Натхдвара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Натхдвара (англ. Nathdwara, гінді नाथद्वार) - місто в Раджастхані, Західна Індія. Розташоване у гірському ланцюзі Аравалі на річці Банас в окрузі Раджсаманд, в 48 км на північ від Удайпура. У місті знаходиться відомий храм Крішни, який є одним із священних місць паломництва індуїзму, особливо для послідовників традицій крішнаїзму. У храмі поклоняються Шрінатхджі - божеству Крішни у формі Бога-дитини, що піднімає пагорб Говардхан. Спочатку це божество було встановлено на вершині пагорба Говардхана у Врадж , але у XVI столітті, щоб захистити його від антиіндуїстської кампанії могольского імператора Аурангзеб, воно було перенесено в Раджасті.н. Раніше храм Шрінатхджі був царським палацом раджей - раджпутов Сесодіа, що правили Мевар.

У перекладі "Натхдвара" означає "ворота Господні". Згідно з легендою Крішна сам побажав залишитися на цьому місці. Коли караван, який перевозив божество в безпечне місце з Вріндаван і зупинився на місці майбутнього храму, колеса воза, на якій знаходилося божество, глибоко загрузли в багнюці. Ніякими зусиллями візок не вдалося зрушити з місця. Супроводжував божество пуджарі зрозумів, що це була воля самого Крішни, який побажав залишитися тут. Незабаром на цьому місці було побудовано храм, який з того часу є важливим місцем паломництва. Величезна кількість паломників приїжджає сюди на великі індуїстські фестивалі, особливо в Джанмаштамі. Пуджарі, що поклоняються божеству в храмі, є нащадками вайшнавській ачарья Валлабхі, який раніше встановив божество Шрінатджі на Говардхану.

Згідно із всеіндійським переписом 2001 року, у Натхдварі проживало 37 007 людей, з яких чоловіки становили 52%, жінки - 48%. Рівень грамотності дорослого населення становив 73%, що значно вище середньоіндійського рівня (59,5%). Серед чоловіків, рівень грамотності дорівнював 80%, серед жінок - 65%. 13% населення становили діти до 6 років.

Натхдвара також є центром мистецтва. Особливо знамениті раджастханські картини в стилі «пічвай» мерварської школи живопису. Основним мотивом є історії з життя Крішни і, звичайно ж, божество Шрінатджі - загадкова чорнолика фігура Крішни, що піднімає пагорб Говардхану мізинцем лівої руки.

Див. Також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]