Насінні папороті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Насінні папороті
Час існування: Кам'яновугільний період-крейдяний період (еоцен?)
360-65 млн років тому
Викопний Neuropteris ovata Hoffmann
Викопний Neuropteris ovata Hoffmann
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Насінні папороті (Pteridospermatophyta)
Порядки
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pteridospermatophyta
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pteridospermatophyta

Насінні папороті (Pteridospermatophyta) — повністю вимерла збірна група зелених рослин, що з'явилася на початку кам'яновугільного періоду, об'єднує насіннєві рослини з папороттєподібним листям. Насправді ці рослини не були близькими родичами папоротей, і отримали свою назву через перисте листя, що сильно нагадує ваї папоротей. Через цю подібність листя папоротей і птерідосперм часто плутають. Птерідосперми з'явилися на початку кам'яновугільного періоду. Купули з насінням у птерідосперм сиділи прямо на листі. У купулі могло міститися від одного насіння до декількох десятків. Пилкові органи насінних папоротей були складно влаштовані, пиляки, що сидять на них, часто зросталися між собою. Серед птерідосперм зустрічалися відносно невеликі деревовидні форми і великі ліани. Найвищого розквіту вони досягли в кам'яновугільному і пермському періодах. Переважна частина птерідосперм вимерла в кінці пермського періоду, але деякі з них дожили майже до кінця крейдяного періоду. Еоценові скам'янілості, що були знайдені у Тасманії, можливо належать до групи. Насінні папороті були теплолюбними рослинами, які жили в тропічних і субтропічних поясах.

Опис[ред. | ред. код]

Це дерева, чагарники, ліани з великим складним листям перистої будови, часто з вильчастим стрижнем. У примітивних форм замість листя багаторазово розгалужені сплощені системи теломів. Стебла з серцевиною або без неї (прото-і еустеличні), у Medullosales провідні тканини розчленовані на паралельні пучки. Жилкування сегментів листа відкрите, рідше сітчасте. Пилкові органи розгалужені, більш-менш листоподібні, з пучками вільних або зрощених спорангіїв, у Medullosales з великими радіально-симетричними складної будови синангіями (комплексами зрощених спорангіїв). Пилок різноманітної будови, мішкові або безмішкові, зошитих рубцем і в різному ступені розвиненою дистальною борозною або без неї (передпилок). Насіннєві органи листоподібні. Сім'ябруньки радіально або двосторонньо симетричні, у примітивних форм з лопатевим покровом, що не створює оформленого пилковходу. Пилок потрапляв в спеціальний лійчастий виріст на верхівці ядра насіння (нуцеллуса). Від цього типу є переходи до сім'ябруньок з цим пилковходом.

Систематика[ред. | ред. код]

Філогенія[ред. | ред. код]

Філогенетична кладограма сперматофітів за Novíkov & Barabaš-Krasni 2015[1], на якій сказано родинні зв'язки насінних папоротей з іншими насінними рослинами.

Spermatophytina

Moresnetiopsida Doweld 2001
Lyginopteridopsida Novák 1961 emend. Anderson, Anderson & Cleal 2007
Pachytestopsida Doweld 2001
Callistophytales Rothwell 1981 emend. Anderson, Anderson & Cleal 2007
Peltaspermopsida Doweld 2001
Umkomasiales Doweld 2001

Phasmatocycadopsida Doweld 2001

Pentoxylopsida Pant ex Doweld 2001Dictyopteridiopsida Doweld 2001

Cycadeoideopsida Scott 1923
Caytoniopsida Thomas ex Frenguelli 1946Magnoliopsida (квіткові)


Acrogymnospermae

Cycadopsida (саговники)
Ginkgoopsida (гінгко)Pinopsida (хвойні)Насінні папороті

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Novíkov & Barabaš-Krasni (2015). Modern plant systematics. Liga-Pres. с. 685. ISBN 978-966-397-276-3. doi:10.13140/RG.2.1.4745.6164. 

Посилання[ред. | ред. код]