСР у СРСР. У даний час — нижча адміністративна одиниця Якутії, що відповідає сільраді чи сільському поселенню.

В Російській імперії наслег — сільське суспільство, в якому числився один або кілька якутських родів. Кожна якутська волость (по-місцевому — улус) поділялася на наслеги, керовані виборними старостами. Роди, що значилися в межах наслегів, управлялися старшинами. У кожному наслезі були наслежні писар, десятник, капрал або складальник податей і розсильний (скороход). На наслежних зібраннях або зборах всі дорослі жителі наслега мали голос.

З 1790 по 1800 роки одночасно використовувалися назви волость і наслег, з 1840 року в архівних документах згадується тільки «наслег». У радянський час наслеги називалися також сільрадами, назви були рівнозначними і часто вживалися разом або нарізно, наприклад «Томторська сільрада (наслег)». Зараз села Якутії, в основному є муніципальними утвореннями улусного (районного) підпорядкування, використовують у своїх назвах цей термін.

На 1 червня 2009 року, за даними Офіційного інформаційного порталу Республіки Саха (Якутія), нараховувалося 364 наслега[2].

Література

[ред. | ред. код]
  • Составитель Докторов П. И. Υөhээ Бүлүү. Бэҕэhээ. Бүгүн. Сарсын. г. Якутск, Кудук, 2001. — 315 с.
  • Закон Республики Саха (Якутия) от 6 июля 1995 № 77-I «Об административно-территориальном устройстве Республики Саха (Якутия)» // Якутские ведомости. № 24. 1995.
  • Наслег, сельское общество у якутов // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Энциклопедический словарь российской жизни и истории: XVIII-начало XX в - Леонид Васильевич Беловинский - Google Книги. Архів оригіналу за 15 лютого 2021. Процитовано 19 березня 2022.
  2. Официальный информационный портал Республики Саха (Якутия). Архів оригіналу за 14 травня 2011. Процитовано 10 лютого 2021.