Настільна гра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Насті́льна гра — термін, застосовуваний щодо ігор, в яких здійснюються маніпуляції з ігровими предметами на плоскій поверхні (зазвичай столі). Настільні ігри переважно розраховані на декількох людей (у зв'язку з цим обмеженням пасьянс не є настільною грою). Вони ведуться в спокійній обстановці за столом і переважно є інтелектуальними, хоча є винятки, коли гра базується на швидкості реакції.

Типи настільних ігор[ред. | ред. код]

Картярські настільні ігри — ігри із використанням гральних карт. Особливістю є випадковий порядок карт в колоді. Прикладами таких ігор є Бридж, Преферанс, Покер. Зазвичай це азартні ігри.

Колекційні карткові ігри — ігри зі спеціальними наборами карт для конкретної гри, де кожен гравець має окрему колоду, яку сам складає, що визначає стратегію гри. Карти можуть продаватися і збиратися гравцями, звідки й назва. Відомими іграми цього типу є Magic: The Gathering, Pokemon, The Lord of the Rings, Горміти, Бакуган.

Ігри з костями (дайсами — англ. dices — кості) — настільні ігри, де використовуються гральні кості кубічної чи іншої форми. До них не відносяться ті ігри, де дайси є допоміжними предметами, наприклад, для визначення випадкових значень, як кількість ходів або сила атаки. Такими іграми є Кості, Крепс.

Ігри з мініатюрами — ті ігри, основою яких є переміщення і взаємодія спеціальних фігурок за попередньо визначеними правилами. Наприклад, Солдатики, Warhammer.

Вікторини — ігри, суть яких полягає в даванні відповідей на питання з різних галузей знань. При цьому не всі вікторини є настільними іграми, але є такі, які продаються в спеціальних наборах, мають ігрове поле, фішки з буквами тощо. Сюди відносяться Trivial pursuit, Brainstorm, Dixit.

Ігри на спеціальній дошці — ігри, що відбуваються на попередньо розміченій поверхні. Вони є одними з найдавніших настільних ігор. До таких ігор належать Го, Шахи, Шашки, Нарди, Реверсі, Скрабл, Монополія (гра), Китайські шашки, Абалон.

Імітаційні ігри — ігри, які імітують реальні явища, як то діяльність біржі. Відомими представниками є « Акціонер», «Біржа», сюди ж можна віднести «Монополію».

Рольові ігри — ігри, учасники яких беруть на себе якусь роль (наприклад, мага чи лицаря), яку відігрують, колективно створюючи історію. Сюди належать «Манчкін», «Dungeons & Dragons».

Рухливі ігри — ігри, які відбуваються на спеціальній невеликій поверхні, але гравці повинні активно рухатися, проявляючи спритність та реакцію. Такими є настільний теніс, кікер.

Крім того, настільні ігри класифікуються за впливом випадковості. Оскільки в деяких передбачені випадкові значення, перемога не завжди визначається тактикою, стратегією чи швидкістю реакції. На противагу таким іграм існують логічні, до прикладу, шахи, де перемагає той, хто проявляє логічне мислення.

Посилання[ред. | ред. код]